MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs im. prof. Kodrębskiego. Nominowana praca Anny Urbanek

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Anna Urbanek, autorka nominowanej pracy
Anna Urbanek, autorka nominowanej pracy archiwum prywatne
Publikujemy sylwetki autorów sześciu prac nominowanych w 21. edycji Konkursu im. prof. Jana Kodrębskiego na najlepszą pracę magisterską.

Konkurs dotyczy prac obronionych w zeszłym roku akademickim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Warunkiem zgłoszenia było m.in. otrzymanie za pracę oceny bardzo dobrej. 6 marca podczas gali okaże się, która z prac wygrała.

Anna Urbanek jest autorką pracy pt. „Nowy ład dla konsumentów a maiori ad minus. Ocena projektu reformy prawa ochrony konsumentów ze szczególnym uwzględnieniem powództw przedstawicielskich i roli rzeczników konsumentów”. Promotorem tej pracy była dr hab. Monika Namysłowska prof. UŁ (Katedra Europejskiego Prawa Gospodarczego).

– Praca dotyczy komunikatu Komisji Europejskiej, „Nowy ład dla konsumentów”, wraz z projektami dyrektywy w sprawie powództw przedstawicielskich i tzw. dyrektywy Omnibus w odniesieniu do lepszego egzekwowania i unowocześnienia przepisów UE dotyczących ochrony konsumenta – wyjaśnia autorka. – Projekt powstał po przeprowadzeniu badania skuteczności obowiązującego prawa UE. Celem jest reforma prawa konsumenckiego przez wzmocnienie mechanizmów ochrony i zagwarantowanie efektywnego dochodzenia zbiorowych roszczeń odszkodowawczych. Istotą procedury powództw przedstawicielskich jest połączenie w jednym postępowaniu wydania nakazów zaprzestania szkodliwych praktyk przez przedsiębiorcę i dochodzenia zbiorowych roszczeń konsumentów. Dzięki temu rozwiązaniu nie doszłoby do podobnego impasu, jak w przypadku afery Dieselgate, a żądania poszkodowanych zostałyby szybciej zaspokojone.

– Praca magisterska Anny Urbanek jest wyjątkowa – ocenia promotorka. – Dotyczy, nie istniejącego aktu prawnego, lecz jego projektu. Studenci niechętnie podejmują się pisania o nieuchwalonych jeszcze regulacjach. Zmuszeni są bowiem wówczas do własnej analizy ze względu na brak literatury, która jest niezbędna zwłaszcza dla młodych naukowców.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki