Klasy patronackie - firmy walczą o uczniów

Zbyszek Rybczyński
Uczniowie Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku specjalizujący się w logistyce mają praktyki w firmie JYSK
Uczniowie Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku specjalizujący się w logistyce mają praktyki w firmie JYSK Archiwum JYSK
Udostępnij:
Pracodawcy z woj. łódzkiego coraz chętniej angażują się w klasy patronackie, w których kształcą się ich przyszłe kadry. Oferują praktyki, wyposażenie pracowni, pracę i stypendia dla najlepszych.

W Wieluniu zostało podpisane porozumienie w sprawie utworzenia klasy o profilu technik elektryk w Zespole Szkół nr 2, nad którą pieczę obejmie Centrum Elektryczne "Ania". - Szkoły zawodowe potrzebują różnorakiego wsparcia, nie tylko w zakresie kształcenia młodzieży, ale i kadry nauczycielskiej. Współpraca z przedsiębiorstwami pozwala nam korzystać z wyposażenia o wyższym standardzie niż nasze - mówi Dariusz Kowalczyk, dyrektor ZS nr 2.

Nowy partner szkoły jest wiodącym na polskim rynku dostawcą urządzeń elektrycznych i kluczowym partnerem handlowym dla wielu firm, m.in. z branży energetycznej. Współpracuje też z największymi europejskimi producentami urządzeń elektroenergetycznych i próbuje swoich sił w odnawialnych źródłach energii.

By sprostać nowym wyzwaniom, takiej firmie jak nasza potrzebni są nowi, dobrze przygotowani pracownicy

- W najbliższym dziesięcioleciu powstaną w Polsce nowe bloki energetyczne, modernizowane będą linie energetyczne. Wszystko wskazuje, że w rejonie Złoczewa powstanie nowa kopalnia odkrywkowa. Będziemy też coraz większy nacisk kładli na odnawialne źródła energii. By sprostać nowym wyzwaniom, takiej firmie jak nasza potrzebni są nowi, dobrze przygotowani pracownicy - mówi Jacek Bogucki, prezes CE "Ania".

Firma zobowiązała się m.in. do organizowania praktyk zawodowych, pomagania absolwentom w znalezieniu pierwszej pracy, doposażenia szkolnych pracowni, a także pomocy w tworzeniu bazy dla kierunku kształcenia związanego z zieloną energią, do którego przymierza się ZS nr 2.

Będzie to już druga klasa patronacka w tej placówce. Z początkiem roku szkolnego 2014/15 24 uczniów rozpoczęło naukę w oddziale o profilu mechanik - monter maszyn i urządzeń, wspieranego przez Wielton, czołowego producenta naczep i przyczep. Szkoła została wyposażona w nowoczesny robot do spawania.

Mogłem iść do technikum, ale postawiłem na zawodówkę, bo wiem, że Wielton się rozwija. Może w przyszłości uda mi się załapać na praktykę w innym kraju

- Mogłem iść do technikum, ale postawiłem na zawodówkę, bo wiem, że Wielton się rozwija, podpisuje umowy zagraniczne. Może w przyszłości uda mi się załapać na praktykę w innym kraju - ma nadzieję uczeń Jarosław Młynek. - Liczyłem, że w klasie patronackiej będę mógł się wiele nauczyć i się nie zawiodłem.

W Łodzi uczniowie szkół najściślej współpracujących z firmami mają możliwość zdobywania ufundowanych przez nie stypendiów oraz podjęcia pracy. Mazowiecka Spółka Gazownictwa zatrudnia najlepszych uczniów klasy techników gazowników w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Z kolei ZSP nr 9 wysłało kilkunastu swoich absolwentów na kurs dokształcający do MPK, dzięki temu zdobyli oni pracę jako specjaliści do prac naprawczych taboru tramwajowego.

W Radomsku z Indesitem (producent AGD) współpracuje Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Klasa patronacka kształci techników mechaników. Uczniowie Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska specjalizujący się w logistyce mają praktyki w firmie JYSK, podobnie jak Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie