Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec rekrutacji na łódzkich uczelniach

N
archiwum Dziennika Łódzkiego
Jak będzie wyglądało zainteresowanie poszczególnymi kierunkami i uczelniami w przyszłym roku? Tego nie należy wróżyć z fusów, a z przebiegu dobiegającej końca tegorocznej rekrutacji.

W tym roku Uniwersytet Łódzki przygotował dla maturzystów ponad 9 tys. miejsc na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich. Zgłosiło się około 19 tys. chętnych (z powodu niżu o tysiąc mniej niż rok wcześniej), choć trzeba pamiętać, że maturzyści mogli zdawać na więcej niż jeden kierunek.

Uniwersytet tradycyjnie nie miał problemów z wypełnieniem puli miejsc na stacjonarnym prawie, które chciało studiować półtora tysiąca kandydatów. Tysiąc wierzyło, że zostaną psychologami. Jednak najtrudniej było dostać się na dziennikarstwo, gdzie na jedno miejsce przypadało 10,3 kandydata. Równie oblegane było dziennikarstwo międzynarodowe z językiem angielskim, za to nieporównywalnie łatwiej (2:1) było rozpocząć naukę dziennikarstwa z językiem francuskim lub niemieckim. Z dziennikarstwem konkurowała m.in. filologia angielska.

Uniwersytet Łódzki m.in. udanie wypromował lingwistykę dla biznesu - nowy kierunek współtworzony przez Wydział Filologiczny i Wydział Zarządzania, którego przyszłymi absolwentami zainteresowani są m.in. Infosys BPO Poland oraz Globalne Centrum Biznesowe Hewlett-Packard. Do starań o przyjęcie na ten kierunek uczelnia przekonała prawie 300 maturzystów.

Na Uniwersytecie Łódzkim rekrutację na studia stacjonarne przedłużono w przypadku 60 kierunków i specjalności. Ostateczny termin rejestracji na mniej popularne kierunki upływał 12 września, a listy osób zakwalifikowanych na studia ogłoszono 19 września. Mimo to okazało się, że - zwłaszcza na studiach niestacjonarnych - pozostało jeszcze wiele wolnych miejsc. Dlatego dopiero 4 października zakończono zapisy na Wydziale Nauk o Wychowaniu - na kilku kierunkach pedagogicznych i np. edukacji przez sztukę.

Wyjątkową cierpliwością wykazała się Filia UŁ w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie nawet jeszcze do jutra (8 bm.) można zgłosić chęć studiowania leśnictwa, a dzisiaj kończą się zgłoszenia na niestacjonarne studia administracyjne i prawne na Wydziale Prawa i Administracji. Szczegółowe informacje na temat ostatnich uniwersyteckich propozycji można znaleźć na stronie internetowej: https://rekrutacja.uni.lodz.pl/index.php?op=news.

Imienne wyniki rekrutacji - z podziałem na wydziały i kierunki - dostępne są na https://wyniki-rekrutacji.uni.lodz.pl/.

W I etapie rekrutacji komisja rekrutacyjna Politechniki Łódzkiej rozpatrzyła ponad 24 800 zgłoszeń. Na pierwszy rok studiów stacjonarnych przyjęto 4.284 osoby. W pierwszej kolejności najszybciej wypełniły się miejsca na wydziałach: elektrotechniki, elektroniki, informatyki i automatyki, biotechnologii i nauk o żywności, budownictwa, architektury i inżynierii środowiska oraz w Kolegium Logistyki i Kolegium Gospodarki Przestrzennej.

Tam, gdzie pozostały wolne miejsca, ogłoszono II etap rekrutacji, który trwał do 16 września, a wyniki ogłoszono tydzień później. Najwięcej z 386 wolnych miejsc pozostało na: towaroznawstwie (85 miejsc), technologii chemicznej, chemii i włókiennictwie (po 40 miejsc), papiernictwie i poligrafii oraz ochronie środowiska (po 30 miejsc).

Po pierwszej selekcji na Uniwersytecie Medycznym pozostały miejsca na dietetyce (I i II stopnia studia stacjonarne), pielęgniarstwie (II stopnia stacjonarne), kierunku Zdrowie Publiczne (I stopień, stacjonarne) oraz położnictwo (I stopień, stacjonarne). Tu nabór ostatecznie zakończono w drugiej połowie września br.

Większość płatnych uczelni prywatnych oficjalnie zakończyła rekrutację w minionym tygodniu, ale zapewne żadna z nich nie odmówi włączenia „spóźnialskich" w szeregi studentów, którzy już rozpoczęli nowy rok akademicki. Warto więc poszperać po internecie, zwłaszcza że szkoły proponują rekrutację on line - bez wychodzenia z domu, dodatkowo zachęcając nowymi specjalnościami. Na przykład Społeczna Akademia Nauk oferuje dziennikarstwo internetowe.

Tymczasem maturzyści A.D. 2014 - na razie orientacyjnie przymierzając się do rodzaju uczelni i kierunku - mogą już w listopadzie br. podejść do próbnej matury z Wydawnictwem Pedagogicznym Operon. Pierwszy egzamin - 26 listopada, ostatni - 29 listopada 2013 r. Do 18 października br. przyjmowane są zgłoszenia szkół, chcących uczestniczyć w próbnej maturze z Operonem. Dokonać tego można za pośrednictwem platformy dla dyrektora na stronie: www.szkola.operon.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki