MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kleszczów, najbogatsza gmina w Polsce, będzie dopłacać mieszkańcom do pomp ciepła

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
Gmina Kleszczów ma już budżet na 2016 r. Na inwestycje zaplanowano aż 112 mln zł. Radni miasta uchwalili także budżet Bełchatowa

Radni najbogatszej gminy w Polsce uchwalili budżet na przyszły rok. Gmina Kleszczów, nazywana polskim Kuwejtem, która zawdzięcza swoje bogactwo podatkom płaconym przez kopalnię i elektrownię Bełchatów, w tym roku na inwestycje przeznaczy ponad 112 mln zł. Dochody gminy zaplanowano na poziomie 268,6 mln zł. Natomiast wydatki wyniosą aż 307,1 mln zł. Ponad 38 mln zł deficytu gmina planuje pokryć nadwyżką z lat ubiegłych.

Ponad 21 mln zł w budżecie zaplanowano na modernizację i budowę nowych dróg. Rozpocznie się długo oczekiwana przez mieszkańców budowa drogi Kleszczów - Rogowiec, obok kopalnianego wkopu, co skróci znacznie podróż pomiędzy Kleszczowem i Bełcha-towem. W samej gminie zaplanowano także budowę drogi obok Solparku, a także w Czy-żowie, Łękińsku, Wolicy i Łusz-czanowicach. Drogowcy przebudują albo rozbudują drogi powiatowe: Kalisko-Sulmierzyce, Łę-kińsko - Brudzice czy Łękińsko - -Kamieńsk.

Na elektryfikację gminy zaplanowano 25 mln zł, a kolejne 12 mln zł przeznaczono na rozbudowę sieci internetowej. Rozbudowa kanalizacji i sieci wodociągowej będzie kosztowała 7 mln zł.

W przyszłym roku gmina wybuduje też nowe przedszkole ze żłobkiem za 9 mln zł, do którego będzie uczęszczało ok. 200 dzieci. Władze Kleszczowa zaplanowały też modernizacację Gminnego Ośrodka Zdrowia, na którą przeznaczą 8,5 mln zł. Gmina w dalszym ciągu będzie wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii. Na dotacje dla mieszkańców, którzy zdecydują się na zakup kolektorów słonecznych lub pomp ciepła, zarezerwowano w budżecie 5 mln zł. Kleszczów kupi też nowe autobusy do przewozu uczniów (ok. 6 mln zł).

Na tle Kleszczowa budżet powiatowego miasta Bełchatowa wygląda jak portfel biednego krewniaka. W 2016 r. dochody miasta będą o prawie 95 mln zł mniejsze od dochodów Kleszczowa. Ale też miejscy radni zaplanowali mniejszy deficyt, bo Bełchatów wyda nieco ponad milion więcej niż zarobił.

W sumie na wszystkie inwestycje miasto wyda 18 mln zł, czyli mniej niż Kleszczów na same drogi. Budowa i modernizacja dróg pochłonie w Bełchatowie połowę tych środków. Koparki wyjadą na drogi przede wszystkim na osiedlach Binków, Olsztyńskim i Dolnośląskim. Rozpocznie się budowa miejskiego skateparku.

Wsp. M. Wiśniewski

Wydarzenia roku 2015 w Łodzi i w regionie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki