MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne Drzewa Pamięci dla ocalałych z Litzmannstadt Getto

md
Wideo
od 16 lat
W przeddzień uroczystości głównych związanych z 75 rocznicą likwidacji Litzmannstadt Getta posadzono dziesięć kolejnych Drzew Pamięci dla ocalałych.

Na tegorocznych uroczystościach szczególnie gorąco witano ocalałych z getta Irenę Szczurek, Mariana Turskiego, Leona Weintrauba i Gienka Warckiego. Certyfikaty Drzew Pamięci, które wręczył wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, przyjęli potomkowie i przyjaciele ocalałych. Symboliczne Drzewa Pamięci w Parku Ocalałych posadzono m.in. dla: Fabiana Gersona, Henry'ego i Idy Goldbergów, Altera Gurfinkela, Hercko Leiba Gornickiego, ocalalych członków rodziny Radzynerów, Feliksa Klainmana oraz Felicji i Lucjana Dobroszyckich.

Certyfikat dla Dobroszyckich odbierał m.in. Marian Turski, ocalały z getta, późniejszy szef działu historycznego tygodnika „Polityka”, który w Parku Ocalałych ma swoje drzewo nr 550.

- Mamy obowiązki wobec tych, którzy odeszli. Mamy obowiązki wobec tego, co oni przecierpieli, ale największe obowiązki mamy wobec tych, którzy będą - mówił później Marian Turski - W mniejszym stopniu chciałbym dziś mówić młodym ludziom o tym, żeby współczuli cierpieniu mojemu czy moich bliźnich, ale ważniejsze, by oni tego uniknęli - powiedział Turski.

Drzewo Pamięci posadzono także dla ocalałych z rodziny Eilenbergów - Raszewskich. Na uroczystość z całego świata do Łodzi przyjechało aż 46 członków tej rodziny.

Park Ocalałych powstał w 2004 r., w związku z sześćdziesiątą rocznicą obchodów likwidacji getta, a jego pomysłodawczynią była Helena Elczewska, łodzianka, która przeżyła Litzmannstadt Getto. Ocaleni posadzili wówczas ponad 360 drzew, od wczoraj rośnie ich tam już ponad 670. Litzmanstadt Getto Niemcy utworzyli w lutym 1940 r., prócz Żydów mieszkających w Łodzi, przewożono tu także Żydów z Austrii, Czech, Luksemburga i Niemiec, a w 1941 r. powstał także Obóz Cygański. 29 sierpnia 1944 r. odszedł z Litzmannstad Getta ostatni transport do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, dokąd tylko w ciągu trzech tygodni wysłano 70 tys. Żydów. W obozach zagłady wymordowano blisko 150 tys. ludzi, którzy przeszli przez Litzmannstad Getto, 45 tys. zmarło z głodu i wycieńczenia ciężką, niewolniczą pracą. Liczba ocalałych opiera się tylko na szacunkach, od 5 do 12 tys. osób. Łącznie przez getto przeszło ponad 200 tys. ludzi.

W czwartek 29 sierpnia odbędą się główne uroczystości poświęcone 75 rocznicy likwidacji getta.

Rozpoczną je uroczystości religijne i zapalenie zniczy na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej o godz. 11. Godzinę później z cmentarza ruszy Marsz Pamięci na Stację Radegast, tam też o godz. 12.30 odbędą się uroczystości oficjalne i składanie wieńców. Natomiast o godz. 15.30 zaplanowano symboliczne wkopanie kamienia węgielnego pod budowę synagogi. Będzie to pierwsza w Polsce synagoga wybudowana po drugiej wojnie światowej, a stanie przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej, przy ul. Pomorskiej 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki