Koniec roku szkolnego. Początek laby i wyniki matur!

  Koniec roku szkolnego. Początek laby i wyniki matur!

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Koniec roku szkolnego. Początek laby i wyniki matur!

  ©Tomasz Hołod/archiwum Polskapresse

  Dla trzystu tysięcy uczniów z województwa łódzkiego rozpoczynają się wakacje. Ministerstwo edukacji wyznaczyło termin końca roku szkolnego na piątek, ale pożegnania z nauczycielami trwają od czwartku, np. w podstawówce nr 81 w Łodzi już w czwartek lato witali trzecioklasiści i szóstoklasiści, a w piątek świętuje reszta oddziałów.
  Koniec roku szkolnego. Początek laby i wyniki matur!

  ©Tomasz Hołod/archiwum Polskapresse

  W ogólniakach i technikach nie dla wszystkich koniec roku będzie radosny, bowiem piątek to również dzień ogłoszenia wyników matur. Jeśli Centralna Komisja Egzaminacyjna utrzymała poziom trudności testów na ubiegłorocznym poziomie, można szacować, że świadectwa dojrzałości nie otrzyma co piąty maturzysta.

  Absolwenci liceów i techników nie muszą zagryzać paznokci w oczekiwaniu na wyniki aż do piątkowego poranka.
  Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi zapowiedziała, że o północy z czwartku na piątek na jej witrynie internetowej każdy maturzysta będzie mógł zalogować się hasłem otrzymanym w szkole i sprawdzić wynik z każdego zdawanego przedmiotu.

  – Przez pierwszych kilka minut nasze serwery będą oblężone, ale wytrzymają – mówi Danuta Zakrzewska, dyrektor OKE w Łodzi. – System udostępniania wyników działa trzeci rok. W pierwszym padł nam przy udostępnianiu danych z egzaminu gimnazjalnego, ale po tej lekcji dokupiliśmy dodatkowy sprzęt i powtórki się nie zdarzają.

  Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych mogą zgłaszać się do OKE po dokumentację matury w piątek od godz. 8. Na godziny odbioru świadectw dojrzałości umawiają się z absolwentami we własnym zakresie.

  Kto nie zdał jednego z obowiązkowych przedmiotów, ma prawo do poprawki. Pisemne odbędą się 27 sierpnia, z przedmiotów ustnych w dniach 26 – 30 sierpnia. Poprawkowe świadectwa trafią do pechowych maturzystów 13 września, dlatego wobec pogłębiającego się niżu demograficznego nie muszą oni tracić nadziei na bezpłatne studiowanie. Jeśli absolwent nie zaliczył dwóch z pięciu obowiązkowych egzaminów, na powtórkę musi czekać aż do wiosny 2014 roku. Podobny los spotka wszystkich, którym pracownicy OKE udowodnili niesamodzielność podczas sprawdzianu.

  Tegoroczni maturzyści wręczyli upominki swoim wychowawcom już w kwietniu, gdy uroczyście kończyli naukę. Teraz czas na obdarowywanie przez młodsze roczniki. Co planują rodzice? W tym roku bywa poetycko, na bogato, ale i charytatywnie.

  Opiekunowie szóstoklasistów z podstawówki na Starym Widzewie w Łodzi przygotowują dla wychowawców breloki z wygrawerowanymi sentencjami.

  – M.in. „sztuką jest się uczyć, ale jeszcze większą nauczać” – zdradza mama szóstoklasisty. – Do tego dojdą ozdobne pióra, bo chcemy podziękować nauczycielom za kilkuletnią współpracę.

  W innej części Łodzi rozwija się moda na spa. – Był plan, aby kupić karnet na zabiegi pielęgnacyjne dla nauczycielki z naszej podstawówki, ale upadł – opowiada rodzic z Bałut. – Poprosiliśmy inną belferkę, aby dyskretnie podpytała wychowawczynię naszych dzieci, czy chciałaby karnet do spa, ale zrobiła krzywą minę. Dostanie biżuterię.

  12 placówek w Łodzi zaangażowało się w akcję Fundacji Gajusz „Szkoła dobra”, z której dochód wspomaga budowę hospicjum dla dzieci. Uczniowie jako upominek wykupują cegiełkę na inwestycję.

  Ostatni dzwonek nie dla wszystkich nauczycieli oznacza przerwę od szkoły aż do końca sierpnia. Część pedagogów w szkołach ponadgimnazjalnych jest zaangażowana w przygotowanie list przyjętych do klas pierwszych. W województwie łódzkim sądny dzień dla trzecioklasistów z gimnazjów to 5 lipca. Wtedy dowiedzą się, czy dostali się do wymarzonego ogólniaka, technikum lub zawodówki. Przez następne dni pracownicy szkół będą czekać na dokumenty, przynoszone przez przyjętych kandydatów.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo