Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert portugalskiego saksofonisty w Akademii Muzycznej

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
materiały prasowe
Mieszkający w Paryżu portugalski saksofonista Pedro Leite Teixeira gości w łódzkiej Akademii Muzycznej i w środę 4 kwietnia od godz. 18 wystąpi z recitalem w Sali Kameralnej AM (al. 1 Maja 4). Wstęp jest wolny.

Artysta przybliży słuchaczom kameralne utwory na saksofon i fortepian inspirowane kulturą iberyjską i francuską. Zabrzmią kompozycje twórców przełomu wieków XIX i XX: Rhapsodie mauresque Claude’a Debussy’ego i Sevilla Isaaca Albéniza. Pojawi się także Pavane pour une infante défunte Maurice’a Ravela oraz dwie części z Histoire du Tango Astora Piazzolli – Café i Nightclub. Usłyszeć będzie można także kompozycję współczesnego kompozytora francuskiego Karola Beffy – Harlem.

Ukłonem w stronę muzyki polskiej będzie prezentacja fragmentów muzyki filmowej Wojciecha Kilara: Bilans kwartalny i Trędowata w aranżacjach na saksofon i fortepian. Przy fortepianie saksofoniście towarzyszyć będzie Agnieszka Sucheniak-Wójcicka – pedagog łódzkiej Akademii.

Pedro Leite Teixeira rozpoczął naukę muzyki w wieku 12 lat jako członek Zespołu Instrumentów Dętych – Banda Filarmónica Cabeceirense (Cabeceiras de Basto) w Portugalii. W wieku 13 lat został przyjęty do klasy saksofonu prof. Luísa Ribeiro w Konserwatorium w Guimarães (Portugalia). Rok później, po zagraniu egzaminu, otrzymał dyplom szkoły muzycznej (przyznawany zwyczajowo studentom, którzy ukończyli piąty rok nauki w portugalskich konserwatoriach).

W 2013 roku ukończył Conservatório de Guimarães z najwyższą oceną. Kontynuował naukę u prof. Luísa Ribeiro do 2015 roku. Wówczas został przyjęty do klasy Jérôme’a Larana w Conservatoire Paul Daukas w Paryżu. W 2017 roku rozpoczął kolejny poziom studiów pod kierunkiem Jérôme’a Larana.

Pedro Leite Teixeira miał okazję pracować z takimi nauczycielami, jak: Jean-Marie Londeix, Vincent David, Otis Murphy, Antonio Felipe Belijar. Ma w dorobku nagrody zdobyte w międzynarodowych konkursach, takich jak: Concours International Adolphe Sax (I nagroda, 2012), Concurso Internacional Vítor Santos (2012, 2014, 2016), Concurso International SaxoPorto (2013) itp.

Brał również udział w wielu projektach artystycznych, w tym “César Franck. Le génie de la fin du siècle” (z pianistką Ingrid Sotolářovą). Z zespołem Minho Saxophone Orchestra wykonał wiele koncertów w portugalskim radiu i wystąpił na Kongresie Saksofonowym w Strasburgu w 2015 roku. Na tym samym kongresie dokonał prawykonania Fantazji na saksofon i zespół saksofonowy Fernandesa Fão.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki