Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 11godz.
  • 30min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Koła Gospodyń Wiejskich podtrzymują tradycję i aktywizują lokalne społeczności

Materiał informacyjny
Przypominają młodszym pokoleniom o lokalnych tradycjach i zwyczajach, promują miejscowe dania i produkty, pomagają seniorom i aktywizują mieszkańców swoich miejscowości do wspólnego działania. Niektóre z nich istnieją nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat, inne dopiero zaczynają. Koła Gospodyń Wiejskich aktywnie włączają się w życie swoich społeczności i cały czas szukają sposobów, aby rozszerzać swoją działalność.

Blisko 120 Kół Gospodyń Wiejskich wzięło udział w cyklu szkoleń realizowanych w ramach operacji „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich”. Już po raz drugi przeprowadziła ją Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Szkolenia były dla kół okazją, aby podzielić się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami, ale także dowiedzieć się, jak efektywnie rozszerzać swoją działalność. Jak się okazuje panie, a coraz częściej również panowie, zrzeszający się w lokalnych KGW, napotykają sporo problemów – poczynając od pozyskiwania środków finansowych na realizację swoich statutowych celów, aż po trudności związane z formalno-prawnymi aspektami prowadzenia koła.

Brak świetlicy do organizowania spotkań, niejasności w przepisach dotyczących zasad sprzedaży własnoręcznie przygotowanych produktów spożywczych, trudności w prowadzeniu ewidencji finansowej, z którymi borykają się osoby niebędące ekspertami z dziedziny księgowości, a czasami również niewielkie zainteresowanie i chęć współpracy ze strony samorządów lokalnych, to obecnie główne problemy Kół Gospodyń Wiejskich. Większość z nich można rozwiązać poprzez odpowiednie wsparcie w formie dodatkowych szkoleń, ale także stwarzanie okazji do spotkań i wymiany doświadczeń pomiędzy kołami – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, organizatora szkoleń dla KGW.

Mimo tych przeciwności Koła Gospodyń Wiejskich nie poddają się i starają się sprostać nowym wyzwaniom, dostosowując swoją działalność do zmieniającego się stylu życia na polskiej wsi. Angażują się nie tylko lokalnie, organizując w swoich miejscowościach pikniki, warsztaty dla dzieci i seniorów, ożywiając wiejskie świetlice i przywracając blask zapomnianym skwerom i placom, czy kultywując lokalną kulturę ludową. Przedstawiciele kół coraz częściej przejmują również rolę lokalnych ambasadorów i reprezentują swoje miejscowości oraz gminy na regionalnych oraz ogólnopolskich wydarzeniach.

Podczas spotkań z kołami widać ich entuzjazm oraz energię i chęć do działania. Ten potencjał należy nie tylko promować, ale przede wszystkim doceniać – zarówno lokalnie, jak i w skali całego kraju. Mimo, że ich działalność polega przede wszystkim na realizacji szeregu z pozoru drobnych inicjatyw na rzecz swojej miejscowości, to skala tego działania przekłada się nie tylko na integrację międzypokoleniową, ale także na budowanie aktywnej społeczności lokalnej – dodaje Krzysztof Podhajski.

Członkinie kół coraz śmielej – korzystając z możliwości sprzedaży okazjonalnej – promują także lokalne oraz regionalne wyroby i potrawy, podczas gminnych i powiatowych imprez, szukają dofinansowań i grantów na realizację projektów edukacyjnych i społecznych, a ich zaangażowanie doceniane jest podczas wojewódzkich konkursów i plebiscytów. Koła Gospodyń Wiejskich są naturalnym ogniwem krótkich łańcuchów dostaw żywności, a z roku na rok rośnie również ich wkład w zachowanie kulinarnego dziedzictwa kulturowego. KGW nie tylko wpisują swoje produkty na listę produktów tradycyjnych MRiRW, ale także są wsparciem dla rolników produkujących żywność lokalną i tradycyjną, przekazując informacje nt. krajowych i unijnych systemów jakości żywności. Swoją wiedzą dzielą się również z młodszymi pokoleniami, organizując m.in. warsztaty kulinarne dla dzieci.

Przebojowość lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich sprawia, że coraz częściej przejmują one rolę ambasadorów swojej miejscowości i regionu – nie tylko w reprezentacji poza ich granicami, ale przede wszystkim w budowaniu aktywnej, lokalnej wspólnoty. Współczesne KGW oferują swoim członkom wiele nowych możliwości, dlatego warto nie tylko kibicować ich pracy, ale dołączyć do ich grona i wspólnie zmieniać swoje najbliższe otoczenie.

Blisko 70 proc. kół uczestniczących w naszych szkleniach została założona w przeciągu ostatniego roku po uchwaleniu ustawy o KGW. Zarówno możliwość uzyskania osobowości prawnej, jak i wsparcie finansowe dla zarejestrowanych kół dało mieszkankom obszarów wiejskich potężny impuls do podejmowania wspólnego działania na rzecz swoich społeczności. Wiele kół reaktywowało także swoją działalność po latach. Wielkie zaangażowanie tych kobiet, wspierane przez doświadczone KGW oraz inne organizacje pozarządowe, wpływa na pełniejszy i wszechstronniejszy rozwój obszarów wiejskich – podsumowuje K. Podhajski.

Operacja „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich” jest realizowana przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego od lipca do października 2019 roku. Bierze w niej udział ok. 420 przedstawicieli KGW z blisko 120 kół z siedmiu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego oraz świętokrzyskiego. W ramach operacji członkowie KGW wzięli udział w jednodniowych szkoleniach z zakresu lokalnych, regionalnych i tradycyjnych produktów, zasad uczestniczenia w krajowych i międzynarodowych systemach jakości produktów regionalnych i tradycyjnych czy promocji i finansowania. W ramach operacji powstał również praktyczny poradnik dla Kół Gospodyń Wiejskich rozszerzający tematykę szkoleń, a 14 kół zostanie zaproszonych do przeprowadzenia warsztatów kulinarnych w szkołach gastronomicznych w swoich regionach.

Więcej informacji: www.efrwp.pl

Instytucją odpowiedzialną za treść komunikatu jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Operacja realizowana w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Materiał oryginalny: Koła Gospodyń Wiejskich podtrzymują tradycję i aktywizują lokalne społeczności - Strefa Agro

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3