Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kończy się remont dawnego pałacu Karola Scheiblera - siedziby Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wkrótce nowa wystawa ZDJĘCIA

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Zbliża się do końca remont dawnego pałacu Karola Scheiblera przy placu Zwycięstwa, obok parku Źródliska. W budynku siedzibę ma Muzeum Kinematografii i już pod koniec zostanie tu otwarta nowa wystawa stała.

Dzięki remontowi powiększona została przestrzeń wystawiennicza jednej z najważniejszych i najbardziej łódzkich instytucji kulturalnych. Na potrzeby nowych ekspozycji zaadaptowano bowiem pomieszczenia, które dotychczas nie były dostępne dla publiczności.

- Na wystawy przeznaczone zostaną między innymi pomieszczenia dawnej biblioteki, a także strych, gdzie mieściły się magazyny - wylicza Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematografii. - To, co się udało zrobić to remont częściowy, chcielibyśmy jeszcze odnowić fasadę, ogrodzenie wokół pałacu. Na to jednak potrzebne są dodatkowe fundusze, o które oczywiście zamierzamy się starać.

Prace przeprowadzone w pałacu nie należą może do spektakularnych, ale były bezwzględnie potrzebne. Wymieniono i zmodernizowano wszystkie instalacje: sanitarne (kanalizacja zewnętrzna i wewnętrzna, wodociągowa i hydrantowa, ciepła technologicznego, wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i ogrzewania), elektryczne i teletechniczne wraz z zabezpieczeniem przeciwpożarowym. Obiekt został dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, wybudowano nową klatkę schodową wraz z zamontowaniem windy osobowej, docierającej aż na poddasze. Wzmocniono miejscowo stropy, zaizolowano fundamenty i ściany fundamentowe, zabezpieczono obiekt i zbiory przed wilgocią.

Kolejnym etapem były adaptacja powierzchni na przestrzeń wystawienniczą oraz zakup wyposażenia niezbędnego do tworzenia nowych ekspozycji.

- Na infrastrukturę miejskich instytucji kultury przeznaczonych zostało ponad 80 milionów złotych, które wydajemy na remonty domów kultury i muzeów - wyjaśnia Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi. - Muzeum Kinematografii to bardzo ważne miejsce na mapie Łodzi. Po pierwsze to jeden z najpiękniejszych łódzkich pałaców o niepowtarzalnych wnętrzach. To także miejsce, które jest jednym z najważniejszych w naszym mieście dla podtrzymywania i utrwalania wizerunku Łodzi Filmowej, miasta filmu UNESCO, o wyjątkowych zbiorach, ze słynnym na cały świat fotoplastikonem na czele. Tym bardziej się cieszę, iż po remoncie pałac znów będzie otwarty dla publiczności, bo niewątpliwie jest perłą łódzkiej architektury. Tak wiekowy budynek zyskuje po pierwsze nowoczesną windę, co pozwoli i osobom starszym i niepełnosprawnym łatwiej korzystać z zasobów muzeum, zyskuje nowoczesną przestrzeń wystawienniczą, która już wkrótce zaowocuje nowymi projektami, budynek ma także dzięki nakładom miasta nowoczesną infrastrukturę techniczną i sanitarną, która jest absolutnie konieczna.

Koszt remontu przekracza 8 mln 200 tys. zł, z czego wkład miasta to blisko 3 mln 200 tys. Jak poinformowała Małgorzata Bomanowska, według szacunków z roku 2015, remont generalny obiektu wraz z otoczeniem (a więc z elewacją i ogrodzeniem) musiałby kosztować około 25 mln zł.

Łódzkie Muzeum Kinematografii przygotowuje tymczasem zupełnie nową wystawę stałą, zatytułowaną „Łódź Filmowa”, która będzie prezentowana na parterze i pierwszym piętrze budynku. Ekspozycja będzie podzielona na dwie części - pierwsza zostanie otwarta 30 marca.

- Na parterze pokażemy historię Łodzi filmowej od początku, czyli od przełomu XIX i XX wieku, kiedy razem z kinem rodziły się inne atrakcje, a wcale nie było przesądzone, że zwycięży właśnie kino - opowiada Marzena Bomanowska. - Ta część wystawy obejmie okres do wybuchu II wojny światowej. Na pierwszym piętrze zaś przedstawimy czas HollyŁodzi, od roku 1945, czyli powstanie i dzieje Wytwórni Filmów Fabularnych, Wytwórni Filmów Oświatowych, Se-ma-fora, Szkoły Filmowej, Łódzkich Zakładów Kinotechnicznych „Prexer”. Opowiemy też o łódzkich lokacjach filmowych i ludziach filmu.

Wśród eksponatów znajdzie się wspomniany fotoplastikon, który niedawno został poddany renowacji i będzie teraz wystawiony na parterze Muzeum. Widzowie zobaczą również rozmaite aparaty, wynalazki i zabawki optyczne, tzw. latarnię magiczną, orchestrion. Jak zapowiadają twórcy wystawy, pojawi się wiele eksponatów, które nie były dotychczas prezentowane.

Druga część wystawy ma być otwarta 30 września. Dowiemy się, jak powstawały głośne polskie produkcje filmowe, poznamy twórców - operatorów, reżyserów, scenarzystów, aktorów oraz specjalistów wielu filmowych dziedzin: scenografów, pirotechników, dźwiękowców, kaskaderów, projektantów kostiumów. Zaprezentowane zostaną narzędzia ich codziennej pracy: stacyjka do wybuchów, czerep kaskaderski, rozmaite przedmioty wchodzące w skład warsztatu imitatora dźwięków. Nie zabraknie kostiumów, rekwizytów i planów scenograficznych z najważniejszych widowisk w polskim kinie zrealizowanych w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki