Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs im. prof. Kodrębskiego. Nominowana praca Jacka Beckera

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Jacek Becker, autor nominowanej pracy
Jacek Becker, autor nominowanej pracy archiwum prywatne
Zaczynamy publikację sylwetek autorów 7 prac nominowanych w 20. edycji Konkursu im. prof. Jana Kodrębskiego na najlepszą pracę magisterską.

Konkurs dotyczy prac obronionych w zeszłym roku akademickim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Warunkiem zgłoszenia pracy do konkursu było m.in. otrzymanie za nią oceny bardzo dobrej. 1 marca, podczas gali w Pałacu Biedermanna,okaże się, która z prac zwyciężyła.

Jacek Becker jest autorem pracy „Prokura łączna niewłaściwa według Kodeksu cywilnego”. Promotorem tej pracy był dr Zbigniew Świderski (Katedra Prawa Cywilnego UŁ).

Uwagi autora, Jacka Beckera, o pracy „Prokura łączna niewłaściwa według Kodeksu cywilnego”:

Prokura jest pełnomocnictwem, które może zostać udzielone jedynie przez przedsiębiorców podlegających obowiązkowi wpisu do właściwego rejestru. Praca magisterska została poświęcona jej szczególnemu rodzajowi, jakim jest prokura łączna niewłaściwa. Niewłaściwość omawianej prokury przejawia się głównie w tym, że zastosowanie znajdują tutaj przepisy dotyczące tak pełnomocnictwa, jak i te, które dotyczą reprezentacji jednostek organizacyjnych. Istotą prokury łącznej niewłaściwej jest bowiem to, że działania podejmowane samodzielnie przez prokurenta nie mogą odnieść skutków dla reprezentowanego przez niego przedsiębiorcy. Do tego konieczne jest współdziałanie ze strony członka organu zarządzającego osoby prawnej lub wspólnika uprawnionego do reprezentowania handlowej spółki osobowej, co z jednej strony zapewnia reprezentowanemu bezpieczeństwo, z drugiej zaś pozwala w sposób optymalny określić reguły jego reprezentacji. W pracy magisterskiej poruszone zostały rozliczne kwestie związane z wykonywaniem prokury łącznej niewłaściwej, które mają istotne znaczenie dla praktyki obrotu gospodarczego, a dotychczas nie doczekały się szerszego komentarza ze strony przedstawicieli nauki prawa.

Uwagi promotora, doktora Zbigniewa Świderskiego (Katedra Prawa Cywilnego UŁ), o nominowanej pracy:

Ustalenie prawidłowej reprezentacji przedsiębiorcy, którym jest spółka handlowa jest niejednokrotnie źródłem wielu wątpliwości. W szczególności są one widoczne w przypadku prokury łącznej niewłaściwej, wymagającej zgodnego działania członka zarządu spółki kapitałowej (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) lub wspólnika spółki osobowej (np. spółki jawnej) oraz prokurenta, czyli pełnomocnika handlowego. W takim bowiem przypadku wystąpią obok siebie dwie osoby, których status prawny jest różny. Celem ich współdziałania będzie najczęściej zawarcie umowy np. przez wspomnianą osobę prawną. Żadna z tych osób nie osiągnie tego tylko własnym działaniem.
Magistrant, p. Jacek Becker, z ogromnym zaangażowaniem rozważył szereg niejednokrotnie bardzo kontrowersyjnych zagadnień tej prokury. W wielu miejscach jego pracy magisterskiej widoczna jest wręcz pasja, z jaką dociekał istoty prokury i działania osoby prawnej przez swój organ. Za każdym razem dawał świadectwo bardzo dobrej znajomości przedstawianych zagadnień. Swobodnie sięgał po wypowiedzi innych autorów i rzetelnie przedstawiał ich poglądy. W szerokim też zakresie przedstawił orzecznictwo, zwłaszcza Sądu Najwyższego. Nie uchylał się przy tym od wyrażenia własnego stanowiska i jego uzasadnienia.
Praca z magistrantem, Jackiem Beckerem, była dla mnie źródłem dużej satysfakcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki