Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert „Znikające miasto” na festiwalu Łódź Czterech Kultur

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Mela Koteluk
Mela Koteluk materiały prasowe
Krzysztof Zalewski, Mela Koteluk, Mona Mur, Ralph Kamiński, wirtualny Arek Jakubik - to część wykonawców koncertu „Znikające miasto”, który będzie jedną z głównych atrakcji tegorocznego festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Koncert „Znikające miasto” odbędzie się 14 września w łódzkim Teatrze Muzycznym. Szefem muzycznym przedsięwzięcia jest Leszek Biolik, za warstwę wizualną projektu odpowiedzialna jest Matylda Damięcka.

- Początkiem projektu było wsłuchanie się w płyty łódzkich wykonawców, z których wiele traktowało na różne sposoby właśnie o mieście - wyjaśnia Marcin Tercjak, kurator muzyczny festiwalu Łódź Czterech Kultur. - Ta „obsesja” łódzkości jest czymś wyjątkowym i uznaliśmy, że warto ruszyć tym tropem. Kiedy zaczęliśmy budować program szybko okazało się, iż wychodzimy ponad Łódź, że „miejskie” doświadczenia są uniwersalne.

W programie koncertu obok utworów łódzkich zespołów 19 Wiosen i L. Stadt oraz kompozycji Henryka Debicha znajdą się „miejskie” utwory, które nie powstały w Łodzi.

- Gdy w studio Radia Łódź słuchaliśmy reedycji albumu Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi pod dyrekcją Henryka Debicha, stwierdziliśmy, że nie możemy tego zostawić - mówi Leszek Biolik. - Wtedy pojawiły się pierwsze pomysły, by połączyć ten materiał ze współczesną miejską muzyką. Sam pochodzę ze Śląska, gdzie połączeniu sztuki ze strefą przemysłową zafunkcjonowało podobnie jak w Łodzi. Taką muzykę traktowałem jak miejski folklor. Budując program koncertu sięgamy zatem po utwory powstałe w sercach takich miast, opisujące miejską rzeczywistość, definiujące miejskie współistnienie.

Organizatorzy ujawniają, że w czasie koncertu usłyszymy m.in. „Most” grupy L. Stadt i „Miasto” NOT-u w wykonaniu Meli Koteluk, czy „Ulicę” Aya RL i „Kombinat” Republiki w interpretacji Ralpha Kamińskiego.

Matylda Damięcka, reżyserująca wydarzenie, zapowiada, że warstwa wizualna poświęcona będzie m.in. temu, jak dynamiczny rozwój społeczeństw, technologii i miast może wpłynąć na naszą przyszłość.

- Jest nas obecnie 7,6 miliarda, z czego ponad 55 procent ludzi zamieszkuje miasta - dodaje. - Ostatni raport ONZ szacuje, że do 2050 roku liczby te wzrosną do 10 miliardów i 75 procent. Koncert będzie dla mnie pretekstem, aby opowiedzieć krótką, kolażową historię naszej najbliższej przyszłości. Historię o trudnej relacji Człowieka z Ziemią, którą sobie zawłaszczył.

Sprzedaż biletów na koncert - w cenie 60-80 zł - już się rozpoczęła. Tegoroczna edycja festiwalu Łódź Czterech Kultur, która przebiegać będzie pod hasłem „Współistnienie”, odbędzie się w dniach 6-14 września. Cały program festiwalu ma być ogłoszony za trzy tygodnie. Imprezę minister kultury wsparł w tym roku kwotą 400 tys. zł (miasto natomiast wykłada 1 mln 200 tys. zł).

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki