Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert Ennio Morricone w Atlas Arenie w Łodzi [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Ennio Morricone, niekwestionowany król muzyki filmowej, wystąpił z orkiestrą i chórem w sobotę w łódzkiej Atlas Arenie

Około 10 tys. widzów uczestniczyło w wyjątkowym koncercie Ennio Morricone w łódzkiej Atlas Arenie. Występ odbywał się w ramach jubileuszowej trasy koncertowej z okazji 60-lecia pracy artystycznej kompozytora i dyrygenta.

Uczestnicy wieczoru wysłuchali tak znanych utworów, jak Gabriel’s Oboe z „Misji”, The Ecstasy of the Gold z filmu „Dobry, zły i brzydki”, czy wielkie Chi Mai z „Zawodowca”.

Kompozytor dyrygował Czeską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, z którą zwłaszcza w ostatnich latach często współpracuje. Instrumentalistom towarzyszyły dwa chóry: Kodaly Chór z Debreczyna na Węgrzech oraz Chór Filharmonii Miasta Oradea w Rumunii. Również wokalistki zaproszone do udziału w koncercie od lat współpracują z Ennio Morricone, nagrywając płyty z jego muzyką filmową: urodzona w Szwecji włoska śpiewaczka Susanna Rigacci oraz Dulce Pontes, portugalska artystka fado.

W sumie publiczność usłyszała 30 utworów skomponowanych przez Maestro Ennio Morricone. Mistrz w przyszły roku skończy dziewięćdziesiątkę, ale pokazał się w dobrej formie, imponował energią. Zapowiedział jednak kończy aktywność koncertową. Pozostawił jednak słuchaczom łódzkiego wieczoru brzmienie swojej muzyki na zawsze.

Ennio Moricone - droga do sławy


Słynny artysta przyszedł na świat w Rzymie 28 listopada 1928 roku. Swoje pierwsze próby kompozytorskie podjął już jako sześciolatek, a gdy miał dwanaście lat rozpoczął kształcenie w rzymskim Konserwatorium św. Cecylii (program jego zajęć obejmował kompozycję, grę na trąbce i muzykę chóralną) - a edukację ukończył po rekordowo krótkim czasie... sześciu miesięcy.

Gdy zakończył naukę, początkowo na chleb zarabiał w nocnych klubach graniem muzyki jazzowej na trąbce. Przełomem w karierze Ennia Morricone okazało się spotkanie reżysera Sergia Leone na początku lat sześćdziesiątych. Przepustką do światowej kariery był soundtrack do filmu „Misja” w reżyserii Rolanda Joffe z 1986 roku.

Innymi obrazami, do których ścieżki dźwiękowe przyniosły kompozytorowi sławę, były takie filmy jak „Dawno temu w Ameryce” w reżyserii Sergia Leone, „Nietykalni” w reżyserii Briana de Palmy, „Cinema Paradiso” w reżyserii Giuseppe Tornatore czy też „Frantic” Romana Polańskiego oraz m.in. „Malena”, „Papież, który został człowiekiem”, „1900: człowiek legenda”.


Twórca może pochwalić imponującą listą artystów, z którymi współpracował, na przykład Paul Anka, Celiné Dion, Michael Jackson, Andrea Bocelli, Bruce Springsteen, Il Volo, Slash, The Prodigy, Metallica, Quentin Tarantino i Adrian Lynn.

Polska publiczność miała okazję spotkać się na żywo z Ennio Morricone podczas obchodów 750-lecia lokacji Krakowa - na krakowskim Rynku jego koncertu wysłuchało kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

**

CIBO PAZZESCO SOSNOWIEC KUCHENNE REWOLUCJE MAGILIANA SOSNOWIEC MAGDA GESSLER W CIBO PAZZESCO

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki