Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kluczowy moment dla weryfikacji użyteczności idei budżetu obywatelskiego

Błażej Lenkowski
Błażej Lenkowski jest politologiem, prezesem Fundacji Industrial (Liberte, Szósta Dzielnica, 4liberty.eu)
Błażej Lenkowski jest politologiem, prezesem Fundacji Industrial (Liberte, Szósta Dzielnica, 4liberty.eu) Dziennik Łódzki / archiwum
Przyszły tydzień to prawdziwy sprawdzian wskazujący czy budżet obywatelski będzie skutecznym mechanizmem wspólnego dbania przez władzę i obywateli o najbliższą okolicę, czy narzędziem mini grup wykorzystywanym w celu zdobycia finansowania na wąskie, przeznaczone dla nich projekty.

Przyszły tydzień bowiem to czas głosowania nad zgłoszonymi propozycjami w ramach kampanii budżetu obywatelskiego. Warto jak najszybciej zapoznać się z propozycjami, wiele z nich jest ciekawych, wiele dziwacznych, wiele służących interesowi tylko jednej organizacji, wiele zupełnie lokalnych, ale to frekwencja i zaangażowanie w wybory jak największej liczby osób sprawi, że wybrane zostaną te najciekawsze i te które są naprawdę społecznie użyteczne.

ZOBACZ: Budżet obywatelski dla Łodzi: głosowanie rozpoczęte

Propozycje projektów można znaleźć na stronie: www.budzet.dlalodzi.info. To co wydaje mi się niedostatkiem informacyjnym, to brak pogłębionej charakterystyki projektów i wnioskodawców. Oprócz skróconego opisu, jeśli ten już kogoś zainteresuje, powinna być dostępna możliwość lektury rozwiniętego opisu projektu. Takie informacje nie są już jednak łatwo dostępne.

Są projekty naprawdę obiecujące

Niezależnie jednak od tegoż faktu znalazłem kilka pomysłów, które nawet przy tak pobieżnej lekturze wydają się być ciekawe. Pierwsza grupa dotyczy zwiększenia puli środków miejskich przeznaczanych na otwarte konkursy dotyczące kultury. Jedna propozycja to idea zwiększenia środków konkursowych na wydarzenia kulturalne realizowane przez łódzkie organizacje pozarządowe, stypendia artystyczne oraz publikacje w ramach konkursu realizowanego przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi. Warto zapamiętywać numery ID projektów, potrzebne do głosowania. Druga to projekt ogłoszenia konkursu na organizację koncertów plenerowych, wydarzeń kulturalno-rozrywkowych i edukacyjnych w miejskich parkach.

Druga grupa to projekty, które zwiększają atrakcyjność miasta zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Bardzo kibicuję pomysłowi utworzenia bezpłatnej, ogólnomiejskiej sieci bezprzewodowego Internetu WiFi na terenie miasta. Nie wiem czy przewidziany we wniosku budżet projektu jest realistyczny, ale idea jest więcej niż potrzeba, tworzy miasto przyjazne, wygodne i bardzo dobrze skomunikowane ze światem. Takie rozwiązanie świetnie działa w innych miejscowościach, dlaczego nie miałoby udać się w Łodzi?

Pozwoliłoby to wyjść poza bardzo słabą sieć dostępną jedynie na Piotrkowskie. Również ciekawym pomysłem jest stworzenie lokalnego systemu informacji o historii miasta. Projekt zakłada postawienie w kliku kluczowych lokalizacjach (pl. Niepodległości, pasaż Schillera, ul. Zachodnia/ul. Ogrodowa, al. Mickiewicza/ul. Piotrkowska, ul. Kilińskiego/ul. Składowa, pl. Kościelny) kiosków informacyjnych mieszczących ekspozycję przedstawiającą rozwój dawnego obszaru miasta na przestrzeni ostatnich 200 lat. Jestem przekonany, że powinniśmy chwalić się niezwykłą historią naszego miasta, pokazywać ją w przystępny sposób, dzielić się w ten sposób "łódzkością" z turystami. A może powinniśmy przywrócić kursowanie autobusów nocnych we wszystkie dni tygodnia, co pół godziny? Mi osobiście często ich brakuje.

Trzeba dobrze wybierać

Opisywane przeze mnie projekty należą do tzw. puli projektów ogólnomiejskich. Głosować można również na projekty dzielnicowe. W zbiorze projektów dzielnicowych można odnaleźć zwykle skromniejsze działania, ale nie oznacza to, że nie ma wśród nich tych wartościowych. Mnie szczególnie przypadł do gustu pomysł: "Rozkwit Stawów Jana", który zakłada między innymi: utwardzenie i oświetlenie alejek w parku, zakup i instalację elementów małej architektury, wymianę zdewastowanych urządzeń na placu zabaw.

Jeśli kilka moich pozytywnych przykładów projektów pro publico bono Państwa nie przekonały do aktywności w przyszłym tygodniu, to podkreślam, że zagłosować wypadłoby również po to, aby nie dopuścić do realizacji pomysłów niezbyt udanych lub takich, które są ukierunkowane po prostu na korzyść określonej instytucji. Ale cóż, decyzja zależy do Państwa aktywności. Mamy unikalną możliwość zadecydowania o sposobie wydania naszych wspólnych pieniędzy, spróbujemy zatem wybrać mądrze i z namysłem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki