Konewka: ulubiony ośrodek Edwarda Gierka zrównają z ziemią

  Konewka: ulubiony ośrodek Edwarda Gierka zrównają z ziemią

  Andrzej Wdowski

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Niegdyś była to wspaniała rezydencja, w której wypoczywał Edward Gierek z małżonką i inni najważniejsi dygnitarze państwowi. Dzisiaj jest jedną wielką ruiną. Zaglądają do niej jedynie z ciekawości turyści. Wiele osób nie może zrozumieć, jak można było doprowadzić to miejsce do takiej dewastacji. Wkrótce ośrodek w Konewce koło Spały zrównany zostanie z ziemią.
  "Gierkówka" to 114 ha lasów położonych w Spalskim Parku Krajobrazowym. Nazwa wzięła się stąd, że przed laty bywał tu I sekretarz KC PZPR Edward Gierek. Rezydencję wybudowano na początku lat 70. Obiekty były ściśle tajne. W ośrodku, w którym bardzo często wypoczywał Gierek wraz z małżonką, urządzone były sala kinowa z kominkiem i gimnastyczna. Do dyspozycji I sekretarza partii był także niewielki basen kąpielowy i sauna. Wszystkie pomieszczenia, jak na tamte czasy, były wyposażone w jak najlepszy sprzęt, głównie pochodzący z zagranicy.

  Dziś do budynków byłej "gierkówki" nikt się nie przyznaje. Ani nadleśnictwo, ani gmina, ani Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  - Nie zachowały się żadne dokumenty dotyczące naniesień w Konewce - mówi Przemysław Grabowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Spała, któremu obiekty przekazano. - Traktujemy je jako mienie porzucone.

  Jak dodaje Grabowski nadzór budowlany zobligował nadleśnictwo jako właścicieli gruntu do zabezpieczenia terenu. - I to już zrobiliśmy - dodaje nadleśniczy. - Ogrodziliśmy teren, zabezpieczyliśmy kilkanaście włazów i ustawiliśmy tablice informacyjne, które już zdewastowano.

  Na rozbiórkę budynków nadleśnictwo chce zdobyć fundusze z zewnątrz. Samo nie ma na ten cel pieniędzy. Rozbiórka, jak szacują leśnicy, może kosztować około 1 mln zł. Część materiałów, jak gruz i kamienie, będzie można odzyskać.

  - Pewne przydatne nam elementy, jak chociażby stacja trafo i plac betonowy zostawimy - dodaje nadleśniczy. - Chcemy na tym terenie prowadzić gospodarkę leśną i one będą do wykorzystania.

  Turyści odwiedzający dziś to miejsce, widząc, w jakim jest stanie, nie kryją oburzenia. Przecież z powodzeniem mogłaby tu działać jakaś instytucja charytatywna - mówią. Dają przykład znajdujących się nieopodal bunkrów poniemieckich w Konewce, które zostały zagospodarowane i są wielką atrakcją turystyczną odwiedzaną corocznie przez tłumy wczasowiczów. Czy nie można było tak postąpić z byłą rezydencją I sekretarza KC PZPR?

  - Ja też żałuję, że tak się stało - mówi nadleśniczy. - Jak ten ośrodek wyglądał, można sobie wyobrazić. Na tamte czasy na pewno to był wysoki standard. Teraz trzeba zrobić z tym porządek.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie

  agre (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 78 / 76

  To nie pierwszy obiekt zrujnowany przez III RP. Na wioskach jest wiele budynków po zamkniętych szkołach, których też już się nie da uratować. A podupadające dworce kolejowe? Cóż, widać jesteśmy...rozwiń całość

  To nie pierwszy obiekt zrujnowany przez III RP. Na wioskach jest wiele budynków po zamkniętych szkołach, których też już się nie da uratować. A podupadające dworce kolejowe? Cóż, widać jesteśmy bardzo bogatym krajem. I na koniec pytanie retoryczne: Kto za ten stan rzeczy odpowiada??? zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo