Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komórki na Abramowskiego. Pergole zamiast katakumb [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Znane z teledysku Maanamu tzw. katakumby przy ul. Abramowskiego zostaną wyburzone. W ich miejscu pojawi się chodnik, ogrodzenie, pergole i specjalna ścianka z prefabrykatów

Aleja unikatowych komórek ciągnie się wzdłuż ul. Abramowskiego na odcinku 400 metrów: od ul. Sienkiewicza do ul. Kilińskiego. Są jednak w tak fatalnym stanie, że grożą zawaleniem.

Dlatego zostaną rozebrane, ale nie do końca, bowiem na odcinku 70 metrów od strony ul. Sienkiewicza zostaną zachowane w formie reliktu. Ponadto pojawi się tam ogrodzenie od strony ul. Abramowskiego, a także nowy chodnik dla spacerowiczów, pergole i ścianka z prefabrykatów żelbetowych.

Limanowskiego, Abramowskiego, Włókiennicza: klimat łódzkich ulic, który przeszedł do historii

- Jest tam około 500 komórek, z których tylko 84 są wykorzystywane przez mieszkańców. Ich wyburzenie i zagospodarowanie terenu pochłonie 1,5 miliona złotych - wyjaśnia Piotr Woldański, p.o. kierownika oddziału krajobrazu i estetyki miasta.

Na razie nie wiadomo, kiedy zaczną się wyburzenia, bo najpierw trzeba rozwiązać problem ogrzewania w pobliskich kamienicach wzdłuż ul. Abramowskiego. Chodzi o dziewięć budynków prywatnych, dziewięć gminy Łódź i cztery należące do wspólnoty mieszkaniowej. Lokatorzy ogrzewają mieszkania sami - m.in. węglem, który składowany jest w komórkach. Dlatego najpierw trzeba podłączyć kamienice do centralnego ogrzewania, co będzie wiązało się też z remontem elewacji i wykonaniem termomodernizacji, a dopiero potem rozebrać tzw. katakumby. A to oznacza, że rejon ul. Abramowskiego mocno się zmieni.

**

Pasaż Abramowskiego. Katakumby przestaną straszyć [ZDJĘCIA,WIZUALIZACJE]

**

To właśnie przy niej mieszkał Karl Dedecius, znakomity tłumacz literatury polskiej na język niemiecki oraz senator Ryszard Bonisławski, znawca dawnej Łodzi, który w „Spacerowniku” tak opisuje powstanie „katakumb”: „Na początku lat 50. XX wieku na tyłach domów po południowej stronie ul. Abramowskiego zburzono większość oficyn i budynków gospodarczych. W ich miejsce wykopano szeroki rów ciągnący się wzdłuż ulicy, równolegle do dawnego ogrodu Barcińskiego. W tym potężnym wykopie zbudowano rzędy komórek i śmietniki dla użytku mieszkańców. Pomiędzy nimi biegnie jezdnia wyłożona trylinką. Z podwórek kamienic przy ul. Abramowskiego poprowadzono zejścia, a na dachach komórek utworzono tereny zielone osłonięte ażurowym murkiem”.

Sława „katakumb” sprawiła, że chętnie odwiedzały je ekipy filmowe: od studentów - z Romanem Polańskim na czele - pobliskiej szkoły filmowej do realizatorów odcinka pt. „Cafe Rose” w serialu „Stawka większa niż życie” i teledysku znanego przeboju „Kreon” w wykonaniu zespołu Maanam.

Pamiętajmy też, że trzypiętrowa kamienica przy ul. Abramowskiego 29 związana jest z patronką Łodzi - znaną na całym świecie siostrą Faustyną. Jest to prosty, bez żadnych ozdób i sztukaterii, budynek z balkonami, który jednak wyróżnia się spośród sąsiednich, bowiem pomalowano go na żółto.

Z tablicy pamiątkowej nad bramą, którą odsłonięto 22 kwietnia 2011 roku, możemy się dowiedzieć, że w tym domu w latach 1922 - 1924 pracowała Helena Kowalska, św. Faustyna, apostołka Bożego miłosierdzia.

ŻYCZENIA NA DZIEŃ KOBIET 2017: życzenia,wierszyki z okazji Dnia Kobiet, życzenia SMS na Dzień kobiet

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Komórki na Abramowskiego. Pergole zamiast katakumb [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki