Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komiks "Paneuropa vs. COVID-19". Lekarz Tomasz Karauda z Łodzi został bohaterem komiksu o walce z pandemią

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Łódzki lekarz Tomasz Karauda w dzieciństwie przebierał się za Spidermana. Teraz sam został bohaterem komiksu "Paneuropa vs. COVID-19" o walce z koronawirusem.CZYTAJ DALEJ >>>.
Łódzki lekarz Tomasz Karauda w dzieciństwie przebierał się za Spidermana. Teraz sam został bohaterem komiksu "Paneuropa vs. COVID-19" o walce z koronawirusem.CZYTAJ DALEJ >>>. "Paneuropa vs. COVID-19" Tobiasz Piątkowski, Wojciech Stefaniec, Rafał Szłapa
Łódzki lekarz Tomasz Karauda w dzieciństwie przebierał się za Spidermana. Teraz sam został bohaterem komiksu "Paneuropa vs. COVID-19" o walce z koronawirusem.

W weekend podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi swoją premierę miał komiks „Paneuropa vs. COVID-19”. Jednym z pozytywnych bohaterów tej opowieści został Tomasz Karauda, zaangażowany w walkę z pandemią lekarz ze szpitala im. Barlickiego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Autorami liczącego 23 strony komiksu są scenarzysta Tobiasz Piątkowski oraz rysownicy Wojciech Stefaniec i Rafał Szłapa. Komiks opowiada o walce grupy superbohaterów z pandemią oraz próbami zawłaszczenia szczepionki przez najbogatszych. Pojawia się w nim m.in. Jan Twardowski, potwór Bazyliszek, grecka bogini Atena, oraz alchemik Sędziwój. Dołącza do nich pracujący na Uniwersytecie Medycznym Tomasz Karauada. Jego zdaniem w komiksie jest pomoc chorym i zbieranie danych o przebiegu choroby i przekazywanie informacji o funduszach unijnych dostępnych na walkę z koronawirusem.

Tomasz Karauda, który robi właśnie specjalizację z chorób wewnętrznych, jest jednym z najbardziej zaangażowanych w walkę z pandemią łódzkich lekarzy. Często opowiada o koronawirusie w mediach, jest znany w Łodzi i niestety także atakowany w Internecie przez antyszczepionkowców. Śledztwo w sprawie gróźb kierownych przeciw niemu i jego rodzinie prowadzi Prokuratura Rejonowa Łódź Górna.

To jednak nie zatrzymało łódzkiego lekarza. Na propozycję wystąpienia w komiksie o walce z pandemią zgodził się od razu. Karauda jest przekonany, że w ten sposób można dotrzeć do młodych ludzi z wiedzą o tak ważnym temacie jak epidemia.

- To mówienie o poważnych sprawach przystępnym językiem – mówi lekarz.- Dla nastolatków autorytetem nie jest polityk ani szef Komisji Europejskiej, dla nich ważni są Spiderman. Batman i inni bohaterowie komiksów – podkreśla.

Chociaż lekarz jest już dorosły, rozumie takie podejście.

-W dzieciństwie sam przebierałem się z bratem za bohaterów komiksów – wspomina. Jego ulubionym przebraniem był kostium Spidermana. Ale byli i inni bohaterowie. - Część przebrań szyła nam mama, żeby upodobnić się do bohaterów malowaliśmy sobie twarze – opowiada lekarz. Kostiumy są dawno za małe, ale lekarz nadal zbiera serie komiksów Marvela i Uniwersum DC.

Teraz sam został bohaterem obrazkowej opowieści. Rysownicy przenieśli Karaudę na karty komiksu na podstawie jego zdjęcia. Na obrazkach komiksu znalazły się też budynki Uniwersytetu Medycznego: centrum innowacyjne BraIN i Centrum Kliniczno-Dydaktyczne, wspomniano też o zrewitalizowanym m.in za środki unijne EC1. Jest też ulica Piotrkowska. Ale komiks ma być uniwersalny.

- Reprezentuję w nim wszystkich medyków walczących z epidemią – podkreśla Karauda.

Komiks miał premierę w minioną sobotę w Atlas Arenie podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Karauda był na inauguracji, pozował do zdjęć z twórcami komiksu, a przy okazji zapozował ze swoim ulubionym Spidermanem. Został też ambasadorem „Paneuropy vs. COVID-19”, jego zdaniem jest promocja publikacji. W swojej pracy często spotyka się z młodzieżą i przypomina jej o zagrożeniach związanych z koronawirusem.

Komiks „Paneuropa vs COVID-19” to kolejna część przygód europejskich bohaterów, którzy walczą z zagrożeniami dla jedności Europy. Wcześniej ich wrogiem był m.in. smog. Teraz przyszła kolej na epidemię. Przygotowanie książeczki sfinansowane zostało ze środków Komisji Europejskiej. Partnerami projektu są wybrane polskie miasta i uczelnie, w tym Uniwersytet Medyczny w Łodzi i miasto Łódź. Dlatego na specjalnej, dedykowanej Łodzi okładce znalazły się łódzkie obiekty przy których tworzeniu korzystano z funduszy unijnych: centrum innowacyjne BraIN i CKD oraz EC1. Komiks jest dostępny bezpłatnie w papierze oraz w internecie.

W komiksie pojawiły się też inne miasta Polski, Katowice, Wrocław i Darłowo, jest też Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Uniwersytet Wrocławski.

Komiks „Paneuropa vs. Covd-19” to nie pierwsze dzieło, w którym fantastycznych bohaterów dziecięcych zastępują medycy. W maju ubiegłego roku, w najtrudniejszym momencie pandemii, słynny artysta Banksy zaprezentował obraz chłopca bawiącego się lalką w stroju pielęgniarki. Zapomniane w koszu leżały figurki Batmana i Supermana...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki