Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejki do specjalistów. Ile trzeba czekać na wizytę u lekarza? Nawet 13 lat

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Do jakich specjalistów są najdłuższe kolejki? Niemal 10 miesięcy poczekamy na wizytę u ortodonty, ponad 7 mies. u endokrynologa czy angiologa. Nieco krótsza kolejka jest do hematologa i kardiologa. Od stycznia przeciętny czas oczekiwania do specjalisty nie spadł poniżej 11 tygodni.

Nawet 13 lat na wykonanie endoprotezoplastyki stawu biodrowego poczeka pacjentka jednej z podkarpackich placówek, a dwa lata wystoi się w kolejce do ortopedy mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego. To rekordowe przypadki kolejek do specjalistów w Polsce.

Fundacja Watch Health Care (WHC) przygotowała grudniowy Barometr, czyli bilans kolejek do gwarantowanych świadczeń w kraju. Według danych z października i listopada, średni czas oczekiwania do specjalisty wynosi 3 miesiące. I nie uległ on drastycznej zmianie od stycznia tego roku, co więcej, nieznacznie się wydłużył.

- Pokazując skalę problemu z dostępem do świadczeń, chcemy zachęcić polityków i decydentów do podjęcia skutecznych działań naprawczych oraz do zaprzestania składania społeczeństwu obietnic bez pokrycia – przyznaje Jacek Siwiec, wiceprezes Fundacji WHC.

Wyniki najnowszego raportu WHC pokazują, że pakiet kolejkowy wprowadzony z początkiem roku 2015 nie działa. O ile pakiet onkologiczny faktycznie zmienił sytuację osób z podejrzeniem chorób nowotworowych, o tyle pakiet kolejkowy pozostaje fikcją - alarmują specjaliści z WHC.

Kolejki do lekarzy w Łodzi. Chcesz pomocy? Uzbrój się w cierpliwość

Na podstawie danych z ostatnich dwóch miesięcy, najdłużej pacjent w Polsce czeka do ortodonty (9,7 mies.). To dotyczy również dzieci. 8-latek leczenie aparatem ortodontycznym zacznie dopiero po 16,6 mies. od rejestracji w kolejce.

Równie długo pacjenci poczekają do: endokrynologa (7,7 mies.), angiologa (7,1 mies.), neurochirurga (4,8 mies.), hepatologa (4,5 mies.) czy diabetologa (4,2 mies.).

Do kardiologa również chory musi się wyczekać - 3,9 mies. Podobnie jak do: nefrologa (3,7 mies.), chirurga plastycznego (3,7 mies.)
czy kardiologa dziecięcego (3,4 mies.).

Niezmiennie jednak, najdłużej pacjenci muszą czekać na leczenie w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu (średnio 14,7 mies.) Na drugim miejscu jest stomatologia (7,6 mies.). Pod koniec roku znacznie wydłużył się przeciętny czas oczekiwania na świadczenia z dziedziny angiologii (7,1 mies. - wydłużenie o 3 mies.) oraz rehabilitacji medycznej (wydłużenie o 1,7 mies.)

Najkrócej pacjenci czekają na świadczenia z zakresu położnictwa i ginekologii oraz radioterapii onkologicznej (2 tyg.). Skróciła się kolejka do okulistów - o 1,9 mies., jednak czas oczekiwania w tej dziedzinie nadal jest długi i wynosi 3,4 mies.

Z raportu wynika, że istotnym problemem w ochronie zdrowia wciąż pozostaje etapowość leczenia. Zbyt długa ścieżka leczenia może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Pacjent spotyka się z ograniczeniami na każdym etapie leczenia, zaczynając do konsultacji specjalistycznej i diagnostyki, poprzez zabiegi czy operacje, kończąc na rehabilitacji.

Pacjenci często odsyłani są od specjalisty do specjalisty, co powoduje znaczne wydłużenie czasu leczenia. Przekłada się to niestety na skuteczność terapii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki