Dodatkowo kolejna osoba zapowiedziała wniesienie pozwu – będzie to już piąte wystąpienie przeciwko kurii w sprawie zbyt wysokich, zdaniem mieszkańców, cen pochówku na brzezińskim cmentarzu.
Przypomnijmy. Akcja rozpoczęła się w 2019 roku pod hasłem „Stop cmentarnemu wyzyskowi”. Inicjatorem był Sławomir Pawlik, który pochował ojca. Koszt pogrzebu, w skład którego weszła m.in. opłata za grób, kapłana i firmę pogrzebową, wyniósł kilkanaście tysięcy złotych. Zbulwersowany brzezinianin, popierany przez innych mieszkańców, wysłał w tej sprawie pismo do zarządzającej nekropolią łódzkiej kurii. W odpowiedzi wytknięto mu przekłamania i zasugerowano, że podobne ceny są na innych cmentarzach. Kolejny list do kurii pozostał bez odpowiedzi. Brzezinianie zorganizowali więc protest na drodze krajowej 72, podczas którego wsparła ich posłanka Polski 2050, Hanna Gill-Piątek. Później zwrócili się jeszcze do Konferencji Episkopatu Polski (bez odzewu) oraz do samego papieża Franciszka. Odpowiedź, która nadeszła z Watykanu, wskazała jednak, że organem właściwym do zajęcia się tą sprawą jest... Archidiecezja Łódzka.
Sławomir Pawlik ze wsparciem prawników i posłanki Gill-Piątek pracuje również nad nowelizacją ustawy o pochówkach. Ma być w niej m. in. mowa o podniesieniu kwoty zasiłku pogrzebowego (teraz wynosi on 4 tys. zł) oraz dopuszczeniu innych form pochówku, czyli na przykład rozsypaniu prochów w miejscu pamięci lub nawet zostawieniu ich w domu po spełnieniu wszelkich wymogów sanitarno-epidemiologicznych i dotyczących godności zmarłego.
Najsłodsze muzeum w Warszawie czyli projekt, który działa na zmysły
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?