Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny koncert w ramach „Kolorów Polski”. W korczewskim kościele wystąpi znakomity duet skrzypcowy z Poznania

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski
W Korczewie zagra duet skrzypcowy Polish Violin Duow składzie: Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak
W Korczewie zagra duet skrzypcowy Polish Violin Duow składzie: Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak

W sobotę 20 sierpnia o godz. 18 w kościele w Korczewie odbędzie się koncert w ramach „Kolorów Polski”. Zagra duet skrzypcowy w składzie: Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak.

W programie koncertu przewidziano następujące utwory: A. Igudesman – „Latin & More”, G. Bacewicz – Łatwe duety na tematy ludowe, B. Bartók – 44 Duety na dwoje skrzypiec (wybór), A. Igudesman – „Celtic & More”, H. Wieniawski – Kaprysy op. 18 nr 1 i 3, J. Feld – Sonatina na dwoje skrzypiec (fragment), A. Igudesman – „Klezmer & More”, R. Twardowski – Sonatina na dwoje skrzypiec, A. Derecskei – „Balkanoid”.

Duet skrzypcowy to dziś rzadkość – w czasach wielkich sal koncertowych tego rodzaju repertuar odszedł w niepamięć. Popularny był natomiast w drugiej połowie XVIII wieku i w stuleciu następnym, epoce domowego muzykowania. Skrzypcowa literatura duetowa jest bogata: począwszy od zbiorów duetów skrzypcowych Michaela Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta, przez duety „małych mistrzów”, takich jak Ignaz Pleyel czy Alessandro Rolla, po Kaprysy op. 18 Henryka Wieniawskiego.

XX-wiecznym echem dawnej popularności duetu skrzypcowego jest zbiór genialnych miniatur Béli Bartóka. Utwory te, oparte na melodiach pieśni i tańców z Europy Wschodniej, zyskały sporą popularność również jako repertuar koncertowy. Sporo duetów skrzypcowych odnaleźć można również w twórczości polskich kompozytorów XX wieku na czele z Grażyną Bacewicz, która – podobnie jak Bartók – lubiła inspirować się folklorem.

Specjalnie na „Kolory Polski” barwny program duetowy przygotował poznański Polish Violin Duo, czołowy tego rodzaju zespół w Polsce. Artyści mają na swoim koncie blisko 200 nagród zdobytych w konkursach w kraju i na świecie. Prowadzą ożywioną działalność koncertową – w tym roku występować będą w Chinach i we Francji, gdzie podczas 15 recitali w najbardziej prestiżowych salach koncertowych zagrają zapomniane dzieła kompozytorów polskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki