Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klienci jeszcze na dobre nie wrócili do centrów handlowych, a już są nowe obostrzenia. Co zmienia się w sklepach od środy 1 grudnia?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług alarmuje, że centra handlowe odwiedza coraz mniej klientów. Jego przedstawiciele podkreślają też, że zakupy są bezpieczne. Tymczasem już od środy 1 grudnia zakupy jednocześnie będzie mogło robić mniej osób.Związek podał właśnie wyniki odwiedzalności centrów handlowych za październik. Zdaniem jego przedstawicieli do wielu galerii handlowych nie wróciła nawet połowa klientów sprzed pandemii.Czytaj dalej
Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług alarmuje, że centra handlowe odwiedza coraz mniej klientów. Jego przedstawiciele podkreślają też, że zakupy są bezpieczne. Tymczasem już od środy 1 grudnia zakupy jednocześnie będzie mogło robić mniej osób.Związek podał właśnie wyniki odwiedzalności centrów handlowych za październik. Zdaniem jego przedstawicieli do wielu galerii handlowych nie wróciła nawet połowa klientów sprzed pandemii.Czytaj dalej Grzegorz Gałasiński
Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług alarmuje, że centra handlowe odwiedza coraz mniej klientów. Jego przedstawiciele podkreślają też, że zakupy są bezpieczne. Tymczasem już od środy 1 grudnia zakupy jednocześnie będzie mogło robić mniej osób.

Związek podał właśnie wyniki odwiedzalności centrów handlowych za październik. Zdaniem jego przedstawicieli do wielu galerii handlowych nie wróciła nawet połowa klientów sprzed pandemii.

- Podsumowaliśmy wyniki października 2021 odnosząc je do roku 2019 i potwierdzamy bardzo widoczny spadek odwiedzalności centrów handlowych w całym kraju – ocenia zarząd ZPPHiU. - Te spadki są niewiele mniejsze niż w zeszłym roku, ale nadal nie da się ukryć, że zmiana wobec ruchu klientów sprzed pandemii jest znacząca.

Tłumy klientów to wspomnienie?

Spadki w całej Polsce są dwucyfrowe, a centra handlowe odnotowują o kilkanaście a nawet kilkadziesiąt procent mniej wizyt niż przed pandemią. Spadła również liczba unikalnych klientów – w tej konkurencji na minusie są wszystkie galerie monitorowane przez Związek.

- Tłumy w galeriach handlowych są wspomnieniem - podkreśla zarząd organizacji. - Zmiana w zachowaniach konsumenckich jest wyraźna – klienci przychodzą do sklepów świadomie, skoncentrowani na konkretnych zakupach. Mając swój precyzyjny cel, nie zbaczają z zaplanowanych ścieżek. Mniejsza liczba klientów przekłada się na ich zwiększone bezpieczeństwo – to pozytyw, jaki dostrzegamy w tych trudnych czasach.

Mniej klientów w sklepach od 1 grudnia

Tymczasem już od środy w sklepach i centrach handlowych będą obowiązywały mniejsze limity klientów. Na jedną osobę będzie musiało przypadać 15 mkw. powierzchni, do tej pory było to 10 mkw. W przypadku dyskontu o powierzchni 2 tys. mkw. liczba klientów jednocześnie robiących zakupy spadnie z poziomu 200 osób do poziomu ok. 133 osób. Do wtorku w Manufakturze mogło jednocześnie przebywać 10 tys. klientów, od dziś będzie to ok. 7 tys. osób.

- Może się okazać, że będziemy czasowo zamykać galerię handlową do czasu, aż liczba klientów spadnie do wymaganego poziomu - mówi Monika Langner, rzecznik Manufaktury. - Tak było momentami w Black Friday, gdy mieliśmy naprawdę wielu klientów, a limity były wówczas wyższe. Zachęcamy klientów, by nie czekali z robieniem zakupów na ostatnią chwilę, tylko rozłożyli je w czasie. W grudniu będziemy mieli naprawdę wielu gości.

Monika Langner dodaje, że w Manufakturze nie są liczeni unikalni klienci, tylko same wizyty, a ich poziom jest zbliżony do tego sprzed pandemii lub niewiele niższy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki