Nazwa Kongresu 590 pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane bądź dystrybuowane przez polskie przedsiębiorstwa. Jego głównym celem jest uwolnienie potencjału polskiej gospodarki oraz promocja polskich produktów i usług. Ideą Kongresu 590 jest stworzenie przestrzeni do kooperacji dla polskich przedsiębiorców, naukowców i decydentów politycznych.
Kongres 590 potrwa do 23 czerwca. Na pięciu scenach oraz Polsko-Rumuńskim Forum Ekonomicznym gościć będą zarówno polscy, jak i zagraniczni eksperci. Wysłuchać będzie można szeregu debat. W agendzie znalazły się m.in. rozmowy o roli spółek Skarbu Państwa w budowaniu siły gospodarczej Polski, Polska w drodze do neutralności klimatycznej, współpraca regionalna w obliczu globalnych wyzwań, efektywna komunikacja w biznesie czy narzędzia polskiej transformacji cyfrowej.
Agendę z całego wydarzenia oraz linki do transmisji debat na żywo można znaleźć pod tym adresem: kongres590.pl/7-edycja/agenda.
Uroczyste otwarcie 7. edycji Kongresu 590
Kongres 590 to kluczowe wydarzenie gospodarcze w kraju, które swoją obecnością zaszczycają najważniejsze osoby w państwie. Na uroczystym otwarciu pojawił się gość honorowy – prezydent Andrzej Duda. Tegoroczna konferencja ma wymiar międzynarodowa, pojawili się więc na niej również ambasadorowie.
Łączymy wszystkich – to hasło tegorocznego kongresu. Wiodącym tematem jest współpraca międzynarodowa państw inicjatywy Trójmorza, ze szczególnym uwzględnieniem perspektyw zacieśniania współpracy z Ukrainą. Ważnym elementem debat w środę i czwartek będzie rola naszego regionu w powojennej odbudowie Ukrainy.
„Zaistniała idea współpracy w ramach Trójmorza. Budowania współdziałania pomiędzy krajami w Europie Środkowej i to w bardzo specyficzny sposób. Tam gdzie ta współpraca była do tej pory bardzo słaba albo nie było jej w ogóle, w zakresie rozwoju infrastrukturalnego w osi północ-południe. Trójmorze to Bałtyk, Morze Czarne, Adriatyk. Ten specyficzny trójkąt, w którym są państwa, które kiedyś znajdowały się za Żelazną Kurtyną” – mówił podczas otwarcia prezydent Andrzej Duda.
Prezydent dodał również, że Polska na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat jest w czołówce, jeżeli chodzi o wykorzystanie Funduszy Europejskich na cele polityki spójności. – Perspektywy są ogromne i niezwykle ciekawe. 590 to spojrzenie na współpracę Trójmorza z polskiego punktu widzenia – powiedział.
Andrzej Duda poruszył także temat Ukrainy, podkreślił raz jeszcze, że Polska pomaga krajowi, w którym trwa obecnie wojna, głośno potwierdzał, że w planach są różne rodzaje współpracy, w tym szybkie połączenie kolejowe Warszawy z Kijowem i Lwowem. – Chcemy być częścią wolnego świata. Wierzę, że w tej części Europy będzie się rozwijała współpraca nie tylko gospodarcza ale też międzyludzka – apelował.
Podczas kongresu, zaproszeni goście będą zastanawiać się nad tym, co jeszcze jest w Polsce potrzebne, aby kraj mój ewoluować i stale się rozwijać. Przed nami dwa dni obrad, dyskusji i ważnych dla biznesu refleksji. Na scenach odbędzie się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych.
„Czas kryzysu, to również czas wielkich szans”
Podczas uroczystego otwarcia wystąpił również Jacek Sasin, wiceprezes Rady Ministrów, minister Aktywów Państwowych, który mówił, że w od trzech lat żyjemy w czasie permanentnego kryzysu. Najpierw wywołanego epidemią COVID-19, obecnie jest to agresja Rosji na Ukrainę.