Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety coraz częściej zostają matkami po czterdziestce

Joanna Barczykowska
Kobiety coraz częściej zostają matkami po czterdziestce
Kobiety coraz częściej zostają matkami po czterdziestce Dziennik Łódzki/archiwum
Ania. Drobna brunetka o klasycznej urodzie. Ma 41 lat, ale nie wygląda na swój wiek. Kilka dni temu w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi urodziła swoje pierwsze dziecko. Długo na nie czekała. Dziś nie posiada się ze szczęścia. Wie, że nie jest najmłodsza, ale się tym nie przejmuje.

Dla lekarzy ciąża 41-latki nie jest żadną sensacją. Każdego miesiąca w szpitalu im. Matki Polki rodzi od pięciu do 15 matek, które czterdziestkę mają już dawno za sobą.

- Wiek matek w Łódzkiem wciąż wzrasta. Dziś pacjentki po czterdziestce nie są dla nas żadną sensacją. Bardzo się cieszymy, ale wiemy, że to są ciąże podwyższonego ryzyka. Ciąże w późniejszym wieku są bardziej zagrożone wadami genetycznymi u dziecka. Poza tym starsze matki często są obciążone chorobami przewlekłymi, tj. nadciśnieniem, chorobami serca czy płuc i taką ciążę trzeba prowadzić w porozumieniu z lekarzami innych specjalności - tłumaczy prof. Przemysław Oszukowski, dyrektor ICZMP i wojewódzki konsultant ds. położnictwa i ginekologii.

LUKSUSOWY PORÓD W PUBLICZNYM SZPITALU

Tak było w przypadku Anity, która we wrześniu trafiła do szpitala im. Madurowicza. Łodzianka miała 44 lata. Trzy lata temu wstawiono jej rozrusznik serca. Od dziecka chorowała na padaczkę, a problemy z zajściem w ciążę odbiły się na jej psychice. Lekarze ginekolodzy przed porodem musieli skonsultować się z trzema specjalistami: neurologiem, kardiologiem i psychiatrą. Wszystko zakończyło się szczęśliwie i łodzianka wydała na świat zdrową córeczkę. W łódzkim Szpitalu im. Madurowicza najstarsza ciężarna miała 48 lat, ale nikt nie nazywa jej w Łódzkiem rekordzistką.

PORÓD NA GAZIE ROZWESELAJĄCYM

W zeszłym roku w Łódzkiem na świat przyszło 379 dzieci, których matki ukończyły 40 rok życia. Jedna z nich przekroczyła nawet pięćdziesiątkę. Łodzianki po czterdziestce urodziły w zeszłym roku 99 maluchów. - Późne macierzyństwo jest często konsekwencją obecnego stylu życia. Młode małżeństwa najpierw zajmują się swoją karierą, a dopiero później myślą o dzieciach. Konsekwencją tego są coraz starsze ciężarne - mówi prof. Oszukowski. - Musimy jednak pamiętać, że późne macierzyństwo nie zawsze wynika z wyboru. Wiele par długo stara się o dziecko. Niektórzy korzystają z terapii hormonalnej, która dopiero po kilku latach może przynieść efekty. Mamy też coraz więcej porodów po zapłodnieniu in vitro. Często efektem sztucznego zapłodnienia są ciąże mnogie.

SZCZĘŚLIWA MAMA URODZIŁA W TAKSÓWCE

W ciągu ostatnich 10 lat średni wiek kobiet zachodzących w pierwszą ciążę w Łódzkiem przesunął się z 24 na 29 lat. Coraz więcej kobiet rodzi jednak dużo później.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki