Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komiksiarze uciekają z ŁDK?

Łukasz Kaczyński
Adam Radoń uważa, że możliwości współpracy z ŁDK wygasły.
Adam Radoń uważa, że możliwości współpracy z ŁDK wygasły. Dziennik Łódzki/archiwum
- Możliwości organizowania Festiwalu Komiksu i Gier, a także innych naszych zagranicznych projektów w Łódzkim Domu Kultury wyczerpała się - mówi Adam Radoń, prezes Stowarzyszenia Twórców "Contur". - ŁDK był kolebką festiwalu i opuszczenie go nie jest dobrą nowiną. Myślę, że w ŁDK będziemy do końca roku.

Wiadomością zdziwiony jest Jacek Sokalski, pełniący obowiązki dyrektora ŁDK.

- Dotarły do mnie takie pogłoski. Nie wiem skąd przekonanie, że stowarzyszenie nie może tu dłużej działać - mówi Sokalski. - Festiwal od lat zajmuje pomieszczenia i nic nie stoi na przeszkodzie, by tak zostało.

- ŁDK zmienił swój statut i przeznaczenie, którego za bardzo nie znam, ale dano nam do zrozumienia, że instytucja bardziej zajmie się regionem, a nie tym, co się dzieje w Łodzi - tłumaczy Radoń.

- Zmiany w statucie nie ograniczają, a wręcz rozszerzają nasze możliwości współpracy ze stowarzyszeniami - uważa jednak szef ŁDK. - Z Adamem Radoniem umówiliśmy się, że o zakresie współpracy przy Festiwalu porozmawiamy po jego tegorocznej edycji.

Przed tygodniem Stowarzyszenie Twórców "Contur" przedstawiło radnym z Komisji Kultury pomysł na zagospodarowanie lokalu przy ul. Piotrkowskiej 17. Pół roku temu o przekazanie pomieszczenia w trybie bezprzetargowym wystąpiło Stowarzyszenie "Nasza Galeria", skupiające twórców niepełnosprawnych.

- Chcemy tam rozpocząć działalność pierwszej w Polsce stałej galerii komiksu - wyjaśnia Radoń. - Znajdzie się też miejsce na stoliki, gdzie będzie można napić się herbaty, kawy, na księgarnię komiksową. Będą się tam odbywały warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także dla profesjonalnych twórców, którzy będą chcieli zapoznać się z nowymi technologiami pracy. Będzie tam też działać biuro festiwalu.

Komisja Kultury (stosunkiem głosów siedem do pięciu) pozytywnie zaopiniowała jednak propozycję "Naszej Galerii". W zamian radni zaproponowali "Conturowi" lokal po klubie Jazzga, pod tym samym adresem, ale w podwórzu, jednak stowarzyszenie nie chciało go.

Radoń przyznaje, że zaakceptuje każdą decyzję. Podkreśla, że znalazł wsparcie w urzędzie miasta i na pewno Stowarzyszenie "Contur" zostanie na ul. Piotrkowskiej. Najwyżej pod innym adresem. Ambicje "Conturu" sięgają jednak dalej. Stowarzyszenie chce stworzyć w Łodzi pierwsze w Polsce Muzem Komiksu.

- Nadzieje z tym wiążemy w powstającym Nowym Centrum Łodzi - mówi Radoń.

Co na to władze Łodzi i gdzie dokładnie na terenie NCŁ takie muzeum miałoby powstać?
- Miasto dołoży wszelkich starań, by mimo rozstania z ŁDK, festiwal komiksu mógł się rozwijać w Łodzi. Nie tylko festiwal, ale także cała działalność okołokomiksowa, którą zajmuje się "Contur". Są pomysły z obu stron, ale za wcześnie, by informować przed rozstrzygnięciami - ucina rzecznik prezydent Łodzi, Marcin Masłowski.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki