Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kończy się remont dwóch zabytkowych willi Ludwika Meyera w centrum Łodzi na ulicy Moniuszki, która stanie się woonerfem

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Dwie wille Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 3 i 5 wreszcie odzyskały dawną świetność
Dwie wille Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 3 i 5 wreszcie odzyskały dawną świetność Grzegorz Gałasiński
Dobiega końca remont zabytkowych willi przy ulicy Moniuszki 3 i 5 w centrum Łodzi, która w czasach swej świetności była prywatną ulicą znanego fabrykanta Ludwika Meyera. I właśnie on wybudował wspomniane rezydencje.

Biura magistratu i Mediateka

W jednej z nich – oznaczonej numerem 3 – będzie nowa siedziba Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Łodzi, a w drugiej – pod numerem 5 - powstaje Mediateka, która jako filia Biblioteki Miejskiej w Łodzi będzie najnowocześniejszą biblioteką w Łodzi. Zbiory tej placówki stworzą książki, nagrania audio czy słuchowiska zgromadzone na różnych nośnikach.

Sąsiadujące ze sobą rezydencje zostały już połączone efektownym, przeszklonym dziedzińcem. Remont budynku z Wydziałem Kultury UM pochłonie prawie 12 mln zł, zaś obiektu z Mediateką 24 mln zł.

- Obie wille przeszły remont od dachu po piwnice. Wymienione zostały wszystkie instalacje, odnowiono stolarkę okienną i drzwiową, przebudowano i poddano renowacji klatki schodowe. Wyremontowane zostały wszystkie pomieszczenia. Wprowadzono także udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami (w budynkach pojawiła się winda). Pomieszczenia wyposażone zostały w nowe meble, a wkrótce pojawią się urządzenia multimedialne, sieciowe i telekomunikacyjne – zapewnia Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Prace remontowo-budowlane objęły nie tylko obie rezydencje, lecz także oficynę, dziedziniec i ogród. W dawnych mieszkaniach powstały: wielofunkcyjna, połączona z ogrodem sala z antresolą, sala ze zbiorami Mediateki oraz studio do nagrań lektorskich. Utworzono też trzy pracownie przeznaczone na warsztaty i szkolenia. Natomiast wystawy będą odbywały się na przeszklonym dziedzińcu, gdzie zostanie też otwarta kawiarnia.

- Trwa urządzanie wnętrz, roboty poprawkowe i porządkowe. Inwestycję planujemy zakończyć w czerwcu – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Luksusowe mieszkania dla śmietanki towarzyskiej

Pierwotnie ul. Moniuszki – jako prywatna ulica ze szlabanami u wylotów – nazywana była pasażem Meyera. Został on zabudowany w latach 1883-87 eleganckimi willami czynszowymi z ogrodami oraz bliźniaczymi rezydencjami nawiązującymi do renesansu włoskiego i francuskiego.

UWAGA NA GROŹNE OWADY

Znajdowały się w nich luksusowe mieszkania i apartamenty, które inwestor zaopatrzył we wszystko, co mogłoby służyć wygodzie ich mieszkańców: od bogatego wystroju wnętrz po kanalizację oraz – pierwsze w mieście – oświetlenie elektryczne. Nic więc dziwnego, że w willach zamieszkali wysocy urzędnicy oraz przedstawiciele elit artystycznych i intelektualnych. Wśród nich był ówczesny prezydent Łodzi Władysław Pieńkowski. Natomiast w willi pod numerem 5 nazwaną „Trianon”, którą zaprojektował znany architekt Hilary Majewski, swój zakład-atelier miał Bronisław Wilkoszewski, najbardziej znany fotograf w mieście, autor albumu "Widoki miasta Łodzi".

Moniuszki jak feniks z popiołów

- Niestety, z czasem sama ulica, jak i znajdujące się przy niej rezydencje Ludwika Meyera, zaczęły popadać w ruinę. Na szczęście sypiące się tynki oraz szyby bez okien to już przeszłość. Na ul. Moniuszki wraca życie. Trwa jej modernizacja i przebudowa, która zmieni ją w kolejny w Łodzi woonerf – zaznacza Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki