Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec zmian czasu na letni i zimowy? Bruksela pyta mieszkańców Unii Europejskiej o zdanie. Także Ty możesz wyrazić swoją opinię

Arkadiusz Krystek
Arkadiusz Krystek
Komisja Europejska pyta mieszkańców Unii Europejskiej, czy chcą zmiany czasu. Konsultacje rozpoczęły się 4 lipca i potrwają do 16 sierpnia. Do udziału w nich zachęca polskie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Rozwoju.

- Zmiana czasu ma tak samo wielu zwolenników jak i przeciwników. Podnoszone są takie kwestie jak oszczędność energii, ilość światła słonecznego, wpływ na samopoczucie – czytamy we wczorajszym (11.07.2018 r.) komunikacie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Rozwoju (MPiR).

Resort przypomina jednocześnie, że zmiana czasu polegająca na wprowadzeniu i odwołaniu czasu letniego obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. A reguluje ją Dyrektywa 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 stycznia 2001 r. w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego.

Na mocy tych dokumentów czas letni wprowadzany jest w ostatnią niedzielę marca, a odwoływany w ostatnią niedzielę października. Wtedy czas lokalny przesuwany jest godzinę do tyłu.

W Polsce czas letni funkcjonuje od 1977 roku. Ale zmiana czasu była wprowadzona także w okresie międzywojennym, a także w latach 1946-49, 1957-1964.

- W ostatnich latach rozmowy o odstąpieniu od dwukrotnych w ciągu roku zmian i pozostaniu wyłącznie przy jednym z czasów, nasilają się – można przeczytać w komunikacie MPiR. - Coraz więcej organizacji i państw prowadzi badania na temat wpływu zmiany czasu na różne dziedziny naszego życia. Pamiętajmy jednak, że punkt widzenia zależy też od położenia geograficznego danego terenu i uwarunkowań historyczno-społeczno-gospodarczych. Są kraje, np. słoneczne południe Europy, gdzie zmiana czasu nie ma tak naprawdę znaczenia, a ilości dziennego światło przez cały rok jest na bardzo podobnym poziomie. Inna sytuacja występuję w państwach nordyckich.

W związku z tym zróżnicowaniem, wielością stanowisk i opinii - Komisja Europejska postanowiła zapytać o zdanie wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Ankieta dostępna jest także w języku polskim. Swoją opinię można wyrazić wchodząc na specjalną stronę internetową.

Więcej informacji o konsultacjach w sprawie zmiany czasu na stronie Komisji Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki