Koniec oszpecania fabryki Richtera?

  Koniec oszpecania fabryki Richtera?

  Katarzyna Chmielewska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Koniec oszpecania fabryki Richtera?
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla zabytkowego kompleksu fabrycznego Zygmunta Richtera, który ciągnie się wzdłuż ulicy Radwańskiej między al. Politechniki a ul. Stefanowskiego.
  - Plan ma za zadanie przede wszystkim chronić, te ważne z historycznego punktu widzenia, zabudowania przed wyburzeniem i przed pracami, które mogą zmienić ich charakter - mówi Marek Wilczak z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

  Plan miejscowy ściśle reguluje w jaki sposób można przebudowywać dawną fabrykę i zmieniać jej wygląd. Surowo zakazane są jakiekolwiek wyburzenia w tym miejscu. Wszelkie przebudowy należy konsultować z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Nie wolno wznosić w tym kompleksie żadnych nowych budowli, a jedynie odbudować takie, które istniały tam wcześniej.

  Plan mówi o tym, jakie materiały i kolory mogą zostać użyte. Dozwolona jest jedynie elewacja z czerwonej cegły, a uzupełniające elementy elewacji mogą mieć kolory stonowanej zieleni. Tymczasem w zabytkowym kompleksie właśnie otwarto nowe lokale, właściciele pomalowali elewacje na kolor limonkowy i kremowy.

  Właściciel kompleksu Richtera, firma Central Fund of Immovables utrzymuje, że nic nie wie o nowym planie miejscowym.

  - Słyszałem, że jakiś plan miał powstawać, ale nie wiedziałem, że został już uchwalony. Z resztą o tym, że trwają prace nad planem dowiedziałem się z gazet - mówi Tomasz Brodzki z firmy Central Fund of Immovables. - Zapoznam się z wytycznymi, ale wszystko wygląda tak, jakby miasto chciało, aby wstawić do fabryki stare maszyny i przywrócić tam przemysł - dodaje.

  Właściciel kompleksu od dawna w tak "luźny" sposób podchodzi do kwestii zmian wprowadzonych w zabytkowych budynkach. W starej fabryce funkcjonuje kilka lokali gastronomicznych. Niemal każdy najemca zmienił historyczny wygląd fabryki i pomalował front swojego lokalu na inny kolor. Właściciel chińskiej restauracji dostawił kolorowe kolumienki i...stylizowany orientalny daszek, a przy restauracji "Gęsi Puch" dobudowano drewniany podest.

  W 2010 roku w łódzkiej prokuraturze toczyło się postępowanie na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków. Podejrzewał on, że w fabryce doszło do samowoli budowlanej i nielegalnego niszczenia zabytków. Postępowanie umorzono. Decyzję skrytykowali konserwatorzy i łódzkie organizacje chroniące zabytki.

  - Plan miejscowy nie oznacza, że nagle trzeba wszystko przywrócić do pierwotnego stanu - tłumaczy Marek Wilczak z MPU. - Jest to jednak dodatkowe zabezpieczenie w przypadku, gdyby rozpoczęto na terenie fabryki nielegalne prace. W takiej sytuacji natychmiast wkroczy nadzór budowlany.

  Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków dodaje, że konserwator może nakazać usunięcie ozdób z elewacji fabryk, które kłócą się z historycznym wyglądem budynku. - A jeśli to nie pomoże może nawet ukarać właściciela grzywną, dokonać przymusowego remontu, a także wywłaszczyć zabytek - mówi Szygendowski.


  Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łaciate miasto

  L c.m. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 32

  Tylko w Łodzi występuje takie bezguście, jeden budynek pokryty jest na pięcioma kolorowymi łatami.
  Nic do siebie nie pasuje.Do tego kiczowate reklamy.
  Cieszę się,że wreszcie będzie zrobiony...rozwiń całość

  Tylko w Łodzi występuje takie bezguście, jeden budynek pokryty jest na pięcioma kolorowymi łatami.
  Nic do siebie nie pasuje.Do tego kiczowate reklamy.
  Cieszę się,że wreszcie będzie zrobiony porządek z tym wątpliwym zdobnictwem.
  Szkoda ,że najemcy lokali w np. w kamienicach nie mogą się ze sobą porozumieć i pomalować otoczenie wystaw na jeden kolor. To kosztuje tyle samo, a może mniej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CFI ,czyli polska firma Pan Kaw...!!!!

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 63

  Bardzo dziwna sprawa z ta firmą CFI , juz tyle spraw było przeciw Panu K. prowadzonych przez Prokurature , np. na Placu Zwycięstwa 3 -4 lata temu w jego riunie zginęli pracownicy PZU ,w innym...rozwiń całość

  Bardzo dziwna sprawa z ta firmą CFI , juz tyle spraw było przeciw Panu K. prowadzonych przez Prokurature , np. na Placu Zwycięstwa 3 -4 lata temu w jego riunie zginęli pracownicy PZU ,w innym budynku też popełnił samowolę , w Pabianicacvh też . A Prokuratura nic . Bardzo dziwna postać . A smród - oszukani ludzi w latach 90-tych przez jego para-bank i też nic . Bardzo ciekawe . zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  najlepiej

  okonek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 76 / 73

  to wsztstkiego zakazac - pomalowanie tego na jednolity kolor - (tylko jak ktos kiedys zauwazyl - czy jest farba dajaca efekt odpadajacego tynku? )ladnie polaczyloby te powybijane okienka i cala...rozwiń całość

  to wsztstkiego zakazac - pomalowanie tego na jednolity kolor - (tylko jak ktos kiedys zauwazyl - czy jest farba dajaca efekt odpadajacego tynku? )ladnie polaczyloby te powybijane okienka i cala reszte gornych pieter.
  nie od razu wszystko sie da - drobne ustepstwo na rzecz chinskich kolumienek pozwoli zarobic na remonty. a w ogole to co to za szacowny zabytek?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak

  m 1980 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 33

  zajrzyj sobie do jakiegokolwiek przewodnika po Łodzi,to się dowiesz "co to za zabytek".A najlepiej mylić zaniedbanie z dorabianiem kiczu.Wolę poobdzieraną fabrykę niż tandetne plastikowe daszki i...rozwiń całość

  zajrzyj sobie do jakiegokolwiek przewodnika po Łodzi,to się dowiesz "co to za zabytek".A najlepiej mylić zaniedbanie z dorabianiem kiczu.Wolę poobdzieraną fabrykę niż tandetne plastikowe daszki i kolorki z d...wzięte przy tych lokalach.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Denne miasto

  KT (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 84 / 57

  Tak, najlepiej zgnoic tych wszystkich, ktorzy postanowili tam cokolwiek zmienic. Gdyby nie oni mozliwe, ze ta ruina by juz nie stala! Co za denne miasto!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  denna fabryka

  kkol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 36

  Denne to jest to jak teraz wygląda ta fabryka!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ***

  ziom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 45

  Jasne,wywłaszczyć i zostawić same sobie.Wtedy napewno przetrwa...jako kupa gruzu...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo