Prawie pół miliarda złotych otrzymały w tym roku organizacje pożytku publicznego z tytułu 1 procenta od podatników. Pieniądze przekazało 11,5 miliona osób. Kwota podatku rośnie z roku na rok, ale w tym roku dużo wolniej.

Znamy już najnowsze dane dotyczące 1% podatku, który trafił do organizacji pożytku publicznego w 2013 roku – ogłosiło je 30 września Ministerstwo Finansów.

Łączna kwota przekazana organizacjom pożytku publicznego z rozliczenia podatku dochodowego za 2012 rok wyniosła 480 milionów złotych, czyli była o 20 milionów większa niż w roku poprzednim. Wzrosła też liczba podatników, którzy w zeznaniach za 2012 rok złożyli wnioski o przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego: w sumie było ich ponad 11,5 miliona.

Choć z roku na rok rosną kwoty przekazane na 1%, wzrost ten jest mniejszy niż w poprzednich latach.

W 2011 roku liczba osób przekazujących 1% podatku organizacjom była o 18 procent większa niż w roku 2010, rok później wzrosła o kolejne 10 procent, zaś w tym roku obserwujemy wzrost już tylko o 3 procent.
Podobnie jak w ubiegłych latach, większość pieniędzy od podatników trafiła do kilkudziesięciu największych organizacji. Ta sytuacja nie zmienia się od lat. 50 organizacji uzyskujących największe sumy zgromadziło łącznie ponad połowę całej kwoty z 1%!

W tym roku najwięcej pieniędzy uzyskała Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (117,2 miliona złotych), Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko" (15,3 miliona złotych), Fundacja Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (8,6 miliona złotych), Fundacja „Rosa” (8,1 miliona złotych) oraz Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko (6,2 miliona złotych).