Kluczowe jest bezpieczeństwo miasta

Materiał informacyjny - VEOLIA ENERGIA ŁÓDŹ S.A.
Udostępnij:
Veolia Energia Łódź jest jednym z największych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce, którego podstawową działalnością jest wytwarzanie ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji oraz zarządzanie łódzką siecią ciepłowniczą. Firma kontynuuje 115-letnią historię energetyki w Łodzi. Dostarcza ciepło systemowe dla około 60 proc. łódzkich odbiorców, w tym zaopatruje w ciepło największe inwestycje w mieście. Mając na uwadze wyzwania środowiskowe, jakie są stawiane przed sektorem energetycznym, spółka realizuje strategię dekarbonizacji łódzkiego systemu ciepłowniczego na drodze transformacji ekologicznej.

Rozmowa z Anną Kędziorą-Szwagrzak, prezesem zarządu Veolia Energia Łódź

Czym jest dla Pani praca w Veolii?

Praca w energetyce to przede wszystkim służba i misja. Odpowiadamy za bezpieczeństwo zaopatrzenia miasta w ciepło bez względu na warunki, w jakich działa firma. Zarządzanie nią, w okresie kiedy stawiamy czoła pandemii i wszelkim konsekwencjom gospodarczym, jakie wynikają z sytuacji za naszą wschodnią granicą, jest wielkim wyzwaniem. Proszę jeszcze pamiętać, że zgodnie z naszymi deklaracjami realizujemy projekt dekarbonizacji łódzkiego systemu ciepłowniczego.

Czy trudno być szefem w energetyce?

Maria Skłodowska-Curie powiedziała, że „Człowiek nigdy nie ogląda się na to, co zrobione, ale na to patrzy, co ma przed sobą do zrobienia”. Tak właśnie podchodzę do zarządzania Veolią Energią Łódź. Ważna jest oczywiście historia łódzkiej energetyki, ale to my, tu i teraz, piszemy jej najnowsze rozdziały. W Veolii mamy bardzo dobry zespół pracowników, którzy profesjonalnie i z zaangażowaniem podchodzą do bieżącej pracy i projektów, dzięki którym łódzki system ciepłowniczy zmieniamy w kierunku wspomnianej dekarbonizacji i dalej - neutralności klimatycznej. Mam wielkie szczęście realizować zawodowe pasje w środowisku, które doskonale rozumie wyzwania, przed jakimi stoimy.

Czy tytuł Menedżera Roku, jaki uzyskała Pani w 2021 roku, coś zmienił w Pani pracy?

Tytuł, jaki otrzymałam w 2021 roku, zadedykowałam wszystkim współpracownikom, którzy swoją pracą dołożyli do niego przysłowiową cegiełkę. Z drugiej strony wyróżnienie stało się dla mnie ogromnym zobowiązaniem i motywacją do dalszego rozwoju osobistego i całej firmy tak, aby w trudnych warunkach dynamicznie zmieniającego się otoczenia, nie tylko biznesowego, sprostać postawionym celom. Tytuł „Menedżera Roku” stał się potwierdzeniem dokonanych wyborów i wartości, jakimi kieruję się w zarządzaniu.

Jak dynamicznie zmieniające się otoczenie wpływa na działalność firmy?

Musimy mierzyć się z wyzwaniami, które w swojej specyfice niosą wiele zagrożeń, ale również szans. Zarządzając przedsiębiorstwem o kluczowym znaczeniu w infrastrukturze miasta, w każdych okolicznościach, musimy sprostać ciągłości produkcji ciepła i energii elektrycznej oraz ich dostawy do klientów. Pandemia spowodowała szereg zmian w naszym systemie pracy, tak aby zapewnić bezpieczeństwo naszym pracownikom, którzy z kolei odpowiadają za bezpieczeństwo zaopatrzenia miasta w ciepło. Również dywersyfikacja paliwowa, jaką planujemy wdrożyć do 2030 roku, zakładająca całkowite odejście od wykorzystania węgla w łódzkich elektrociepłowniach, wpisuje się w realia zmian w globalnej polityce paliwowej.

Przed branżą energetyczną stoi szereg wyzwań. Jakie są główne kierunki transformacji łódzkiego systemu ciepłowniczego?

Przede wszystkim wszyscy powinniśmy współpracować na rzecz powstrzymania globalnego ocieplenia, efektywnego wykorzystania zasobów i ich nie marnowania, a wręcz odzyskiwania i powtórnego wykorzystywania tam, gdzie to jest możliwe, w tym w procesie produkcji energii. Veolia, która działa w Polsce od 25 lat wdrożyła wiele projektów i rozwiązań, aby ograniczyć wpływ działalności na środowisko. W Łodzi szereg inwestycji w instalacje środowiskowe zapewnia spełnianie przez elektrociepłownie rygorystycznych norm. W naszej działalności kluczowa jest ciągła poprawa efektywności energetycznej urządzeń i instalacji, ale również pomoc klientom w tym wymiarze. Dlatego szczególny nacisk kładziemy na kogenerację czyli produkcję ciepła i energii elektrycznej w jednym wysokosprawnym procesie, dzięki któremu ograniczamy wykorzystanie paliwa i redukujemy emisje. W okresie przejściowym na drodze do pełnej neutralności klimatycznej w elektrociepłowni EC4 chcemy wykorzystywać gaz do produkcji ciepła i energii elektrycznej oraz zbudować nowoczesny Zakład Odzysku Energii na paliwo pre-RDF, czyli kaloryczną frakcję resztkową powstałą w procesach odzysku i recyklingu odpadów komunalnych. W elektrociepłowni EC3 prowadzimy też testy z wykorzystaniem zamiast węgla tzw. biomasy toryfikowanej.

Produkcja ciepła i energii elektrycznej to jeden obszar odpowiedzialności Veolii, a drugim jest dostawa ciepła do miasta. Jaki jest obecnie stan łódzkiej sieci ciepłowniczej?

Łódzki system ciepłowniczy, którym zarządza Veolia, składa się z dwóch elektrociepłowni EC3 i EC4 oraz sieci ciepłowniczej. Nasza sieć jest jedną z najdłuższych w Polsce. Liczy ponad 860 km. Przy tym obsługujemy ponad 10 000 węzłów cieplnych. Dzięki tej infrastrukturze dostarczamy ciepło systemowe dla około 60 proc. łódzkich odbiorców. Co roku systematycznie modernizujemy i rozwijamy sieć ciepłowniczą. Już ponad 60 procent jej długości zostało zmodernizowane. Prace te obejmują wymianę dotychczasowych ciepłociągów na rury preizolowane, wyposażone w system alarmowy, który sygnalizuje potencjalne zagrożenia awariami, oraz modernizację i rozbudowę węzłów cieplnych. Na najbliższe dwa lata zaplanowano modernizację sieci o długości ok. 30 km. Efektem 7-letniego programu w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych województwa łódzkiego będzie wymiana ponad 70 km najbardziej wyeksploatowanych sieci ciepłowniczych.

Ważnym elementem efektywnego systemu ciepłowniczego jest centrum zarządzania energią. To miejsce, gdzie nasi specjaliści wyposażeni w inteligentne narzędzia informatyczne, dzięki danym pozyskiwanym z systemu telemetrii, na bieżąco monitorują pracę całego systemu.

Podsumowując, proszę powiedzieć, czy Łódź jest łatwym, czy trudnym rynkiem dla Veolii?

Przede wszystkim jest ciekawy i pełen wyzwań nie tylko z punktu widzenia firmy z sektora energetycznego. Potwierdzają to również nasi partnerzy biznesowi działający w różnych branżach. Rynek łódzki dynamicznie się zmienia i rozwija, tworzy przestrzeń do innowacyjnych rozwiązań i – co niezwykle ważne – mobilizuje wszelkie postawy związane z odpowiedzialnością za środowisko. Poza tym z punktu widzenia Veolii, wciąż jest przed nami 40 procent rynku, gdzie nie ma ciepła systemowego z sieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie