Kleszczów: haftowana "Bitwa pod Grunwaldem"

  Kleszczów: haftowana "Bitwa pod Grunwaldem"

  Grzegorz Maliszewski

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  W Działoszynie odbyła się pierwsza, nieoficjalna prezentacja haftu, oficjalną zaplanowano w sobotę w Dobryszycach.

  W Działoszynie odbyła się pierwsza, nieoficjalna prezentacja haftu, oficjalną zaplanowano w sobotę w Dobryszycach. ©Magdalena Kopańska

  Takiego wydarzenia w gminie Kleszczów jeszcze nie było. W najbliższy weekend kompleks Solpark będzie gościł rycerzy z całego regionu, którzy przyjadą uczcić uroczystą premierę wiernej kopii obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem".
  W Działoszynie odbyła się pierwsza, nieoficjalna prezentacja haftu, oficjalną zaplanowano w sobotę w Dobryszycach.

  W Działoszynie odbyła się pierwsza, nieoficjalna prezentacja haftu, oficjalną zaplanowano w sobotę w Dobryszycach. ©Magdalena Kopańska

  Kleszczów, obok Dobroszyc, będzie pierwszą miejscowością w Polsce, gdzie ten haftowany obraz będzie można zobaczyć. Premiera repliki uświetni obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem.

  Gigantyczny obraz, który ma 4,2 metra wysokości i 9,8 metra długości, powstawał przez blisko dwa lata haftowany przez kilkadziesiąt hafciarek i hafciarzy z całej Polski.

  - Ogrom całej pracy pokazują liczby, na powstanie obrazu złożyło się prawie 7,9 mln hafciarskich krzyżyków - mówi Jerzy Strachocki, rzecznik prasowy gminy Kleszczów. - Nasza gmina została wybrana na miejsce premiery obrazu, ponieważ wsparliśmy finansowo tę jakże ciekawą inicjatywę.

  Wiadomo już, że prezentacja odbędzie się w najbliższą niedzielę o godz. 15. Dzieło będą mogli oglądać wszyscy zainteresowani. Dzień wcześniej obraz po raz pierwszy zostanie odsłonięty w Dobroszycach koło Radomska.

  Premiera obrazu to jednak tylko jedna z wielu atrakcji, jakie przygotowano na najbliższy weekend w Kleszczo-wie. W sobotę w auli Solparku odbędzie się pokaz pierwszej części słynnego filmu "Krzyżacy" Aleksandra Forda (godz. 19). Po projekcji zaplanowano spotkanie z aktorem Mieczysławem Kalenikiem, który grał pamiętną rolę Zbyszka z Bogdańca, jednego z głównych bohaterów filmu.

  W niedzielę oprócz prezentacji obrazu odbędą się pokazy walk rycerskich i musztry gwardii reprezentacyjnej. Chętni będą mogli obejrzeć też prezentację rynsztunku rycerskiego, pokaz tańców średniowiecznych, a także... pokaz mody dworskiej.

  Bardziej odważni będą mogli uczestniczyć w konkurencjach sprawnościowych i grach rycerskich, m.in. w strzelaniu z łuku i kuszy. Z kolei dla dzieci i młodzieży przygotowano warsztaty, w trakcie których będzie można poznać m.in. tajemnicę produkcji papieru czerpanego i technikę wykonywania średniowiecznych monet.

  Goście festynu będą mogli skosztować też rycerskiego jadła, będzie m.in. kociołek rycerski i karkówka po krzyżacku z kaszą gryczaną. W niedzielę odbędzie się też projekcja drugiej części filmu "Krzyżacy" w auli Solparku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo