Koncert Ennio Morricone w Atlas Arenie w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Koncert Ennio Morricone w Atlas Arenie w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Koncert Ennio Morricone w Atlas Arenie w Łodzi [ZDJĘCIA]
  1/41
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  Ennio Morricone, niekwestionowany król muzyki filmowej, wystąpił z orkiestrą i chórem w sobotę w łódzkiej Atlas Arenie
  Około 10 tys. widzów uczestniczyło w wyjątkowym koncercie Ennio Morricone w łódzkiej Atlas Arenie. Występ odbywał się w ramach jubileuszowej trasy koncertowej z okazji 60-lecia pracy artystycznej kompozytora i dyrygenta.

  Uczestnicy wieczoru wysłuchali tak znanych utworów, jak Gabriel’s Oboe z „Misji”, The Ecstasy of the Gold z filmu „Dobry, zły i brzydki”, czy wielkie Chi Mai z „Zawodowca”.

  Kompozytor dyrygował Czeską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, z którą zwłaszcza w ostatnich latach często współpracuje.
  Instrumentalistom towarzyszyły dwa chóry: Kodaly Chór z Debreczyna na Węgrzech oraz Chór Filharmonii Miasta Oradea w Rumunii. Również wokalistki zaproszone do udziału w koncercie od lat współpracują z Ennio Morricone, nagrywając płyty z jego muzyką filmową: urodzona w Szwecji włoska śpiewaczka Susanna Rigacci oraz Dulce Pontes, portugalska artystka fado.

  W sumie publiczność usłyszała 30 utworów skomponowanych przez Maestro Ennio Morricone. Mistrz w przyszły roku skończy dziewięćdziesiątkę, ale pokazał się w dobrej formie, imponował energią. Zapowiedział jednak kończy aktywność koncertową. Pozostawił jednak słuchaczom łódzkiego wieczoru brzmienie swojej muzyki na zawsze.

  Ennio Moricone - droga do sławy


  Słynny artysta przyszedł na świat w Rzymie 28 listopada 1928 roku. Swoje pierwsze próby kompozytorskie podjął już jako sześciolatek, a gdy miał dwanaście lat rozpoczął kształcenie w rzymskim Konserwatorium św. Cecylii (program jego zajęć obejmował kompozycję, grę na trąbce i muzykę chóralną) - a edukację ukończył po rekordowo krótkim czasie... sześciu miesięcy.

  Gdy zakończył naukę, początkowo na chleb zarabiał w nocnych klubach graniem muzyki jazzowej na trąbce. Przełomem w karierze Ennia Morricone okazało się spotkanie reżysera Sergia Leone na początku lat sześćdziesiątych. Przepustką do światowej kariery był soundtrack do filmu „Misja” w reżyserii Rolanda Joffe z 1986 roku.

  Innymi obrazami, do których ścieżki dźwiękowe przyniosły kompozytorowi sławę, były takie filmy jak „Dawno temu w Ameryce” w reżyserii Sergia Leone, „Nietykalni” w reżyserii Briana de Palmy, „Cinema Paradiso” w reżyserii Giuseppe Tornatore czy też „Frantic” Romana Polańskiego oraz m.in. „Malena”, „Papież, który został człowiekiem”, „1900: człowiek legenda”.


  Twórca może pochwalić imponującą listą artystów, z którymi współpracował, na przykład Paul Anka, Celiné Dion, Michael Jackson, Andrea Bocelli, Bruce Springsteen, Il Volo, Slash, The Prodigy, Metallica, Quentin Tarantino i Adrian Lynn.

  Polska publiczność miała okazję spotkać się na żywo z Ennio Morricone podczas obchodów 750-lecia lokacji Krakowa - na krakowskim Rynku jego koncertu wysłuchało kilkadziesiąt tysięcy ludzi.


  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem


  CIBO PAZZESCO SOSNOWIEC KUCHENNE REWOLUCJE MAGILIANA SOSNOWIEC MAGDA GESSLER W CIBO PAZZESCO

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  moricone

  kowal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  no żesz, poprawcie te literówki w nazwisku.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zdjęcia

  miszcz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  wspaniała fotorelacja


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Też jestem wzruszony

  on (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Warto ją obejrzeć chociażby dla reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo