1/8
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 60 mln...
fot. 123rf.com

Kłopoty z zajściem w ciążę. Jak walczyć z problemem bezpłodności?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 60 mln par na całym świecie zmaga się – ze stałymi lub tymczasowymi – problemami z płodnością. Ze względu na brak danych statystycznych nie można precyzyjnie określić skali występowania bezpłodności i niepłodności w Polsce. Według szacunków problemy te mogą dotyczyć ok. 3 mln par. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że główną przyczyną niemożności zajścia w ciąże jest przewlekły stres, niewłaściwa dieta, a także używki – palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Bezpłodność często bywa błędnie utożsamiana z niepłodnością. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia bezpłodność to trwała i niemożliwa do wyleczenia niezdolność do poczęcia potomstwa. Z kolei niepłodność jest niemożnością zajścia w ciążę przy regularnym współżyciu (ok. 3-4 razy w tygodniu przez 12 miesięcy) bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Co ważne, bardzo często lekarze nie są w stanie jednoznacznie wskazać przyczyny bezpłodności, a dla wielu par jedynym sposobem na posiadanie dzieci jest adopcja lub In Vitro.

2/8
Najczęstszą przyczyną problemów z płodnością są złe nawyki...
fot. 123rf.com

Zmiana stylu życia

Najczęstszą przyczyną problemów z płodnością są złe nawyki żywieniowe i niewłaściwy styl życia. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że palenie papierosów, spożywanie alkoholu i zażywanie narkotyków, bardzo destrukcyjnie wpływa na nasz organizm. Konsekwencją uzależnienia od wyżej wymienionych używek mogą być dysfunkcje w funkcjonowaniu układu hormonalnego, występujące pod postacią: zaburzeń erekcji i potencji, problemami z libido (popęd seksualny). Nie bez znaczenia przy tym jest to, że używki zmniejszają zasobność organizmu w witaminy i substancje mineralne.

Tymczasowa niepłodność może towarzyszyć różnego rodzaju nietolerancjom pokarmowym. Dlatego pary, które przez dłuższy czas bezskutecznie starają się o potomstwo, powinni wykonać test na nietolerancje pokarmowe. Z tym że należy go wykonać dopiero wówczas, gdy podstawowe badania diagnostyczne nie wykażą żadnych nieprawidłowości. Mowa tu głównie o USG transswaginalnym, Teście Simsa-Huhnera, badaniach tarczycy (TSH, FT3, FT4) i badaniach hormonów płciowych.

Negatywny wpływ na zdolności prokreacyjne ma zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża masa ciała. Wiąże się to przede wszystkim z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu. Według badań proces starania się o dziecko u kobiet z niedowagą jest dwa razy dłuższy niż u kobiet z prawidłową masą ciała.

Niezwykle duży wpływ na płodność może mieć również stres, który związany jest bezpośrednio z problemami z płodnością. W takiej sytuacji warto ograniczyć liczbę sytuacji stresogennych (np. w pracy), a także wypracować skuteczne metody walki ze stresem.

3/8
Naprotechnologia (ang. Natural Procreative Technology) –...
fot. 123rf.com

Naprotechnologia

Naprotechnologia (ang. Natural Procreative Technology) – jako metoda leczenia niepłodności – została zaproponowana przez Thomasa W. Hilgersa z Narodowego Centrum Zdrowia Kobiet Instytutu Papieża Pawła VI w USA. Metoda ta bazuje przede wszystkim na samoobserwacji cyklu miesiączkowego. Mowa tu głównie o obserwowaniu śluzu, plamień, temperatury ciała. W ramach naprotechnologii wykonuje się również szereg badań diagnostycznych, w tym: USG, laparoskopię i badanie nasienia.

Naprotechnologia może zdawać egzamin jedynie w początkowej fazie problemów z płodnością. Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii w leczeniu niepłodności długotrwała diagnostyka i przedłużająca się samoobserwacja organizmu może negatywnie wpływać na szansę naturalnego poczęcia potomstwa.

4/8
Farmakologiczne leczenie problemów z płodnością polega na...
fot. 123rf.com

Farmakoterapia

Farmakologiczne leczenie problemów z płodnością polega na stosowaniu leków o działaniu stymulującym wystąpienie owulacji. Przy czym jak wykazują badania tego typu preparaty wcale nie rozwiązują problemów z płodnością, wręcz przeciwnie – mogą je nasilać, ponieważ negatywnie wpływają na endometrium (błona śluzowa jamy macicy).

Stosowanie farmakoterapii jest zasadne jedynie w przypadku przygotowania do procesu zapładniania pozaustrojowego. W takiej sytuacji stłumienie czynności jajników zwiększa szansę na zajście w ciążę.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Szczyt Korony Gór Polski wygląda jak rozgwiazda! Nie do wiary, jak łatwo go zdobyć

Szczyt Korony Gór Polski wygląda jak rozgwiazda! Nie do wiary, jak łatwo go zdobyć

Kiedy przyjadą do Łodzi? Harlem Globetrotters rusza w trasę po Polsce

Kiedy przyjadą do Łodzi? Harlem Globetrotters rusza w trasę po Polsce

Drzwi otwarte w AKS SMS Łódź. Fajnie jest być Czarną Panterą. Zdjęcia

Drzwi otwarte w AKS SMS Łódź. Fajnie jest być Czarną Panterą. Zdjęcia

Zobacz również

Świątek zadziwia świat na korcie jak i poza nim. Zobacz zdjęcia z sesji dla Lancome

Świątek zadziwia świat na korcie jak i poza nim. Zobacz zdjęcia z sesji dla Lancome

Z takimi dodatkami na pewno zwrócisz na siebie uwagę! Zobacz, co założyła Ewa Minge

Z takimi dodatkami na pewno zwrócisz na siebie uwagę! Zobacz, co założyła Ewa Minge