Nasza Loteria

Koniec Elektrowni Bełchatów i kopali w Bełchatowie. Plan Sprawiedliwej Transformacji: daty wygaszania elektrowni w Bełchatowie

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Podano daty wygaszanie bloków Elektrowni Bełchatów i zakończenia wydobycia węgla w kopalni w Bełchatowie.
Podano daty wygaszanie bloków Elektrowni Bełchatów i zakończenia wydobycia węgla w kopalni w Bełchatowie. PGE GIEK
Koniec Elektrowni Bełchatów i kopali w Bełchatowie staje się faktem. Ogłoszono daty wygaszania bloków Elektrowni Bełchatów i zakończenia wydobycia węgla w kopalni Bełchatów. Daty te zawarto w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego.

Koniec kopali w Bełchatowie staje się faktem

Za 5 lat zakończyć ma się wydobycie węgla w polu Bełchatów, kilkanaście lat później w polu Szczerców. Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego opublikowany przez Marszałka Województwa Łódzkiego wskazuje też daty wygaszania poszczególnych bloków w Elektrowni Bełchatów.

A te wcale nie są odległe. Zgodnie z danymi Ministerstwa Aktywów Państwowych pierwszy blok wyłączony zostanie z eksploatacji już w 2030 roku. W 2031 roku pracę zakończy kolejny blok, w 2032 dwa bloki, w 2033 również dwa bloki.

Trzy bloki wyłączone mają zostać w 2034 roku, w kolejnym roku dwa 2 bloki i w 2036 roku jeden blok Elektrowni Bełchatów.

Zgodnie z założeniami węgiel w polu Bełchatów ma być wydobywany do 2026 roku, natomiast wydobycie w polu Szczerców ma być prowadzone o 2038 roku. Zasoby przemysłowe węgla brunatnego (przewidziane do wydobycia) wynoszą 17 mln ton w polu Bełchatów, a w polu Szczerców 593 mln ton. Wiadomo także, że PGE nie planuje wydobycia węgla w Złoczewie.

CZYTAJ O ODKRYWCE W ZŁOCZEWIE

- W Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego zostało potwierdzone, że eksploatacja węgla z tego złoża byłaby trwale nierentowna, wobec czego PGE nie planuje wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew i obszar ten został zgłoszony do obszaru transformacji - informuje Małgorzata Babska, rzecznik prasowy Grupy PGE.

Jak zaznaczają przedstawiciele PGE, decyzje, które zostały opublikowane w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego będą możliwe do zrealizowania przy założeniu otrzymania wsparcia z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Województwa Łódzkiego.

W dokumencie znalazł się wykaz powiatów i gmin, znajdujących się w tzw. Obszarze Transformacji. To:

  • powiat bełchatowski: miasto Bełchatów, gminy Bełchatów, Zelów, Kluki, Drużbice, Szczerców i Rusiec

  • Miasto Piotrków Trybunalski

  • powiat piotrkowski: gm. Gorzkowice, Rozprza, Wola Krzysztoporska

  • powiat radomszczański: gm. Dobryszyce, Gomunice Kamieńsk, Lgota Wielka, Ładzice, Radomsko i miasto Radomsko

  • powiat pajęczański: gm. Działoszyn, Pajęczno, Nowa Brzeźnica, Kiełczygłów, Rząśnia, Siemkowice, Strzelce Wielkie, Sulmierzyce

  • powiat łaski: Widawa

  • powiat sieradzki: Złoczew

  • powiat wieluński: gm. Konopnica, Osjaków, Ostrówek, Czarnożyły, Wieluń, Wierzchlas

Koniec wydobycia w Kopalni Bełchatów

Kompleks Energetyczny Bełchatów jest dzisiaj największym pracodawcą na obszarze transformacji województwa łódzkiego, dlatego tak ważne jest dla nas odpowiednie zaplanowanie jego przyszłości w taki sposób, aby możliwe było zminimalizowanie negatywnych skutków społeczno-gospodarczych wygaszania jego działalności w sektorze wydobywczo-energetycznym – mówi Marszałek Województwa Łódzkiego, Grzegorz Schreiber. – Będzie to możliwe jedynie poprzez uruchomienie systemowych projektów oraz stworzenie realnych możliwości przekwalifikowania się i rozwoju nowych kompetencji zawodowych wśród aktualnych i przyszłych pracowników kompleksu energetycznego Bełchatów, nad czym pracujemy – dodaje Grzegorz Schreiber.

CZYTAJ O PLANACH SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI

Kopalnie, Elektrownia, PGE GIEK Bełchatów i spółki zależne- zatrudnienie

Na koniec 2019 roku w Kopalni Bełchatów pracowało ok. 4,8 tys. osób, ok. 3 tys. osób zatrudnionych było w Elektrowni Bełchatów. Z danych zawartych w projekcie dokumentu wynika iż dodatkowo w Centrali Spółki w Bełchatowie pracowało ok. 400 osób, a w spółkach zależnych od PGE 5,5 tys. osób. To pracownicy Energoserwis Kleszczów, Bestgum Polska, Elbest Security, Mega Serwis, PTS Betrans, Elmen, Elbis, Elbest, Ramb i Epore.

Kilka tysięcy osób znajduje też zatrudnienie w firmach powiązanych lub pracujących na rzecz Kompleksu Górniczo-Energetycznego Bełchatów.

- W latach 2010-2019 zatrudnienie w KWB Bełchatów i ELB Bełchatów zmniejszyło się ogółem o 3,6 tys. osób, czyli o 31,7 proc. - czytamy w dokumencie. - Obok naturalnych odejść z pracy na emerytury Kopalnia i Elektrownia Bełchatów realizowały w latach 2015-2017 Program Dobrowolnych Odejść, z którego skorzystało ponad 800 osób.

Prognozy przewidują, że spadek wydobycia węgla w kopalni oraz spadek produkcji w elektrowni spowodują obniżenie poziomu zatrudnienia w 2030 r. do około 4262 etatów (spadek o 3253 etatów, tj. ok. 43 proc w stosunku do roku 2020).

Zatrudnienie w Kompleksie Górniczo-Energetycznym Bełchatów

  • 2020 rok - 7515

  • 2030 rok - 4262

Według prognoz na koniec 2030 r. w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów pracować będzie 2661 osób. Oznacza to zmniejszenie o 42,4 proc. w stosunku do obecnego stanu (4616 osób).

- Należy podkreślić, że ograniczenie pracy kopalni skutkuje zmniejszeniem zatrudnienia nie tylko w elektrowni, lecz także w spółkach powiązanych i lokalnych, świadczących usługi na rzecz KEB. Z analiz wynika, że na każde miejsce pracy w kopalni przypadają 4 miejsca pracy w regionie - czytamy w projekcie PST.

Z danych zawartych w projekcie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego wynika, że w tzw. Okręgu Transformacji może zostać zlikwidowanych co najmniej 13,5 tys. miejsc pracy.

Plan Sprawiedliwej Transformacji. Inwestycje PGE region bełchatowski

Jak dodaje Małgorzata Babska, Grupa PGE w ramach Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego zgłosiła szereg projektów. Są wśród nich m.in. inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii: projekty farm wiatrowych o mocy blisko 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy około 600 MW, magazyny energii o mocy do 300 MW.

PGE chce utworzyć też centrum technologicznego OZE na bazie dzisiejszych spółek wsparcia, które będą się transformować w kierunku realizacji projektów odnawialnych, czy rozbudowa linii kruszyw i kamienia wapiennego.
W pierwszym etapie transformacji regionu bełchatowskiego Grupa PGE chce przeznaczyć na inwestycje blisko 5 mld zł.

Plan Sprawiedliwej Transformacji musi zostać przyjęty, żeby okręg bełchatowski mógł liczyć na dodatkowe pieniądze unijne w związku z przewidywanym zakończeniem wydobycia węgla brunatnego.

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące Planu Sprawiedliwej Transformacji. Wnioski i uwagi składać można do 21 czerwca.

TU MOŻNA ZNALEŹĆ PROJEKT PLANU SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI ORAZ FORMULARZ UWAG I WNIOSKÓW

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki