Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec dużych centrów handlowych? Handel coraz częściej koncentruje się na osiedlach, powstają parki handlowe i lokalne centra zakupowe

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Złe wieści dla właścicieli dużych centrów handlowych: popularność zyskują mniejsze centra zakupowe zlokalizowane na osiedlach mieszkaniowych, a także parki handlowe. Klienci wolą robić zakupy blisko domu.Sytuacji na rynku handlowym przyjrzeli się specjaliści z firmy Walter Herz, która zajmuje się nieruchomościami komercyjnymi. Doszli do wniosku, że stacjonarny handel staje się coraz bardziej rozproszony i lokalny.Czytaj dalej
Złe wieści dla właścicieli dużych centrów handlowych: popularność zyskują mniejsze centra zakupowe zlokalizowane na osiedlach mieszkaniowych, a także parki handlowe. Klienci wolą robić zakupy blisko domu.Sytuacji na rynku handlowym przyjrzeli się specjaliści z firmy Walter Herz, która zajmuje się nieruchomościami komercyjnymi. Doszli do wniosku, że stacjonarny handel staje się coraz bardziej rozproszony i lokalny.Czytaj dalej Pixabay
Złe wieści dla właścicieli dużych centrów handlowych: popularność zyskują mniejsze centra zakupowe zlokalizowane na osiedlach mieszkaniowych, a także parki handlowe. Klienci wolą robić zakupy blisko domu.

Sytuacji na rynku handlowym przyjrzeli się specjaliści z firmy Walter Herz, która zajmuje się nieruchomościami komercyjnymi. Doszli do wniosku, że stacjonarny handel staje się coraz bardziej rozproszony i lokalny.

- Zasoby powierzchni handlowych w Polsce dochodzą do 15,7 mln mkw. - mówi Bartłomiej Zagrodnik z Walter Herz. - Nowe obiekty, które powstają teraz na naszym rynku, mają przede wszystkim zaspokajać bieżące potrzeby klientów lokalnych. Inwestorzy skupiają aktywność na realizacji parków handlowych i centrów convience, które oddawane są przede wszystkim na rynkach regionalnych, w mniejszych miejscowościach. Za rozwojem tego formatu idzie ekspansja dyskontów wielobranżowych oraz popularnych sieci spożywczych drogeryjnych, a także dyskontowych sklepów przemysłowych.

Bawełnianka i inwestycje w Łodzi

Obecnie w całym kraju w realizacji jest 30 parków i galerii handlowych, które powstają w mniejszych miastach liczących poniżej 100 tys. mieszkańców. Wśród nich jest Galeria Bawełnianka w Bełchatowie z 80 sklepami i punktami usługowymi, która ma zacząć działać w marcu przyszłego roku.

Nieco inna sytuacja jest w największych miastach, gdzie nowej powierzchni handlowej dostarczają głownie projekty wielofunkcyjne. W Łodzi w budowie są: Widzewska Manufaktura przy al. Piłsudskiego 135, czyli połączenie biur, mieszkań na wynajem, gastronomii, handlu i kultury, Fuzja między ulicami Piotrkowską, Tymienieckiego, Milionową i Kilińskiego, czyli mieszkania, biura, gastronomia, handel, miejsca spędzania wolnego czasu oraz Monopolis przy ul. Kopcińskiego - biura, restauracje i lokale użytkowe.

Specjaliści oceniają, że lokale handlowe stanowią dobrą lokatę kapitału i cieszą się dużym zainteresowaniem indywidualnych inwestorów. Większość znajduje nabywców zaraz po wprowadzeniu oferty na rynek. W przyosiedlowych pasażach handlowych otwierane są najczęściej sklepy spożywcze, piekarnie, cukiernie, sklepy monopolowe, apteki, drogerie. Działają też gastronomia, popularne usługi oraz dyskonty niespożywcze, które lokowane są w tych miejscach coraz częściej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki