Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komunia przyjmowana na rękę to grzech? Co biskupi Kościoła katolickiego ustalili w Łodzi i Pabianicach na Konferencji Episkopatu Polski?

Anna Gronczewska
archidiecezja łódzka
Zakończyło się 387. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które odbywało się z okazji 100-lecia archidiecezji łódzkiej. We wtorek polscy biskupi obradowali w Pabianicach. Dzień rozpoczęli odprawianą o godzinie 7.00 mszą św. w pabianickim kościele św. Mateusza. Potem spotkali się sali konferencyjnej hotelu Fabryka Wełny.
  • 387. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski
  • 100-lecie archidiecezji łódzkiej.
  • Co biskupi Kościoła katolickiego ustalili w Łodzi i Pabianicach?
  • Ustalenia dokumentu "Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia".
  • Biskupi o komunii przyjmowanej na rękę.
  • Zebranie plenarne poprzedziła prezentacja encykliki Papieża Franciszka poświęconej braterstwu i przyjaźni społecznej.

Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski. On też wygłosił kazanie. W kazaniu przypomniał, że do pabianickiego kościoła pw. św. Mateusza codziennie przychodzili rodzice o. Maksymiliana Kolbe na Mszę św., która była odprawiana specjalnie dla robotników o godzinie 5, a następnie śpieszyli do fabryki. Tu właśnie, kilkunastoletni Rajmund, późniejszy o. Maksymilian przeżył – jak sam wspominał – spotkanie z Matką Bożą, która trzymała dwie korony: białą i czerwoną. Przyszły święty odpowiedział, że pragnie tę czerwoną, oznaczającą męczeństwo.

Franciszkańskie powołanie, posługa i apostolska praca dla Niepokalanej, a także śmierć męczeńska w bunkrze głodowym, ukazały, że pabianickie wydarzenie z dziecięcych lat było prorocze – mówił abp Polak.

W swojej homilii abp Wojciech Polak przypomniał też przestrogę papieża Franciszka, że kiedy w posłudze kościelnej zwraca się uwagę jedynie na to, by „zrobić”, większą wagę przypisując rzeczom, działaniom strukturom a zapomina o centralnym miejscu Chrystusa. Grozi to bowiem służbą samemu sobie, a nie Bogu obecnemu w potrzebującym bracie.

- A wtedy – jak nam przypomniał papież w minioną niedzielę – ci, którzy sprawują władzę, wszelką władzę, także w Kościele, w ludzie Bożym, mogą być kuszeni do robienia własnych interesów, zamiast Bożych” – zauważył prymas Polski. abp Wojciech Polak.
Potem biskupi obradowali w salach konferencyjnych hotelu Fabryka Wełny w Pabianicach. Jak podano w komunikacje Konferencji Episkopatu Polski rozmawiali m.in o wyzwaniach duszpasterskich Kościoła w Polsce oraz nad stanem prac nad dokumentem dotyczącym formacji do kapłaństwa . Obrady odbywały się w nowej formie – pięciu grup roboczych – a ich tematami były: strategia w czasie i po pandemii; Kościół w Polsce wobec przemian kulturowych; obecność Kościoła w przestrzeni społeczno-politycznej; komunikacja Kościoła i duszpasterstwo parafialne w kontekście przemian. Biskupi przypomnieli, że troska o małżeństwa i rodziny jest sprawą priorytetową duszpasterstwa.

- Małżeństwa oparte na miłości, wzajemnej pomocy, wzmocnione łaską oraz otwarte na życie są naturalnym środowiskiem wzrostu oraz darem dla Kościoła i społeczeństwa – czytamy w komunikacie.

W czasie obrad przedstawiono aktualny stan prac nad dokumentem dotyczącym formacji do kapłaństwa „Ratio institutionis sacerdotalis pro Poloniaˮ. Dokument po zatwierdzeniu przez Zebranie Plenarne KEP został przesłany do Kongregacji ds. Duchowieństwa. Biskupi podziękowali też wszystkim zaangażowanym w walkę z koronawirusem.

BISKUPI O KOMUNII PRZYJMOWANEJ NA RĘKĘ

Nie można zarzucać braku szacunku dla Eucharystii osobom pragnącym z różnych powodów przyjąć z wiarą i czcią Komunię Świętą na rękę! - podkreślili polscy biskupi.

Podziękowali również za wsparcie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” podczas zbiórki, która odbędzie się 11 października w czasie XX Dnia Papieskiego obchodzonego pod hasłem „Totus Tuus”. Zebranie plenarne poprzedziła prezentacja trzeciej encykliki Papieża Franciszka „Fratelli tuttiˮ poświęconej braterstwu i przyjaźni społecznej.

Za Ojcem Świętym biskupi zaapelowali o podjęcie konkretnych działań w celu budowania świata opartego na miłości, jedności i wzajemnej odpowiedzialności wobec każdego człowieka – czytamy w komunikacie.

Zebranie Episkopatu Polski odbywało się drugi w historii diecezji łódzkiej. Pierwszy raz na początku lat dziewięćdziesiątych minionego wieku.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki