Trwa przenoszenie kolejnych jednostek Uniwersytetu Medycznego do Centrum Kliniczno-Dydaktycznego przy ul. Pomorskiej 251 w Łodzi. Zgodnie z polityką uczelni rozproszone po całym mieście jednostki zajmują kolejne piętra oddawanego do użytku gmachu CKD i stają się częścią działającego tam Centralnego Szpitala Klinicznego.
Na początku lipca przeniosły się tu kliniki położniczo-ginekologiczne ze szpitala Madurowicza. Zajęły pomieszczenia na 16. piętre budynku. Z Madurowicza przeszli m.in. prof. Piotr Sieroszewski kierownik I Katedry Położnictwa i Ginekologii, a także prof. Jarosław Kalinka, który po 16. latach kierowania perinatologią i blokiem porodowym w Madurowiczu został kierownikiem oddziału położnictwa i perinatologii w CSK.
Od sierpnia na teren CKD przeniosły się również kliniki onkologiczne przeniesione do CKD ze szpitala im. Kopernika w Łodzi. Klinika Onkologii Klinicznej z Oddziałem Chemioterapii, którą kieruje prof. Piotr Potemski znalazła się na 15 piętrze, ma też oddział dzienny na parterze. Natomiast Klinika Chirurgii Onkologicznej, pod kierownictwem prof. Janusza Piekarskiego oraz prof. Dariusza Nejca zajęła pomieszczenia na piętrze 10. Te dwie kliniki stały się też częścią tworzonego w ramach CKD Akademickiego Ośrodka Onkologicznego.
To kolejne już przenosiny do gmachu CKD. 1 kwietnia przeniesiona została cała porodówka ze szpitala im. Rydygiera, a w poprzednich latach m.in. toksykologia z ul. Św. Teresy oraz kardiologia ze szpitala przy ul. Sterlinga 1/3.
Zaletą łączenia różnych jednostek w jednym szpitalu ma być dostęp do różnych specjalistów, wspólnego zaplecza diagnostycznego czy konsultacji lekarzy różnych specjalizacji. Pozwoli to szybciej udzielać pomocy pacjentom oraz ułatwi działalność naukową i dydaktyczną UM.
Gmach CKD to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Łodzi. Ma 20 pięter i 72 metry wysokości. Budowa rozpoczęła się w 1975 r, trwała prawie 40 lat a budynek nigdy nie był wykorzystany w całości. To ma się teraz zmienić w ramach projektu CKD 2. Obecnie gmach jest modernizowany, rozbudowywany i powoli zapełniany.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?