18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety w Łodzi żyją 8 lat dłużej niż mężczyźni

Joanna Barczykowska
W Łódzkiem żyje się o dwa lata krócej niż średnio w Polsce
W Łódzkiem żyje się o dwa lata krócej niż średnio w Polsce Dziennik Łódzki / archiwum
Kto ma w Polsce największe szanse na długie życie? Mężatki z wyższym wykształceniem, które mieszkają na wsi - wynika z badań polskich antropologów.

Według prof. Haliny Kołodziej z Zakładu Antropologii PAN, jednym z ważniejszych czynników, które decydują o długości życia, jest płeć. Zdaniem badaczy, Polka, która urodziła się w 2009 r., przeżyje średnio ok. 80 lat, a Polak ponad 8 lat mniej.

Mieszkańcy województwa łódzkiego nie mają jednak tyle szczęścia. Żyjemy średnio o dwa lata krócej niż przeciętny Polak.

- Mieszkanki województwa łódzkiego, które żyją na wsi, mają przed sobą 79,8 lat życia. Mężczyźni przeżyją tylko 69,3 lata. W miastach województwa żyje się nieznacznie krócej. Kobiety przeżyją 78,5 lat, mężczyźni 69,2 lata. Długość życia w województwie jest trochę niższa niż w innych województwach, ale wiele zależy od wykształcenia i stylu życia mieszkańców - wyjaśnia prof. Halina Kołodziej, autorka badań.

CZYTAJ TEŻ: Łódź szybko się starzeje

Zdaniem pani profesor, badania pokazały, że ryzyko przedwczesnej śmierci w miastach województwa jest niższe niż w innych regionach kraju. Na wsi to ryzyko jest jednak prawie dwukrotnie wyższe niż średnia krajowa. Może to oznaczać na przykład słaby dostęp do służby zdrowia albo zły styl życia osób żyjących na wsi.

W całej Polsce, a także w województwie łódzkim kobiety żyją średnio o osiem lat dłużej niż mężczyźni. Skąd różnica? Kobiety są genetycznie uprzywilejowane.

- Estrogen stanowi czynnik ochronny przed chorobami układu krążenia - wyjaśnia prof. Kołodziej.
Powołuje się ona na badania, w których próbowano oszacować, jaka jest tzw. biologiczna różnica między długością życia mężczyzn i kobiet. - Różnica biologiczna, a więc wynikająca m.in. z genów, to około 4 lata. Reszta wynika z czynników społecznych, środowiskowych, np. ze stylu życia. Mężczyźni więcej niż kobiety palą i piją, słabiej o siebie dbają, rzadziej chodzą do lekarza, wykonują mniej badań profilaktycznych. Wszystko to w sumie daje 8 lat różnicy między płciami - podsumowuje prof. Kołodziej.

Z badań antropologów wynika, że jeśli chodzi o długość życia, najlepiej być zamężną kobietą z wyższym wykształceniem mieszkającą na wsi. Wśród mężczyzn największe szanse na długie życie ma żonaty mieszkaniec miasta z wyższym wykształceniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki