Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompleks hotelowy w zabytkowym pałacu Ludwika Heinzla w Łagiewnikach ZDJĘCIA

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
archiwum Dziennika Łódzkiego
W słynnym pałacu Ludwika Heinzla w Łagiewnikach ma powstać luksusowy kompleks hotelowy. W planach jest nie tylko renowacja zabytkowej rezydencji, lecz także budowa hotelu i pływających apartamentów (!) oraz instalacja bramy i ogrodzenia.

Przełomem w najnowszej historii pałacu Ludwika Heinzla, który stał pusty i niszczał, było nabycie go od Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przez łódzkich przedsiębiorców: Waldemara Bilińskiego i jego syna Kamila. Obaj chcieli przystąpić do renowacji rezydencji, ale nieoczekiwanie zostali zablokowani. Otóż ujawnił się – mieszkający w Peru - rzekomy spadkobierca Heinzlów, który chciał odzyskać posiadłość w Łagiewnikach. Sprawa trafiła do sądu. Zapadł wyrok korzystny dla inwestorów, który automatycznie zapalił im zielone światło. Jakie mają plany?

W pałacu trwają prace remontowe, po których zakończeniu będzie w nim 11 apartamentów. W odległości około 300 – 400 metrów od niego chcemy wybudować pięciogwiazdkowy hotel z 36 apartamentami. Na terenie posiadłości, która ma dziewięć hektarów, jest też duży staw z wyspą. Plan jest taki, że do wyspy będą przycumowane trzy pływające apartamenty, czyli domki na łódkach, ze szklanymi elewacjami z firankami – wyjaśnia właściciel i inwestor Kamil Biliński.

Na tym się nie skończy. W odnowionych starych szklarniach będzie restauracja i siłowania publiczna, natomiast cały teren zostanie ogrodzony murem ceglanym, takim jaki był tam pierwotnie. Co ciekawe, od strony ul. Okólnej i zabytkowego klasztoru Franciszkanów pojawi się stylowa brama. Ma ona być rekonstrukcją bramy przy pałacu Juliusza Heinzla na Julianowie, który został rozebrany przez Niemców podczas II wojny światowej.

Pałac Ludwika Heinzla ma być odnowiony do końca 2020 roku. Będzie to pierwszy etap inwestycji. Dalsze przedsięwzięcia – z budową hotelu włącznie – ruszą po otrzymaniu niezbędnych pozwoleń, co ma nastąpić w tym roku.

Twórcą potęgi rodu był Juliusz Heinzel, który kupił folwark w Łagiewnikach, ale nie zdążył wybudować pałacu, gdyż zmarł w 1895 roku. Majątek w Łagiewnikach i pobliskim Arturówku odziedziczył jego syn Ludwik, który ożenił się z hrabianką Marią Colonna Walewską. Pochodziła ona „z tych” Walewskich, więc na salonach mawiano z przekąsem, że Ludwik wżenił się w rodzinę Napoleona.

Młodzi postanowili wybudować pałac nawiązujący do renesansu, który w 1899 roku stanął na miejscu dworku myśliwskiego. Projektantem był ceniony architekt berliński Franz Schwechten, który dla Heinzlów wybudował też piękną kaplicę na Starym Cmentarzu. Ludwik - znany też jako udziałowiec Grand Hotelu w Łodzi - zmarł w 1925 roku, zaś jego żona 13 lat później.

Spadkobierczynią została ich córka Konstancja, która wyszła za mąż za dyplomatę austriackiego Oswalda Kermenitza. Oboje wyjechali do Peru i już nie wrócili, zaś podczas wojny okupanci niemieccy chcieli tu - jak pisze Ewa Szelągowska w "Dworach i pałacach okolic Łodzi" - urządzić siedzibę dla Hansa Franka. Z planów tych nic nie wyszło. Pałac zamieniono na szpital i pensjonat dla kobiet w ciąży.

Czarne dni dla rezydencji nastały tuż po wojnie, gdy Rosjanie zdemolowali i rozszabrowali wnętrza, po czym urządzili w nich szkołę oficerską działającą do 1947 roku. Potem w pałacu znów pojawili pacjenci i lekarze leczący - w ramach oddziału szpitalnego - choroby płuc. Pałac należał do Skarbu Państwa, który przekazał go Urzędowi Marszałkowskiemu w Łodzi, a ten sprzedał go na przetargu – za 6,8 mln zł – wspomnianym prywatnym inwestorom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki