Kończy się remont Poleskiego Ośrodka Sztuki. Rewitalizacja willi Karola Plihala

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Poleski Ośrodek Sztuki należy do najciekawszych instytucji kulturalnych w Łodzi, mieści się przy tym w wyjątkowej, zabytkowej willi Karola Plihala z urokliwym ogrodem. Właśnie dobiega końca rewitalizacja obiektu.

Prace budowlane w charakterystycznym budynku przy ul. Krzemienieckiej 2a trwają już blisko półtora roku. Odświeżone wnętrza nabierają blasku, zachowano jednak ich szczególny klimat, nie tknięty pozostał nastrojowy ogród otaczający willę.

- Remont Poleskiego Ośrodka Sztuki jest już na finiszu, mam nadzieję, że w październiku będziemy mogli zaprosić pierwszych gości, jeżeli oczywiście pozwoli nam na to sytuacja związana z zagrożeniem epidemiologicznym - zapewnia Aleksandra Podębska, dyrektor Poleskiego Ośrodka Sztuki. - Zaprosimy wówczas do korzystania z zupełnie nowej oferty programowej. Obecnie trwają prace wykończeniowe przy elewacji i we wnętrzach wilii. Wszystko wygląda znakomicie, zwiększy się nasza funkcjonalność, staniemy się obiektem dostępnym dla osób niepełnosprawnych.

W wyremontowanym Poleskim Ośrodku Sztuki powstanie pracownia ceramiczna, wyposażona m.in. w koła garncarskie i piec do wypalania ceramiki. Odnowiony został taras od strony ogrodu, na którym powstaną letnia scena oraz kino plenerowe.

- Nie był to łatwy remont, nieustannie odbywaliśmy konsultacje - wyjaśnia Łukasz Jabłoński z firmy Amer Bud, która jest wykonawcą przedsięwzięcia. - Dużo pracy poświęciliśmy przy odkrywaniu zabytkowej, specyficznej elewacji. Wymieniliśmy wszystkie instalacje w budynku, ociepliliśmy dach i wybudowaliśmy podjazdy dla wózków inwalidzkich. Wymieniliśmy również posadzki i schody na tarasie. Sądzę, że dzięki tej inwestycji znacząco poprawi się komfort odwiedzających ośrodek.

Teraz nachodzi czas wyposażania instytucji. W ramach projektu ośrodek wzbogaci się o dodatkowy sprzęt, dzięki któremu wyposaży pracownię ceramiczną. Zakupiony zostanie również sprzęt do kina plenerowego m.in. ekran mobilny, zestaw nagłośniający i projektor. - Pracujemy nad tym, by pozyskiwać fundusze na kolejne inwestycje w wyposażenie naszego ośrodka i jego filii- dodaje Aleksandra Podębska.

Koszt rewitalizacji Poleskiego Ośrodka Sztuki to przeszło 2 mln 700 tys. zł.

Rezydencję przy ul. Krzemienieckiej 2A wybudowano około 1935 roku dla Karola Plihala, młodszego syna Leona według projektu Augusta Furhelma. Willa Plihala to przykład architektury modernistycznej „skomercjalizowanej”. W latach 1989-1990 budynek przejęła gmina Łódź i przeznaczyła na Poleski Ośrodek Sztuki (do którego należą również Filia Karolew, Teatr Szwalnia, Zespół Tańca Ludowego Harnam i Galeria Punkt Odbioru Sztuki).

Willa Karola Pilhala powstała na planie wydłużonego prostokąta, a półkoliste zakończenia bocznych elewacji, jak i dwa półkoliście zakończone ryzality od strony ogrodu to nawiązanie do tzw. stylu okrętowego, modnego w ówczesnej architekturze polskiej. W willi zachowały się m.in. efektowne, dwuskrzydłowe przesuwne szklane drzwi, duży murowany kominek, czy sztukaterie.

Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie