Kompozytor Marcin Stańczyk podbija Japonię

  Kompozytor Marcin Stańczyk podbija Japonię

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kompozytor Marcin Stańczyk podbija Japonię
  Urodzony w Łęczycy kompozytor muzyki współczesnej Marcin Stańczyk jako pierwszy polski artysta zwyciężył w prestiżowym Toru Takemitsu Composition Award 2013. To największy konkurs kompozytorski w Japonii.
  Kompozytor Marcin Stańczyk podbija Japonię
  Stańczyk zatriumfował nad 96 innymi kompozytorami z 28 krajów. Zwycięskie dzieło "Sighs - hommage a`Fryderyk Chopin" wykonała 26 maja Tokyo Philharmonic Orchestra.

  Marcin Stańczyk (rocznik 1977) zagadnienia kompozycji i teorii muzyki zgłębiał w łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie Zygmunta Krauzego. Ukończył też prawo na Uniwersytecie Łódzkim. Podyplomowo studiował w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie (w ramach kursu mistrzowskiego u Ivana Fedele).
  Ponadto wiedzę uzupełniał między innymi podczas Spotkań Młodych Kompozytorów w Apeldoorn, sesji Voix Nouvelles z Brianem Ferneyhough, Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt z Giorgio Battistellim i Harrisonem Birtwistle.

  Marcin Stańczyk zawodowo związany jest z Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Łodzi, Filharmonią Łódzką i Akademią Muzyczną w Łodzi. Jest laureatem kilkunastu międzynarodowych konkursów kompozytorskich w Polsce, Niemczech, Włoszech, Japonii, Chinach i Stanach Zjednoczonych, a także stypendystą programu Młoda Polska 2007, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rządu Włoskiego, Internationales Musikinstitut Darmstadt i Marszałka Województwa Łódzkiego za rok 2011.

  tym samym roku otrzymał stypendium im. Witolda Lutosławskiego. Jego utwory były wykonywane w Polsce i za granicą m.in. w Rotterdamie, Amsterdamie, Belgradzie, Rzymie, Paryżu, w Chinach i Stanach Zjednoczonych. W 2012 roku na krakowskim festiwalu Sacrum Profanum odbył się koncert monograficzny Stańczyka, którego kompozycje wykonał nowojorski zespół Bang on a Can All-Stars.

  Fundatorem japońskiej nagrody wręczanej od 1997 roku młodym kompozytorom, którzy piszą utwory na orkiestrę, jest Toru Takemitsu, jeden z najbardziej znaczących japońskich kompozytorów, także autor pism z dziedziny estetyki i teorii muzyki. Konkurs Toru Takemitsu ma zawsze tylko jednego jurora, którego zaprasza Fundacja Opery Tokijskiej. W tym roku był to Harrison Birtwistle.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo