Kolejne dziecko w Oknie Życia w Łódzkiem. Dziecko w oknie życia w Kutnie. Matka pozostawiła dziecko w oknie życia 10.03.2021

Dariusz Gabryelski
Dariusz Gabryelski
Kolejny przypadek pozostawienia dziecka w oknie życia na terenie województwa łódzkiego. Tym razem zdesperowana matka pozostawiła 6-dniowego noworodka na terenie Kuta. Do zdarzenia doszło 8 marca. Według nieoficjalnych informacji kobieta zostawiła przy maleństwie list. Podobnych przypadków w ostatnim czasie było sporo.
Kolejny przypadek pozostawienia dziecka w oknie życia na terenie województwa łódzkiego. Tym razem zdesperowana matka pozostawiła 6-dniowego noworodka na terenie Kuta. Do zdarzenia doszło 8 marca. Według nieoficjalnych informacji kobieta zostawiła przy maleństwie list. Podobnych przypadków w ostatnim czasie było sporo.
Kolejny przypadek pozostawienia dziecka w oknie życia na terenie województwa łódzkiego. Tym razem zdesperowana matka pozostawiła 6-dniowego noworodka na terenie Kuta. Do zdarzenia doszło 8 marca. Według nieoficjalnych informacji kobieta zostawiła przy maleństwie list. Podobnych przypadków w ostatnim czasie było sporo.

W poniedziałek (8 marca) w oknie życia przy ul. Jana Pawła II w Kutnie przy Domu Parafialnym prowadzonym przez Siostry Pasjonistki św. Pawła od Krzyża  zakonnice znalazły dziecko. Był to chłopiec. 

Okno życia. Policja nie komentuje

Kutnowscy policjanci nie komentują sprawy, ale potwierdzają, że taka sytuacja miała miejsce. Do domu parafialnego przyjechało pogotowie ratunkowe i zabrało maleństwo do kutnowskiego szpitala na obserwację. Według przedstawicieli placówki stan dziecka był stabilny.

Według nieoficjalnych informacji przy dziecku znaleziono list, w którym najprawdopodobniej matka noworodka, wyjaśniła powody oddania maleństwa.

Okno życia, to miejsce, w którym matka może oddać bezpiecznie i zupełnie anonimowo swoje dziecko. Nie grozi jej wtedy żadnej odpowiedzialność karna. W całej Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt takich miejsc. Okno otwiera się od zewnątrz, jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja. Po otwarciu włącza się alarm, który wzywa opiekujące się oknem osoby. Następnie natychmiast uruchamiane są tzw. procedury medyczno-administracyjne. Powiadomione zostają pogotowie ratunkowe i sąd rodzinny.

Okno życia. Drugi taki przypadek w Kutnie

W Kutnie okno życia jest od 2009 roku. Pierwsze dziecko znaleziono w nim 1 listopada 2019 roku. Był to chłopiec. W poniedziałek był drugi taki przypadek. Dziecko, które zostaje zostawione w oknie życie przechodzi badania, następnie trafia do pogotowia opiekuńczego gdzie równolegle uruchamiane są procedury nadania tożsamości i adopcyjna. Dzięki temu maluch ma szansę na szybie zalezienie nowego domu.

Kolejny przypadek na terenie województwa

W połowie grudnia ubiegłego roku, innego malca pozostawiano w łódzkim Oknie Życia. We wtorek (15 grudnia) o godz. 1.35 w nocy w domu Sióstr Urszulanek przy ul. Obywatelskiej 60 w Łodzi ponownie rozległ się dzwonek informujący o otwarciu Okna życia. Siostry znalazły w nosidełku chłopca. To już czwarte dziecko w Oknie życia przy Obywatelskiej. 29 października trafił tu nowo narodzony chłopiec, a wcześniej, w kwietniu i maju 2016 r. - dwie dziewczynki. Tydzień temu, 7 grudnia, do pabianickiego Okna trafiła 8-miesięczna dziewczynka.

- Maluch urodził się tej nocy. Był dobrze ubrany, wyglądał zdrowo - mówi s. Anna Reczko, przełożona domu Sióstr Urszulanek w Łodzi. - Ochrzciłyśmy go „z wody”, nadając mu imię Józef, bo właśnie rozpoczęliśmy w Kościele rok św. Józefa.

Było to już czwarte dziecko w Oknie życia przy Obywatelskiej. 29 października trafił tu nowo narodzony chłopiec, a wcześniej, w kwietniu i maju 2016 r. - dwie dziewczynki. Tydzień temu, 7 grudnia, do pabianickiego Okna trafiła 8-miesięczna dziewczynka.

Okno życia to miejsce, w którym rodzic może pozostawić anonimowo nowo narodzone maleństwo bez narażania jego życia i zdrowia.

Okna życia powstają najczęściej przy domach żeńskich zgromadzeń zakonnych. Siostry czuwają cały rok, by podjąć natychmiastową opiekę nad dzieckiem. Okno otwiera się z zewnątrz i jest łatwo dostępne. Otwarte - uruchamia alarm w domu, w którym jest zainstalowane. Pozostawione w nim dziecko natychmiast otrzymuje pomoc.

Zgodnie z procedurą, powiadamiane jest pogotowie i policja. Zawiadamiany jest sąd rodzinny, by można było uruchomić procedurę adopcji. W ciągu kilka tygodni sąd musi nadać dziecku dane personalne, ustanowić opiekuna prawnego, a następnie orzec adopcję. Rodzice, którzy przeżywają jakikolwiek kryzys w związku z pojawieniem się dziecka, mogą uzyskać wsparcie w Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym pod numerem: 607 161 580.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej utworzyła trzy Okna życia: w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi i Pabianicach. Oprócz Okien życia Caritas w Łodzi działa jeszcze Okno życia w Centrum Medycznym im. L. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13. Dzięki funkcjonującym w naszej archidiecezji oknom uratowano życie 13 dzieci.

- Idea utworzenia dwóch Okien Życia - w Łodzi i w Piotrkowie Trybunalskim zrodziła się w środowisku organizującym majowy Marsz wdzięczności za dar życia. Patronat nad Oknem objęła łódzka Caritas, która podjęła się przeprowadzenia całości działań organizacyjnych i formalnych - mówi Tomasz Kopytowski, rzecznik Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Adresy Okien życia Caritas Archidiecezji Łódzkiej:

  • Piotrków Trybunalski - przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Armii Krajowej 9),otwarte 12 września 2009 r. podczas inauguracji peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji łódzkiej. Opiekę nad nim sprawują siostry salezjanki (Zgromadzenie Sióstr Maryi wspomożycielki),
  • Łódź - przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej (ul. Obywatelska 60), otwarte 19 marca 2010 roku. Opiekę nad oknem sprawują siostry urszulanki,
  • Pabianice - przy Pabianickim Centrum Medycznym (ul. Jana Pawła II 68), otwarte 31 maja 2011 roku.

W Oknie życia w Piotrkowie Trybunalskim uratowano czterech chłopców. Do Okna życia w Pabianicach trafiło troje dzieci. Czworo dzieci znalazły siostry urszulanki w Oknie życia w Łodzi. Kolejne dwoje dzieci pozostawiono w Oknie w II Szpitalu Miejskim im. L. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13.

- Pierwsze Okno życia powstało 19 marca 2006 roku w Krakowie. Obecnie w całym kraju funkcjonuje 67 okien w 60 miejscowościach. 90 proc. Okien życia w Polsce prowadzonych jest pod patronatem Caritas. Do tej pory w Oknach Życia pozostawiono ponad 150 niemowląt, z czego 115 w oknach Caritas. Najwięcej w Krakowie i w Warszawie – po 18 dzieci - mówi Tomasz Kopytowski, rzecznik Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie