Kodeks Pracy 2019 PRAWDA i MITY Nowelizacja kodeksu pracy:...

  Kodeks Pracy 2019 PRAWDA i MITY Nowelizacja kodeksu pracy: nadgodziny, urlopy, czas pracy odłożone do następnej kadencji

  KS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowy Kodeks Pracy 2019: Urlop przepadnie jeśli nie zostanie wykorzystany do końca I kwartału nowego roku? Ministerstwo odpowiada
  1/5
  przejdź do galerii

  Nowy Kodeks Pracy 2019: Urlop przepadnie jeśli nie zostanie wykorzystany do końca I kwartału nowego roku? Ministerstwo odpowiada

  Kodeks Pracy 2019: Zmiany w urlopach i nadgodzinach miały nastapić w tym roku. Jaka jest prawda, a jakie mity? Zapowiadała się rewolucja, ale z zapowiedzi zostało niewiele, a cała ustawa została zamrożona. Oto PRAWDA i MITY o kodeksie pracy. Zmiany w kodeksie pracy 2019 były głośno oprotestowane przez środowiska związkowe. Największe emocje budziło przelewanie pieniędzy za nadgodziny na specjalne konto pracodawcy, czy obowiązek wybrania urlopu w roku kalendarzowy. Najpierw resort pracy szybko wycofał się z zaproponowanych zmian przez komisję kodyfikacyjną prawa pracy. Teraz wiadomo, że zmian w ogóle nie będzie w tej kadencji.

  Nowy Kodeks Pracy 2019 Prawda i mity


  Na Forum Ekonomicznym w Krynicy wiceminister Stanisław Szwed, potwierdził, że zmian w Kodeksie Pracy w tej kadencji nie będzie. Minister uważa jednak, że nowy Kodeks Pracy jest potrzebny.

  Jestem przekonany, że nowy kodeks pracy w Polsce jest potrzebny, odpowiadający na większą elastyczność, na takie kwestie, które powinny być uregulowane, ale nie przeregulowane. To jest przed nami, w tej kadencji parlamentu już to się nie uda, ale myślę, że następna kadencja do tego wróci - powiedział wiceminister Szwed

  Wiceminister "ocenił, że materiał wypracowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy jest obszerny i wartościowy i warto do niego wrócić". Potwierdził zatem, że projekt zmian, jaki przedstawiono w marcu tego roku, nie pójdzie w całości do kosza.

  OTO 10 NAJWIĘKSZYCH ZMIAN, KTÓRE WZBUDZIŁY NAJWIĘKSZE KONTROWERSJE


  NOWY KODEKS PRACY 2019: NIEWYKORZYSTANY URLOP PRZEPADNIE?  Niewykorzystany urlop przepadnie? Tak zakładał projekt zmian zaproponowany przez powołaną Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy. Ale Ministerstwo Rodziny wycofało się z takich propozycji. 16 sierpnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało komunikat następującej treści:

  "W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami na temat urlopów wypoczynkowych MRPiPS informuje, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone obecnie żadne prace dotyczące urlopów wypoczynkowych".

  Resort poinformował również, że nie prowadzi żadnych prac związanych ze zmianami w kwestii nadgodzin. Projekt zmian w Kodeksie Pracy miał pójść w odstawkę, jednak nie wszystkie pomysły miały trafić do kosza.

  Zmiany w kodeksie pracy 2019: Nowelizacja obejmie przede wszystkim urlopy
  Powołana przez minister pracy Elżbietę Rafalską Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracowała nad zmianami w nowym kodeksie aż 18 miesięcy. W marcu zakończyła prace, a propozycje przedstawiła resortowi pracy. Te wzbudziły ogromne kontrowersje i w większości trafiły do zamrażarki.

  Po ogniu krytyki Minister Rafalska poinformowała, że propozycje nowych ustaw przedstawione przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy nie będą dalej procedowane, jednak cześć zmian ma zostać wprowadzona etapowo. Nie będzie jednej dużej nowelizacji. Na pierwszy ogień pójdą zmiany w czasie pracy i urlopy.
  NOWY KODEKS PRACY 2019: NIEWYKORZYSTANY URLOP PRZEPADNIE. TAK ZAKŁADAŁ PROJEKT


  W Nowym kodeksie pracy przewiduje się jednolity wymiar urlopu dla wszystkich, niezależnie od stażu pracy czy wykształcenia. I będzie to 26 dni w roku kalendarzowym.

  Dla wielu pracowników takie zmiany to korzyść, bo młodzi pracownicy mogą obecnie liczyć na ledwie 20 dni urlopu w roku, ale ta zmiana ma swoją swoją cenę. Ma nią być przedawnienie urlopu. Czyli, jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok, w tym samym roku, ma czas na odrobienie zaległości w odpoczywaniu tylko do końca I kwartału roku następnego. Gdy tego nie zrobi, urlop przepadnie. Dotychczas wiele osób "zbierało" urlop, aby po wytężonej pracy jednego roku, wziąć więcej wolnego w kolejnym.

  Przepada nawet w takich skrajnych przypadkach, w których pracownik w trakcie roku wielokrotnie będzie występował z wnioskiem o urlop, ale będzie otrzymał ze strony pracodawcy odmowę uwarunkowaną uzasadnionymi, ważnymi dla firmy okolicznościami.
  Jedyne o co w takiej sytuacji będzie można wnosić do pracodawcy, to rekompensata finansowa. Projekt przewiduje, że za taki anulowany urlop przysługuje zadośćuczynienie ze strony pracodawcy w wysokości dwukrotności świadczenia urlopowego.

  Należy pamiętać, że jest to jak na razie projekt, wiec nie wiadomo, czy wejdzie w życie.

  NOWY KODEKS PRACY 2019: URLOP NA ŻĄDANIE ZOSTANIE ZLIKWIDOWANY?
  Formalnie nie, jednak zmienią się zasady jego udzielania. Co prawda pracownik nadal będzie mógł występować o krótki urlop – do 4 dni w roku, ale taką potrzebę będzie musiał zgłosić pracodawcy najpóźniej 24 godziny przed wzięciem dnia wolnego. Obecnie większość pracowników taką potrzebę zgłasza tuż przed rozpoczęciem pracy, co est istotą urlopu na żądanie.

  OTO 10 NAJWIĘKSZYCH ZMIAN, KTÓRE WZBUDZIŁY NAJWIĘKSZE KONTROWERSJE


  Nowelizacja ustawy ma być gotowa na koniec roku. Wiadomo jednak również, że część propozycji Komisji Kodyfikacyjnej zostanie wykorzystana, jednak obecnie ministerstwo nie chce spekulować, aby nie straszyć ludzi.

  - Chcę uspokoić i stworzyć pole do spokojnej decyzji. Jak będziemy mieli ten pierwszy szlif uzgodniony ze stroną społeczną to powiemy, to jest to. Nie chcemy żadnej awantury - powiedziała minister pracy Elżbieta Rafalska.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ

  Urlop na żądanie JAK ZGŁOSIĆ URLOP SZEFOWI? JAKIE WARUNKI?  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim  Dni wolne w 2019 roku


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (389)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Umowy śmieciowe!

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Treść komentarzaTakie pudrowanie przepisów nic nie da. Plagą w Polsce są bowiem umowy śmieciowe, które jak były, tak są! Pracodawcy, wszelkiej maści agencje pracy tymczasowej i spółki, pośrednicy...rozwiń całość

  Treść komentarzaTakie pudrowanie przepisów nic nie da. Plagą w Polsce są bowiem umowy śmieciowe, które jak były, tak są! Pracodawcy, wszelkiej maści agencje pracy tymczasowej i spółki, pośrednicy pracy, zmuszają ludzi do pracy po kilkanaście godzin dziennie całymi latami, bez urlopu, z płacą poniżej lub w granicach płacy minimalnej! Ten proceder trwa już dobre kilkanaście lat. Pracownicy chorują z przemęczenia, z przepracowania, często nie mają żadnego życia rodzinnego, czy towarzyskiego, ponieważ nie pozwalają im na to warunki pracy, gdyż praca trwa od świtu do nocy, we wszystkie niedziele i święta, często w nocy. A najgorsze jest to, że nic się nie zmienia, wszelkie przepisy i zmiany są obchodzone przez pracodawców ze śmiechem na twarzy, ponieważ w Polsce jest przyzwolenie na złodziejstwo, rząd tylko udaje, że coś robi, ale lobby pracodawców jest zbyt silne, aby pozwolili na ludzkie traktowanie pracowników w Polsce. Nie tylko zmuszają do niewolniczej pracy i odbierają godność, ale często ukrywają zarobki, czasem 1/2 lub nawet więcej dochodu swoich pracowników, by na tym zarabiać, wtedy wszelkie podatki, składki emerytalne i pieniądze na urlopy pracowników, wpadają do ich własnej kieszeni. Pracownicy ogołoceni ze wszystkiego, nie mogą się bronić, nawet przed sądem pracy, ponieważ słyszą, że na to wszystko sami się zgodzili i jak im się coś nie podoba, to mogą zmienić pracę…zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Witaj Głupoto

  człowiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Poziom głupoty legislacyjnej jest coraz większy. Co to za zmiany "na korzyść pracownika"?
  Niech twórca takich rozwiązań poprosi o eutanazję. I to już.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ludziom pracy chce zapieprzyć urlop

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  niech rafalska zajmie się lepiej darmowymi płaconymi za pieprzenie sie i rozmnażanie 1000+ i 500+ wydawanymi na wódę i inne używki wydawanymi przez rodziców

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Policja Opole Lub. Paranoja

  Xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Napiszcie Państwo o Pani Dorota D. Policjantka z Opola Lubelskiego. 2 lata z zarzutami na zwolnieniach siedziała i pobierał pensje. Teraz ma wyrok ale dalej pracuje. Co na to KWP Lublin? Dlaczego...rozwiń całość

  Napiszcie Państwo o Pani Dorota D. Policjantka z Opola Lubelskiego. 2 lata z zarzutami na zwolnieniach siedziała i pobierał pensje. Teraz ma wyrok ale dalej pracuje. Co na to KWP Lublin? Dlaczego wyrok tak mały i z par 1 266kk a nie z 2 to przecież funkcjonariusz publiczny. Dlaczego KPP nie podjęło działań w ramach postępowania adinistracujnego a Komendant wierzył swojej policjantce gdzie dowody były na jej niekorzyść. Czy znajomości trzymają Panią Dorotę dwa lata na uposażenia mimo zarzutów i teraz po wyroku. Co z ta policja się dzieje. I warte podkreślenia. Pani Dorota udostępniła te materiały policjantowi którego wcześniej zatrzymała. To skoro udostępniła dokumenty temu policjantowi to czy on był winny. Skoro policjantka najpierw zatrzymuje kolegę z pracy a później wynosi mu dokumenty to o co tu chodzi? Paranoja. Ewenement na skalę całej Polski o takim przypadku to ja nie słyszałam.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Umowa terminowa

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Najważniejszą sprawą w kp jest sytuacja pracowników na umowy terminowe,które kończą się na dwa lub trzy miesiące przed osiągnięciem wieku emerytalnego.To stało się plagą wśród pracodawców .Nikt już...rozwiń całość

  Najważniejszą sprawą w kp jest sytuacja pracowników na umowy terminowe,które kończą się na dwa lub trzy miesiące przed osiągnięciem wieku emerytalnego.To stało się plagą wśród pracodawców .Nikt już nie zatrudni prawie 60-cio lub 65-cio letniej osoby.Nic nas nie chroni.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PIS to szmaty

  religia to gowno pedofilskie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  Kochanie wiem ze nie dasz sobie rady przy tym naszym hejcie. Jest on najsilniejszy z mozliwych i musi byc czasami prymitywny i chamski zeby miec szeroki odżwięk u szerokich mas ktore jak wiemy w...rozwiń całość

  Kochanie wiem ze nie dasz sobie rady przy tym naszym hejcie. Jest on najsilniejszy z mozliwych i musi byc czasami prymitywny i chamski zeby miec szeroki odżwięk u szerokich mas ktore jak wiemy w wiekszosci sa wlasnie prymitywne i chamskie. Bo my Polacy kochamy wolnosc i demokracje i w ich obronie z przyjemnoscia jesli bedzie trzeba zgotujemy PISowi i ich klerowi takie piekło na ziemi, tej ziemi hehe ze beda oni jeszcze mieli nostalgie do czasow Bieruta i Hitlera. Trzeba to zło absolutne jakim jest PIS i religia ogniem i żelazem wyplenić raz na zawsze z tej Ziemi. Tylko wtedy wszyscy beda mieli takie prawa jakie sie im z natury naleza- np. kobiety prawo do refundowanej aborcji az do 8 miesiaca ciazy, geje prawo do malzenstw i adopcji dzieci, konkordat bedzie zerwany, zero religii i nauki zabobonu w szkole, edukacja gender w kazdej klasie, zakaz koscielnych procesji ulicznych i innych imprez promujacych pedofile i ciemnogrod w przestrzeni publicznej. NIE SPOCZNIEMY az nie osiagniemy celu. Zrozumieliscie? Kto nie jest z nami jest przeciwko nam. Tak powiadal Bush Junior wobec arabskich terrorystow. Jak widac zostawiamy wam male pole do manewru haha.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  po pis

  2 sort (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  umowa zlecenie maja nas w du--pi-e i tyle w tyle

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  urlop

  koks (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  chciałem sie zapytac bo czytam i do konca nie wiem czy urlop bedzie dla wszystkich 26 dni czy po staremu 26 dni powyzej 10 lat stazu i 20 dni ponizej 10 lat

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szok !!!

  Krzystof (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  witam jak można wiedzieć o urlopie na żądanie 24 godziny przed >>>???!!!! przecież to skrajne nie porozumienie to jest działanie na szkodę polskiego narodu czy jak czasami rano coś boli poprostu...rozwiń całość

  witam jak można wiedzieć o urlopie na żądanie 24 godziny przed >>>???!!!! przecież to skrajne nie porozumienie to jest działanie na szkodę polskiego narodu czy jak czasami rano coś boli poprostu i niechcąc barany !! iść np na l4 dzwonię i biore dzień na żądanie albo coś wypadnie z dzieckiem , to jest działanie pro rodzinne ??? ludzie myśleć !!! druga sprawa przepadanie urlopu !!! co to ma być wogóle narodzi się taka patologia odmowy urlopów jakich świat nie widział !! wiem jedno musi chyba albo wyjechać znowu za granice 3mln polaków , bo albo być poniewieranym za 3 tyś albo być mniej poniewieranym ale wiedzieć za jakie pieniądze i wiem jedno p tych informacjach że ja ma być tak to zabieram rodzine stąd i chociaż będziemy wiedzieć za granicą za jakie pieniązki mozna pracować . Myślę też że pani Rafalska juz może podwijać mankiety i brać się za prace fizyczną bo tu mało kto zostanie . Przykro mi ale wiele rodzin powyjezdza będzie taki tego skutek zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podatnik

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 13

  Pis wszystko spieprzy co się da


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dlaczego tylko pis?

  wolnościowiec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 11

  dlaczego tylko piszesz że pis? myślisz że "liberały", "lewaki" i inni by nie "spieprzyli"? w Polsce trwa kłótnia pis - po, po-pis itd a to tylko po to, żeby nadal bylo jak było... tu trzeba zmiany...rozwiń całość

  dlaczego tylko piszesz że pis? myślisz że "liberały", "lewaki" i inni by nie "spieprzyli"? w Polsce trwa kłótnia pis - po, po-pis itd a to tylko po to, żeby nadal bylo jak było... tu trzeba zmiany u podstaw, trzeba zmiany "wolnościowej"!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo