Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kino Przytulne w Łódzkim Domu Kultury kończy działalność

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Grzegorz Gałasiński
Jedynie do 15 stycznia działać będzie Kino Przytulne, które funkcjonuje w jednej z sal Łódzkiego Domu Kultury. Dyrektor placówki zapewnia, że filmowy charakter prowadzonych w pomieszczeniu przedsięwzięć zostanie zachowany.

Kino Przytulne działa w sali 232 Łódzkiego Domu Kultury od października 2014 roku. Zajmuje się szeroko rozumianą edukacją filmową, prezentując m.in. klasykę kina światowego (z merytorycznymi wprowadzeniami), filmy dokumentalne dotyczące Łodzi i regionu, rejestracje przedstawień operowych, operetkowych, koncertów, produkcje o wybitnych malarzach artystach, filmowe cykle historyczne i popularyzujące turystykę. W „Przytulnym” odbywają się szkolenia nauczycieli kształcących się na studiach podyplomowych, pokazy dla grup dzieci i młodzieży. Jedną ze sztandarowych pozycji oferty edukacyjnej Kina Przytulnego jest Psychologiczna Akademia Filmowa, skierowana głównie do studentów pedagogiki i psychologii łódzkich uczelni. Kino bierze też aktywny udział w Senioraliach i właśnie seniorzy stanowią najwierniejszą grupę stałych widzów „Przytulnego”.

- Kino jest cenione za wyjątkowy repertuar, jakiego nie oferuje żadne inne kino w Polsce, miłą atmosferę, przystępne ceny biletów oraz za brak reklam i popcornu - podkreśla prowadzący Kino Przytulne, jako ajent, Jacek Krajewski.

16 października minionego roku Jacek Krajewski otrzymał od dyrekcji Łódzkiego Domu Kultury decyzję o wypowiedzeniu umowy najmu, w której zaznaczono m.in., że „lokal zostanie przeznaczony na działalność statutową ŁDK”. Kino znajduje się obecnie w trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia. Na początku grudnia, jak zapewnia szef „Przytulnego”, nowy dyrektor ŁDK, Waldemar Drozd (który kieruje placówką od 19 listopada, po odwołaniu poprzedniego dyrektora, Jacka Sokalskiego) otrzymał od kina pismo z prośbą rozważenia możliwości anulowania decyzji z października. Do pisma dołączone były petycje w obronie kina (internetowa oraz tradycyjna), które łącznie podpisało ponad 2200 łodzian. Kopia pisma i petycji została przekazana również do Urzędu Marszałkowskiego jako organu prowadzącego ŁDK.

- Nie otrzymałem pisemnej odpowiedzi, nie udało mi się również porozmawiać z dyrektorem ŁDK - dodaje Jacek Krajewski. - Dopiero na początku stycznia skontaktował się ze mną prawnik, który „na zimno” i bez dyskusji przekazał informację o nadal obowiązującej decyzji z 16 października oraz o terminie przejęcia sali kina przez ŁDK w dniu 16 stycznia. Czuję się zlekceważony, choć z Łódzkim Domem Kultury jestem związany od trzydziestu lat, przez większość tego czasu na etacie, aż do momentu, kiedy przez poprzedniego dyrektora, Jacka Sokalskiego, zostałem namówiony, by poprowadzić kino w ajencji.

Dyrektor ŁDK, Waldemar Drozd zapewnia, że wobec sali, w której mieści się Kino Przytulne, ma sprecyzowane plany.

- Decyzję o wypowiedzeniu umowy najmu Kinu Przytulnemu podjęła jeszcze wówczas pełniąca obowiązki dyrektora Łódzkiego Domu Kultury Monika Matusiewicz (dziś zastępca dyrektora - dop. red.), a ja ją podtrzymałem - wyjaśnia Waldemar Drozd. - W ten sposób sala 232 wraca do zasobów ŁDK. Chciałbym tu nie tylko zachować działalność filmową, ale ją rozszerzyć. Przewidujemy cyfryzację kina, w oparciu o środki, które zamierzamy pozyskać z programu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz wprowadzenie elektroniczno-komputerowej sprzedaży biletów. Zaproszę do współpracy Wytwórnię Filmów Oświatowych, która pragnie prezentować swoje produkcje, będziemy organizować liczne spotkania z twórcami. Kino poza tym będzie także współdziałać z sąsiadującą z nim Galerią Starą ŁDK. Nasza placówka zachowa zatem dwie sale kinowe: dużą, czyli Szpulkę i małą, pod nową nazwą.

Prawa do nazwy Kino Przytulne ma Jacek Krajewski i, jeżeli znalazłaby się w Łodzi zainteresowana projektem instytucja, mógłby kontynuować swoją działalność.

- Szkoda mi dorobku kina, jego unikalności - zauważa. - Stało się ono między innymi miejscem integracji i kulturalnej aktywizacji seniorów, od których niejednokrotnie słyszałem, że gdyby nie Kino Przytulne, nie chciałoby się im wychodzić z domu. Teraz mówią, że nie będą wiedzieli, co ze sobą zrobić...

Kino Przytulne, ulokowane w sali na drugim piętrze Łódzkiego Domu Kultury, liczy 68 miejsc i jest kontynuatorem Kina Kameralnego. Główną natomiast salą kinową ŁDK jest Szpulka, zajmująca pomieszczenie na pierwszym piętrze i licząca 242 miejsca. Oba kina należą do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, „Szpulka” także do Sieci Kin Cyfrowych. W strukturze ŁDK sale kinowe związane są z Ośrodkiem Filmowym instytucji.

Łódzki Dom Kultury istnieje od 1953 roku, jest instytucją kultury samorządu województwa łódzkiego i mieści się w charakterystycznym budynku przy ul. Traugutta 18.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki