Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja antymobbingowa w Łodzi, rzeczniczka do spraw etyki w Krakowie. Zarzuty o działania przemocowe w uczelniach artystycznych

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Julia Kalęba
Julia Kalęba
Dorota Segda: - Proszę studentów, żeby reagowali, kiedy komuś dzieje się krzywda
Dorota Segda: - Proszę studentów, żeby reagowali, kiedy komuś dzieje się krzywda Andrzej Banaś
Rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Dorota Segda powołała zewnętrzną rzeczniczkę do spraw etyki, która będzie przyjmowała zgłoszenia od osób poszkodowanych. Specjalny mail, pod który mogą nadsyłać zgłoszenia studenci dotknięci działaniami przemocowymi, uruchomiła również Szkoła Filmowa w Łodzi.

Działania uczelni są konsekwencją licznych doniesień absolwentów szkół artystycznych o przemocy ze strony ich pedagogów. Lawinę uruchomił list otwarty Anny Paligi, w którym opisała nadużycia, jakich doświadczyła lub była świadkiem podczas studiów w łódzkiej Szkole Filmowej. Środowisko aktorskie zareagowało natychmiast, ujawniając kolejne przypadki działań przemocowych. Głos zabrali także byli studenci obu uczelni.

Głos w sprawie sytuacji w łódzkiej uczelni zabrały m.in. aktorki Maria Dębska, Weronika Rosati, Joanna Koroniewska, Zuzanna Lit oraz wykładowczyni Aleksandra Konieczna. Oskarżenia wobec szkoły krakowskiej wysunęli aktorzy Dawid Ogrodnik, Krzysztof Cichoń, Alina Czyżewska, Magdalena Osińska. Nie trzeba było długo czekać, by o podobnych sytuacjach zaczęli mówić absolwenci innych uczelni artystycznych w Polsce, m.in. Eliza Rycembel i Bartosz Bielenia, którzy studiowali w akademii warszawskiej. Do młodych aktorów dołączyły głosy starszych koleżanek i kolegów: Tamary Arciuch, Joanny Szczepkowskiej, Michała Żebrowskiego. „Niektóre sprawy nadają się dla prokuratury, inne uzdrowić może zrozumienie błędów, terapia i przeproszenie” - napisała Maja Ostaszewska.

Na oświadczenia byłych studentów natychmiast zareagowały władze uczelni artystycznych. Rektorki krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych i łódzkiej Szkoły Filmowej, Dorota Segda i Milenia Fiedler wydały oświadczenie, w których informowały o podjętych działaniach i wprowadzeniu nowych zasad. Obie zapewniła też, że poszkodowani mogą liczyć na pomoc uczelni.

- Ponieważ w doniesieniach medialnych i w wypowiedziach absolwentów AST (dawniej PWST) pojawiają się nazwiska byłych pedagogów naszej uczelni, którzy dopuszczali się wobec studentów wstrętnych aktów przemocy, oświadczam, że wszyscy ci pedagodzy musieli już jakiś czas temu odejść z Akademii. Żadna z osób wymienianych z nazwiska w ostatnich dniach w kontekście aktów przemocy nie pracuje już w naszej uczelni - napisała rektor krakowskiej AST, a wkrótce pojawiły się także oświadczenia władz Wydziału Reżyserii Dramatu (WRD). „Musimy wypracować nowe zasady współpracy z osobami studiującymi reżyserię i dramaturgię. Działania antyprzemocowe i antydyskryminacyjne są dla nas priorytetem” - zapewniono w komunikacie, pod którym podpisały się dziekan WRD Iwona Kempa, prodziekanka WRD Iga Gańczarczyk oraz Martyna Wawrzyniak, członkini wydziałowego sojuszu na rzecz przeciwdziałania przemocy.

Jednym z podjętych do tej pory działań jest powołanie zewnętrznej rzeczniczki ds. etyki. O zainicjowaniu tego stanowiska poinformowała Dorota Segda po rozmowie z Samorządem Studentów AST. Funkcję powierzono Ninie Gabryś, która od lat przeciwdziała dyskryminacji i mobbingowi i jest od początku tego roku pełnomocniczką prezydenta miasta Krakowa ds. polityki równościowej.

Rektor AST zapowiada, że dla społeczności akademii zostaną zorganizowane warsztaty antymobbingowe, a na maj zaplanowano konferencję poświęconą granicom w teatrze.- Proszę studentów o zaufanie. Proszę, żeby szybko reagowali, kiedy komuś dzieje się krzywda. Nie ma tolerancji dla przemocy w AST - podkreśliła Dorota Segda. W łódzkiej szkole w poniedziałek 29 marca odbędzie się kolejne posiedzenie Komisji Antymobbingowej i Antydyskryminacyjnej. Dr Milenia Fiedler zapowiada, że decyzje podejmie po zapoznaniu się z wynikami jej prac.

Zobacz również:

Łódzkie. Groźny pożar hali magazynowej w Piotrkowie. Dramatyczna akcja gaśnicza na ul. Północnej w Łodzi. Są ranni
Czy można podwyższyć emeryturę dzięki dodatkom? Zobacz, jakie są warunki wypłaty dodatków! Ile można otrzymać?
Zobacz stare zdjęcia Łodzi! Jak wyglądały ulice miasta po upadku PRL-u? Łódź w latach 90. ubiegłego wieku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki