Koniec kopali w Bełchatowie staje się faktem
Za 5 lat zakończyć ma się wydobycie węgla w polu Bełchatów, kilkanaście lat później w polu Szczerców. Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego opublikowany przez Marszałka Województwa Łódzkiego wskazuje też daty wygaszania poszczególnych bloków w Elektrowni Bełchatów.
A te wcale nie są odległe. Zgodnie z danymi Ministerstwa Aktywów Państwowych pierwszy blok wyłączony zostanie z eksploatacji już w 2030 roku. W 2031 roku pracę zakończy kolejny blok, w 2032 dwa bloki, w 2033 również dwa bloki.
Trzy bloki wyłączone mają zostać w 2034 roku, w kolejnym roku dwa 2 bloki i w 2036 roku jeden blok Elektrowni Bełchatów.
Zgodnie z założeniami węgiel w polu Bełchatów ma być wydobywany do 2026 roku, natomiast wydobycie w polu Szczerców ma być prowadzone o 2038 roku. Zasoby przemysłowe węgla brunatnego (przewidziane do wydobycia) wynoszą 17 mln ton w polu Bełchatów, a w polu Szczerców 593 mln ton. Wiadomo także, że PGE nie planuje wydobycia węgla w Złoczewie.
CZYTAJ O ODKRYWCE W ZŁOCZEWIE
- W Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego zostało potwierdzone, że eksploatacja węgla z tego złoża byłaby trwale nierentowna, wobec czego PGE nie planuje wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew i obszar ten został zgłoszony do obszaru transformacji - informuje Małgorzata Babska, rzecznik prasowy Grupy PGE.
Jak zaznaczają przedstawiciele PGE, decyzje, które zostały opublikowane w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego będą możliwe do zrealizowania przy założeniu otrzymania wsparcia z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Województwa Łódzkiego.
W dokumencie znalazł się wykaz powiatów i gmin, znajdujących się w tzw. Obszarze Transformacji. To:
powiat bełchatowski: miasto Bełchatów, gminy Bełchatów, Zelów, Kluki, Drużbice, Szczerców i Rusiec
Miasto Piotrków Trybunalski
powiat piotrkowski: gm. Gorzkowice, Rozprza, Wola Krzysztoporska
powiat radomszczański: gm. Dobryszyce, Gomunice Kamieńsk, Lgota Wielka, Ładzice, Radomsko i miasto Radomsko
powiat pajęczański: gm. Działoszyn, Pajęczno, Nowa Brzeźnica, Kiełczygłów, Rząśnia, Siemkowice, Strzelce Wielkie, Sulmierzyce
powiat łaski: Widawa
powiat sieradzki: Złoczew
powiat wieluński: gm. Konopnica, Osjaków, Ostrówek, Czarnożyły, Wieluń, Wierzchlas
Koniec wydobycia w Kopalni Bełchatów
Kompleks Energetyczny Bełchatów jest dzisiaj największym pracodawcą na obszarze transformacji województwa łódzkiego, dlatego tak ważne jest dla nas odpowiednie zaplanowanie jego przyszłości w taki sposób, aby możliwe było zminimalizowanie negatywnych skutków społeczno-gospodarczych wygaszania jego działalności w sektorze wydobywczo-energetycznym – mówi Marszałek Województwa Łódzkiego, Grzegorz Schreiber. – Będzie to możliwe jedynie poprzez uruchomienie systemowych projektów oraz stworzenie realnych możliwości przekwalifikowania się i rozwoju nowych kompetencji zawodowych wśród aktualnych i przyszłych pracowników kompleksu energetycznego Bełchatów, nad czym pracujemy – dodaje Grzegorz Schreiber.
CZYTAJ O PLANACH SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI
Kopalnie, Elektrownia, PGE GIEK Bełchatów i spółki zależne- zatrudnienie
Na koniec 2019 roku w Kopalni Bełchatów pracowało ok. 4,8 tys. osób, ok. 3 tys. osób zatrudnionych było w Elektrowni Bełchatów. Z danych zawartych w projekcie dokumentu wynika iż dodatkowo w Centrali Spółki w Bełchatowie pracowało ok. 400 osób, a w spółkach zależnych od PGE 5,5 tys. osób. To pracownicy Energoserwis Kleszczów, Bestgum Polska, Elbest Security, Mega Serwis, PTS Betrans, Elmen, Elbis, Elbest, Ramb i Epore.
Kilka tysięcy osób znajduje też zatrudnienie w firmach powiązanych lub pracujących na rzecz Kompleksu Górniczo-Energetycznego Bełchatów.
- W latach 2010-2019 zatrudnienie w KWB Bełchatów i ELB Bełchatów zmniejszyło się ogółem o 3,6 tys. osób, czyli o 31,7 proc. - czytamy w dokumencie. - Obok naturalnych odejść z pracy na emerytury Kopalnia i Elektrownia Bełchatów realizowały w latach 2015-2017 Program Dobrowolnych Odejść, z którego skorzystało ponad 800 osób.
Prognozy przewidują, że spadek wydobycia węgla w kopalni oraz spadek produkcji w elektrowni spowodują obniżenie poziomu zatrudnienia w 2030 r. do około 4262 etatów (spadek o 3253 etatów, tj. ok. 43 proc w stosunku do roku 2020).
Zatrudnienie w Kompleksie Górniczo-Energetycznym Bełchatów
2020 rok - 7515
2030 rok - 4262
Według prognoz na koniec 2030 r. w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów pracować będzie 2661 osób. Oznacza to zmniejszenie o 42,4 proc. w stosunku do obecnego stanu (4616 osób).
- Należy podkreślić, że ograniczenie pracy kopalni skutkuje zmniejszeniem zatrudnienia nie tylko w elektrowni, lecz także w spółkach powiązanych i lokalnych, świadczących usługi na rzecz KEB. Z analiz wynika, że na każde miejsce pracy w kopalni przypadają 4 miejsca pracy w regionie - czytamy w projekcie PST.
Z danych zawartych w projekcie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego wynika, że w tzw. Okręgu Transformacji może zostać zlikwidowanych co najmniej 13,5 tys. miejsc pracy.
Plan Sprawiedliwej Transformacji. Inwestycje PGE region bełchatowski
Jak dodaje Małgorzata Babska, Grupa PGE w ramach Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego zgłosiła szereg projektów. Są wśród nich m.in. inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii: projekty farm wiatrowych o mocy blisko 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy około 600 MW, magazyny energii o mocy do 300 MW.
PGE chce utworzyć też centrum technologicznego OZE na bazie dzisiejszych spółek wsparcia, które będą się transformować w kierunku realizacji projektów odnawialnych, czy rozbudowa linii kruszyw i kamienia wapiennego.
W pierwszym etapie transformacji regionu bełchatowskiego Grupa PGE chce przeznaczyć na inwestycje blisko 5 mld zł.
Plan Sprawiedliwej Transformacji musi zostać przyjęty, żeby okręg bełchatowski mógł liczyć na dodatkowe pieniądze unijne w związku z przewidywanym zakończeniem wydobycia węgla brunatnego.
Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące Planu Sprawiedliwej Transformacji. Wnioski i uwagi składać można do 21 czerwca.
TU MOŻNA ZNALEŹĆ PROJEKT PLANU SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI ORAZ FORMULARZ UWAG I WNIOSKÓW

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?