Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert zespołu „Mazowsze” w Łodzi. Podkreśli jego związki z łódzkim „Harnamem”. Wstęp wolny, zaprasza minister Włodzimierz Tomaszewski

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Zespół Mazowsze podczas jednego z występów
Zespół Mazowsze podczas jednego z występów
Wyjątkowy koncert odbędzie się w niedzielę 23 kwietnia w Kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Jasnogórskiej przy ulicy Gogola 1 (na Widzewie-Wschodzie). Początek o godzinie 17, wstęp wolny. Słynny zespół Mazowsze odkryje swoje związki z łódzkim "Harnamem". Na koncert zaprasza rodzina Skrzydlewskich, a inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest minister i łódzki poseł Włodzimierz Tomaszewski.

Koncert słynnego zespołu „Mazowsze” w niedzielę w Łodzi

Podczas wieczoru, który rozpocznie się w niedzielę 23 kwietnia o godzinie 17, wystąpi Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który zaprezentuje największe perły ze swojego repertuaru wraz z barwną historią związków grupy z łódzkim Zespołem Tańca Ludowego „Harnam” imienia Jadwigi Hryniewieckiej.

- Zespół Harnam jest praźródłem powstających po wojnie Mazowsza i Śląska

- podkreśla minister i poseł Włodzimierz Tomaszewski, który w młodości był tancerzem „Harnama”.

- Zespół powstał w 1947 roku w Łodzi przy okazji pobytu w mieście Teatru Wojska Polskiego pod kierownictwem Leona Schillera i współpracującej z nim gwiazdy sztuki tańca Jadwigi Hryniewieckiej (wtedy byli współautorami słynnej łódzkiej inscenizacji „Krakowiaków i górali”). „Mazowsze” (jako Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca) rodziło się dzięki Jadwidze Hryniewieckiej i jej uczniom. Tadeusz Sygietyński zabiegał o jej zaangażowanie. W 1949 roku zawiozła tam grupę młodzieży właśnie z Harnama. Zostali solistami i pedagogami. Uczeń Hryniewieckiej z Zespołu Centralnej Rady Związków Zawodowych Skolimów Witold Zapała przez długie lata był choreografem „Mazowsza”. Wyraziste - kontrastujące ujęcie przez Hryniewiecką oberka i kujawiaka do dziś wybija się w jego repertuarze. A w 1953 roku powstał zespół Śląsk. Muzyczny twórca „Śląska”, Stanisław Hadyna, jako choreografa zatrudnił koleżankę Jadwigi Hryniewieckiej - Elwirę Kamińską, która specjalizowała się w tańcach południa Polski. Do dziś oberki i kujawiaki Hryniewieckiej oraz krakowiaki i tańce góralskie Kamińskiej, to niezrównany mistrzowski kanon polskich tańców. Do „Śląska” i „Mazowsza” trafiali w kolejnych latach tancerze z „Harnama”. Z „Harnama” wyrastali też soliści opery, Zespołu Wojska Polskiego, aktorzy. Niektórzy zakładali swoje zespoły - mówi Włodzimierz Tomaszewski.

Minister i poseł Włodzimierz Tomaszewski zaprasza na koncert

od 16 lat

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” został założony w 1948 roku, z siedzibą w Karolinie (część wsi Otrębusy). Prowadzili go profesor Tadeusz Sygietyński, kompozytor i dyrygent oraz Mira Zimińska-Sygietyńska.

Dzisiaj w skład zespołu wchodzą balet, chór i orkiestra symfoniczna. Melodie pochodzą z 39. regionów etnograficznych Polski oraz z całego świata. Jak się wylicza, „Mazowsze” to stuosobowa grupa artystów, osiem ton bagażu, 1500 kostiumów, 60 lat doświadczenia. „Mazowsze” to także 2,3 miliona przejechanych kilometrów i 17 milionów widzów. To koncerty w 168 miejscach Polski, to 213 tournée zagraniczne i ponad 6,5 tysiąca koncertów. Obecnie dyrektorem zespołu jest Jacek Boniecki.

Wstęp na łódzki koncert zespołu "Mazowsze" jest bezpłatny.

Galeria zdjęć z występu "Mazowsze"

Kilka występów zespołu "Mazowsze"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki