Kodeks pracy 2019: ważne ZMIANY w umowach o pracę. Jakie zmiany czekają pracowników w kodeksie pracy 2019? Co z przerwą na papierosa? Czy zgodnie z nowym prawem pracy będzie można zwolnić kobietę w ciąży? Zmianami w kodeksie pracy zajmie się teraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jakie są propozycje zmiany w nowym kodeksie pracy 2019? Sprawdź!

Kodeks pracy 2019: WAŻNA zmiana dot. umów

Zmiany w kodeksie pracy wchodzą w życie etapami. 22 listopada w życie wejdzie ważna zmiana dot. umów pracy. Zmienią się zasady wystawiania umów terminowych. Łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony z jednym pracodawcą nie może przekraczać 33 miesięcy.

Zmiany w kodeksie pracy 2019 dotyczą również ilości umów na czas określony, które pracodawca może zawrzeć z pracownikiem.

Ilość zwiększyła się z dwóch do trzech. Oznacza to, że w nowym kodeksie pracy 2018, zgodnie z zasadami, pracodawca może wystawić pracownikowi 3 umowy na czas określony przed tym jak podpisze umowę na czas nieokreślony.

Kodeks pracy 2019: ZALETY umowy na czas nieokreślony?

Zmiany w kodeksie pracy 2019 mają być na korzyść pracownika. Będąc na umowie na czas nieokreślony pracodawca ma obowiązek uzasadnić ewentualną decyzję o zwolnieniu pracownika. Umowa na czas nieokreślony jest też korzystna dla osób, które mają w planach wziąć kredyt lub pożyczkę. Umowy na czas nieokreślony są chętniej akceptowane przez banki i instytucje przyznające pieniądze.

Kodeks pracy 2019: nowe zasady

Kodeks pracy 2019 to zmiany, które znacząco wpłyną na pracownika. W większości są to zmiany ryzykowne, np. możliwość zwolnienia kobiety w ciąży czy pracownika będącego na urlopie lub zwolnieniu lekarskim. Jedną z pozytywnych zmian w kodeksie pracy 2019 jest ujednolicenie liczby dni urlopu wypoczynkowego, który miałby wynosić 26 dni dla wszystkich. Zobacz, jakie są inne, możliwe zmiany w prawie pracy.

Uważasz, że wiesz ile się w Polsce zarabia? Możesz się zdziwić! [QUIZ]?

Zmiany w kodeksie pracy 2019

Urlop wypoczynkowy – 26 dni dla wszystkich
Ujednolicenie czasu urlopu wypoczynkowego. Dotychczas przysługujący urlop wypoczynkowy wynosił:

  • 20 dni jeśli pracownik jest zatrudniony do 10 lat
  • 26 dni jeśli pracownik jest zatrudniony powyżej 10 lat.

Po zmianach urlop wypoczynkowy dla wszystkich wynosić ma 26 dni. To jedna z pozytywnych zmian zaproponowanych przez Komisję.

Kodeks pracy 2019: Urlop na żądanie – musisz zaplanować

W kodeksie pracy pozostaje urlop na żądanie. To informacja powinna ucieszyć wszystkich pracowników, gdyby nie fakt, że urlop jest bezpłatny a informować o nim pracodawcę trzeba 24 godziny przed. Jak zaplanować sytuację losową dzień przed jej rozpoczęciem? Tego komisja nie wyjaśniła.

URLOP 2018. Nowe przepisy - dni wolne 2018. Zmiany w przepisach >>>

Koniec umów o dzieło i umowy zlecenie
Długotrwała dyskusja na temat usunięcia umów o działo i umów-zlecenie zakończyła się propozycją usunięcia możliwościach wystawiania przez pracodawców. W zmianie obowiązywałyby dwa wyjątki:

  • przedsiębiorcy
  • specjaliści zarabiający powyżej 5 średnich krajowych

Możliwość zwolnienia kobiety w ciąży

Biorąc pod uwagę proponowane zmiany w kodeksie pracy 2018 kobieta w ciąży pozbawiona zostanie 30 dniowego okresu ochronnego pracownika, który obowiązuje w czasie urlopu lub zwolnienia lekarskiego.

Możliwość zwolnienia kobiety w ciąży
Biorąc pod uwagę proponowane zmiany w kodeksie pracy 2018 kobieta w ciąży pozbawiona zostanie 30 dniowego okresu ochronnego pracownika, który obowiązuje w czasie urlopu lub zwolnienia lekarskiego. pixabay

Kodeks pracy 2019: Nowe rodzaje umów o pracę

Kodeks pracy nie lubi próżni. W zamian za umowy zlecenie i umowy o dzieło, które często wykorzystywane były w pracach sezonowych, mają powstać 3 nowe rodzaje umów w tym:

  • Umowa o pracę sezonową
  • Umowa o pracę dorywczą
  • Umowa o pracę nieetatową
    Trzecia, najbardziej pojemna, najbardziej niejasna.

Umowa na czas określony – krótsza niż poprzednio

Umowa o pracę na czas określony będzie mogła być zawarta na okres maksymalnie 18 miesięcy. Dzisiaj jest to 33 miesiące.

KODEKS PRACY 2018. 10 zmian w kodeksie pracy. Urlop na żądanie, ciąża, przerwy na papierosa. >>>

Kodeks pracy 2019: Przerwa na papierosa do odpracowania

Dotychczas palacze korzystali z przywileju robienia przerw na papierosa jako dodatkowych przerw. Nowe zasady mają wprowadzać konieczność odpracowania. Najprawdopodobniej ma to zniechęcić pracowników do przerwy na przysłowiowego dymka.

Przerwa na papierosa
Dotychczas palacze korzystali z przywileju robienia przerw na papierosa jako dodatkowych przerw. Nowe zasady mają wprowadzać konieczność odpracowania. Najprawdopodobniej ma to zniechęcić pracowników do przerwy na przysłowiowego dymka. pixabay

Zobacz wszystkie zmiany w kodeksie pracy 2018

Zobacz galerię

Kodeks pracy 2019: Propozycja zmiany stanowiska pracy

W razie likwidacji stanowiska pracy pracodawca zobligowany jest do zaproponowania pracownikowi stanowiska, do którego posiada kwalifikacje lub łatwo może je zdobyć.

Kodeks pracy 2019: Nie wykorzystałeś urlopu? Przepadnie!

Spełnia się właśnie najczarniejszy scenariusz związany z niewykorzystanym urlopem. Niewykorzystany wykorzystasz przysługujących ci dni w danym roku kalendarzowym, będziesz miał na to czas jedynie w I kwartale kolejnego roku. Jeśli przekroczysz termin, twój urlop przepadnie. Nawet jeśli będziesz składał wnioski, a pracodawca odmówi (bo na przykład twój urlop spowodowałby kłopoty w ciągłości funkcjonowania zakładu pracy).