MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koleje Dużych Prędkości w Łodzi: Centralny Port Komunikacyjny rozważy południowy przebieg tunelu, bo północny budził opór mieszkańców

Marcin Darda
Marcin Darda
Centralny Port Komunikacyjny rozważy południowy wariant przebiegu tunelu dla pociągów Kolei Dużych Prędkości, bo północny obudził ostre protesty mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego i zachodniej Łodzi. Tym samym CPK otwiera sobie furtkę do rozwiązania problemu, który sam stworzył. CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Centralny Port Komunikacyjny rozważy południowy wariant przebiegu tunelu dla pociągów Kolei Dużych Prędkości, bo północny obudził ostre protesty mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego i zachodniej Łodzi. Tym samym CPK otwiera sobie furtkę do rozwiązania problemu, który sam stworzył. CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Pixabay.com
Centralny Port Komunikacyjny rozważy południowy wariant przebiegu tunelu dla pociągów Kolei Dużych Prędkości, bo północny obudził ostre protesty mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego i zachodniej Łodzi. Tym samym CPK otwiera sobie furtkę do rozwiązania problemu, który sam stworzył.

Deklarację o powrocie do konsultowania przebiegu południowego tunelu KDP w Łodzi, prezes CPK Mikołaj Wild złożył podczas czwartkowego spotkania z marszałkiem województwa Grzegorzem Schreiberem (PiS). Wariant północny to nowość zaproponowana przez CPK w Strategicznym Studium Lokalizacyjnym KDP , który zakładał przebicie tunelu pod Parkiem na Zdrowiu i budowę węzła w Konstantynowie Łódzkim.

Ten wariant trasowania oznaczał tunel krótszy, a zatem i tańszy, acz przebiegał pod działkami z wybudowanymi już domami lub z wydanymi pozwoleniami na budowę zarówno w Łodzi jak i Konstantynowie Łódzkim, co oznaczałoby konieczność wywłaszczeń i przesiedleń. Stał też w sprzeczności z uchwalonymi już miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, zagrażał ekosystemowi Parku na Zdrowiu. Obudził zatem w pierwszych konsultacjach w lutym i marcu ostre protesty mieszkańców, konstantynowskie kancelarie notarialne notowały zaś odstąpienia od finalizacji zakupienia działek, bo KDP według biegło tam niemal przez środek miasta. Samorządy gmin i miast w stanowiskach oprotestowały jeden po drugim w stanowiskach nowe propozycje przebiegu, zrobił to także - choć bardzo dyplomatycznie - opanowany przez PiS łódzki sejmik.

- W pobliżu Łodzi dostrzegliśmy bardzo istotne opory w Konstantynowie Łódzkim dotyczące jednego z trasowań, które zaproponowaliśmy - mówi prezes Wild. - Dlatego, wsłuchując się w głos mieszkańców, postanowiliśmy rozważyć również wariant omijający Konstantynów Łódzki.

Powrót do konsultowania przebiegu południowego też do końca nowością nie jest, bo na spotkaniu z protestującymi mieszkańcami, a także samorządowcami i parlamentarzystami województwa łódzkiego w lutym, wiceminister infrastruktury Marcin Horała (PiS), pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, zapowiadał, iż wariant ten "na dziewięćdziesiąt parę procent" pojawi się w kolejnych etapach konsultacji społecznych. Te zaś odbędą się w drugiej połowie 2020 r.

Wariant południowy skonsultowano i zatwierdzono w studium wykonalności KDP w 2015 r., rząd PiS jednak od niego odstąpił. Jego przebieg zakłada przebicie pod Łodzią tunelu od dworca Fabrycznego w okolice Kaliskiego, potem zaś odbicie pod ulicą Bratysławską do konwencjonalnej linii kolejowej na Sieradz, następnie budowę szybkiej trasy wzdłuż tej linii.

Z jednej strony CPK rozwiązuje zatem problem, który sam stworzył. Z drugiej strony nie jest do końca jasne, dlaczego akurat teraz, w połowie maja, doszło do spotkania Schreibera i Wilda w sprawie KDP, skoro CPK wyniki tegorocznych konsultacji w skali całego kraju ma przecież przeanalizować do końca czerwca. Nie jest zatem wykluczone, że mocna deklaracja prezesa CPK o powrocie do konsultowania przebiegu południowego, może mieć związek z zapowiadanymi na koniec czerwca wyborami prezydenta, co może Andrzejowi Dudzie dać trochę punktów w Łodzi i okolicach przed czerwcowymi wyborami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki