Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs im. prof. Kodrębskiego. Kiedy Hawaje były niepodległe

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Nominowana w konkursie Klaudia Kobus
Nominowana w konkursie Klaudia Kobus archiwum prywatne
Dziś przedstawiamy pracę Klaudii Kobus, jednej z ośmiorga nominowanych do Nagrody im. prof. Jana Kodrębskiego

Publikujemy sylwetki nominowanych w 19. Konkursie im. prof. Jana Kodrębskiego na najlepszą pracę magisterską.

Przypomnijmy, że konkurs dotyczy prac obronionych w zeszłym roku akademickim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Jedną z ośmiu nominacji zdobyła Klaudia Kobus za „Ustrój Królestwa Hawajów w świetle dziewiętnastowiecznych konstytucji”.

Urlop 2018: nowe przepisy, dni wolne 2018 [ZOBACZ, JAKIE ZMIANY WPROWADZĄ W PRZEPISACH

- Hawaje to najmłodszy stan Stanów Zjednoczonych. Ale przed 1893 r. te rajskie wyspy położone na środku Pacyfiku były niepodległym państwem, w którym władzę sprawował król, działał rząd i parlament - wyjaśnia autorka. - Należy zwrócić uwagę, iż w czasie wydawania pierwszej hawajskiej konstytucji z 1840 r. niektóre europejskie państwa, tj. Austria, Prusy, Dania oraz państwa włoskie, jeszcze nie posiadały ustaw zasadniczych. Dzieje tego kraju nie zostały opracowane w literaturze polskiej. Egzotyczny temat oraz znikome ilości informacji to powody, dla których zdecydowałam się na podjęcie dalszych badań.

Promotorem pracy był dr hab. Tadeusz Szulc, prof. nadzw. UŁ. Jej rozdział I stanowi wprowadzenie w postaci historii państwa w XIX w. W kolejnym rozdziale omówiono przyczyny i okoliczności ogłoszenia pierwszej konstytucji hawajskiej i ustroju państwa. W następnym zreferowane zostały przemiany ustrojowe w świetle konstytucji z 1852 i 1864. Rozdział czwarty ukazuje rozdźwięki między tradycjami ustrojowymi Hawajów reprezentowanymi przez monarchię a cudzoziemcami wprowadzającymi nowe porządki, cudzoziemcami, którzy stali się czynnikiem dominującym i przyczynili się do obalenia monarchii konstytucyjnej i likwidacji niepodległych Hawajów. Praca stanowi bardzo dobrą podstawę do napisania monografii o ustroju Królestwa Hawajów i ukazania procesu utraty suwerenności.

Patron nagrody, prof. Jan Kodrębski, był profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, wybitnym historykiem prawa rzymskiego. Zmarł w 1997 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki