Kino "Tatry" w Łodzi budzi się po zimowej przerwie [ZDJĘCIA]

  Kino "Tatry" w Łodzi budzi się po zimowej przerwie [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kino "Tatry" w Łodzi budzi się po zimowej przerwie [ZDJĘCIA]
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Paweł Łacheta

  Po zimowej przerwie budzi się do życia ponadstuletnie kino "Tatry", jedno z najstarszych w Łodzi. Wiosenne porządki to nie jedyna nowość.
  Pierwsze pokazy z tradycyjnej taśmy filmowej szerokości 35 mm rozpoczną się w sobotę. Wcześniej jednak, bo o godz. 8 rozpocznie się akcja "Wiosenne porządki".

  - Chcemy sprzątnąć dziedziniec przed kinem i przygotować się już do organizowania seansów w formie kina letniego - mówi Dariusz Ambroszczyk, który z łódzkimi kinami związany jest od 1982 roku. Od 2004 roku Ambroszczyk jest właścicielem i jedynym pracownikiem kina "Tatry".

  "Wiosenne porządki" organizuje Fundacja Czyste Miasto i założona w styczniu przy "Tatrach" Fundacja Mówi35. Za jej pomocą mają być zbierane środki na zabezpieczenie działalności kina.

  - Chcemy przede wszystkim uratować "Tatry", by nie zniknęło z mapy Łodzi - podkreśla Dariusz Ambroszczyk. - Liczymy, że uda się wyremontować od lat nieużywaną małą salę, która mogłaby stać się kawiarenką. Może uda nam się pozyskać wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego i funduszy Unii Europejskiej.

  To bowiem do niego należy budynek zajmowany przez kino "Tatry". Wśród planów Fundacji Mówi35, założonej przez studentów łódzkiej Szkoły Filmowej, jest też doprowadzenie do cyfryzacji kina. Dziś jest to ostatnie miejsce w Łodzi, w którym projekcje odbywają się tylko z tradycyjnej taśmy filmowej. Używane są tam analogowe projektory 621 Prexer, łódzkiej produkcji.

  Kino przy ul. Sienkiewicza 40 założyli w 1907 roku Oskar Kulawiński i Gustaw Mjunkera. Nazwali je Belle-Vue. Znane było z tego, że odbywały się tu też projekcje filmów erotycznych. Przez lata zmienili się właściciele, a po wojnie kino otrzymało obecną nazwę. Stało się ono bohaterem dokumentalnej etiudy Igora Chojny "Seans w kinie Tatry", nagrodzonej na festiwalach w Krakowie i Poznaniu "Srebrnym Lajkonikiem" i "Srebrnym Zamkiem".

  W piątkowych "Wiosennych porządkach" wziąć mogą udział wszyscy chętni.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo