Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolory Polski w Małkowie i Nagawkach: Paryż i folk

Joanna Kocemba
Połączenie sił zespołów OFF Harnam i Miejskie Darcie Pierza zaowocowało folkowym spektaklem
Połączenie sił zespołów OFF Harnam i Miejskie Darcie Pierza zaowocowało folkowym spektaklem mat. prasowe
Trwa XV Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". W sobotę Agnieszka Matusiak przypomni w Małkowie dorobek Edith Piaf, a w niedzielę do Nagawek zawita spektakl inspirowany kulturą ludową.

Muzyka prosto z artystycznej dzielnicy Paryża, słynnego Montmartre, z czasów zanim wiedzieli o nim wszyscy turyści, wybrzmi już w sobotę, 9 sierpnia, w Małkowie. O godz. 19 na scenę wejdzie Agnieszka Matysiak, która w ramach jedenastych Kolorów Polski - Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej, przypomni dorobek słynnej Edith Piaf. Towarzyszyć jej będą Janusz Bogacki - fortepian, Mirosław Mozol - akordeon, Paweł Pańta - kontrabas i Marcin Słomiński - perkusja.

Zabytkowy pałac w Małkowie owiany jest napoleońskimi legendami i na pewno warto znaleźć chwilę, by mu się bliżej przyjrzeć. Wzniesiony na początku XIX wieku, na przełomie wieku XIX i XX należał do państwa Pstrokońskich. Częstym gościem był wtedy Władysław Reymont, którego pomnik stoi w parku przyległym do pałacu. Państwo Pstrokońscy, żywo zainteresowani sztuką, byli jej mecenasami i przyciągali ku sobie artystów.

Zanim rozpocznie się koncert Agnieszki Matysiak, Jan Pietrzak oraz Agnieszka B. Kudlik poprowadzą gawędę opowiadająca o Małkowie (początek o godz. 17). Jak zapowiedzieli prowadzący, wykład będzie nawiązywał do stylu państwa Pstrokońskich.

W programie koncertu znalazły się piosenki takie jak: "Padam, padam", "Kochankowie jednego dnia" ("Les amants d'un jour") czy "Świat w kolorach" ("La vie en rose").

W niedzielę festiwal przeniesie się do Nagawek. W miejscowości niedaleko Głowna, znajduje się Centrum Folkloru Polskiego. Tam, o godz. 18, rozpocznie się spektakl "A kiedy ja wyjdę, zaśpiewam po rosie" przygotowany przez połączone siły grup OFF Harnam i Miejskie Darcie Pierza. Tytuł przedstawienia pochodzi od słów z tradycyjnej pieśni kurpiowskiej. W spektaklu wykorzystane zostałe elementy teatru tańca i tradycyjny śpiew.

Przed rozpoczęciem widowiska odbędą się warsztaty. Joanna Wolańska, założycielka zespołu OFF Harnam oraz współautorka przedstawienia "A kiedy ja wyjdę, zaśpiewam po rosie", zaprasza na lekcję tańca inspirowanego kulturą ludową. Artystka prosi, by zabrać ze sobą wygodne ubrania. Grupa Miejskie Darcie Pierza przeprowadzi natomiast warsztat śpiewu tradycyjnego "Dajmy głos!".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki