MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna perełka streetartu w Łodzi! Na zabytkowej kamienicy powstała efektowna mozaika. Zobacz zdjęcia

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Inauguracja mozaiki ceramicznej na ścianie zabytkowej kamienicy miała miejsce we wtorek 9 lipca przy ul. Andrzeja Struga 17 w centrum Łodzi.
Inauguracja mozaiki ceramicznej na ścianie zabytkowej kamienicy miała miejsce we wtorek 9 lipca przy ul. Andrzeja Struga 17 w centrum Łodzi. Krzysztof Szymczak
Wielka mozaika ceramiczna pojawiła się na ścianie bocznej odnowionej, zabytkowej kamienicy przy ul. Andrzeja Struga 17, naprzeciw słynnego biurowca nazywanego potocznie „żelazkiem”, w centrum Łodzi. Jej inauguracja miała miejsce we wtorek 9 lipca.

Sztuka uliczna: zagadka zamkniętych oczów

Autorem mozaiki, zatytułowanej „Cztery strony” i mającej ponad sto metrów kwadratowych powierzchni, jest Wojciech Kołacz – Otecki, artysta z Wrocławia, absolwent tamtejszej ASP. Jego dzieła można oglądać w całej Europie: od Lyonu, Drezna i Helsinek po Gdańsk, Katowice i Warszawę. Jego mural zwany powszechnie „białą sową” odsłonięto w 2012 roku na ścianie kamienicy przy ul. Rybnej 2/4 w Łodzi na Bałutach. Co przedstawia nowa praca Oteckiego przy ul. Andrzeja Struga?

Zobacz więcej zdjęć

W projekcie mozaiki formy botaniczne przeplatają się z figurami czterech postaci. Mają one zamknięte oczy, co symbolizuje wycofanie się ze świata zmysłów i wejście w głąb. Choć to co w nas wewnętrzne nie jest widoczne, to stanowi kompas naszych zachowań, nadaje im kierunek. Dwie twarze skierowane są w dół, dwie w górę, co sugeruje pewną harmonię. Patrzenie w górę to nadzieja, wdzięczność inspiracja, odwaga, ale też pycha czy zamyślenie, zaś patrzenie w dół to pokora i smutek, ale jednocześnie koncentracja, skupienie czy rozmyślanie – wyjaśnia Wojciech Kołacz.

Sztuka uliczna: rzeźby, neony i murale

Układanie mozaiki na ścianie kamienicy zajęło cztery tygodnie. Autorem kafli ceramicznych jest Łukasz Karkoszka z ASP we Wrocławiu, natomiast kuratorem projektu Michał Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Przeczytaj i zobacz jak wygląda słynna kamienica z muralem w formie motyla w centrum Łodzi

- Istotnym założeniem projektu jest tworzenie otwartej galerii sztuki złożonej z prac jak najbardziej różnorodnych. Na łódzkich ulicach można spotkać znakomitej jakości murale, ale też instalacje artystyczne wykonane z różnych materiałów, płaskorzeźby, rzeźby czy chociażby ostatnio neony. Tym razem jeszcze bardziej rozszerzamy formalny garnitur realizacji plastycznych i do artystycznej mapy Łodzi dołącza klasyczna mozaika ceramiczna – zaznacza wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki